Běžný účet si už v Česku založilo více než sedmdesát tisíc Ukrajinců, kteří prchají před válkou. Největší tuzemské banky jim k nim poskytují řadu výhod, od vedení účtu zdarma přes rychlejší vydávání platebních karet až po kompletní servis v ukrajinštině. Založení účtu doporučuje uprchlíkům i Úřad práce kvůli jednoduššímu vyplácení humanitární pomoci, na kterou mají nárok.
Od začátku ruské invaze dorazilo do Česka podle odhadů zhruba 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. Ministerstvo vnitra zatím eviduje 242 tisíc vydaných speciálních víz, která jsou podmínkou k registraci ke zdravotnímu pojištění. A Česká bankovní asociace (ČBA) spočítala, že na začátku tohoto týdne mělo přibližně sedmdesát tisíc nově příchozích založený účet.
Necelých šedesát procent těchto účtů mají uprchlíci u ČSOB. ‚‚Evidujeme přes čtyřicet tisíc založených účtů. Zájem stále roste, nyní jich denně založíme přibližně 3,5 tisíce,“ říká mluvčí banky Patrik Madle. ČSOB dává ke každému účtu příspěvek 2500 korun, platební kartu do tří dnů a také možnost založení devizového účtu v eurech zdarma. Běžný účet bez poplatků nabízí Ukrajincům i Fio banka a Komerční banka, která přidává i příspěvek dva tisíce korun.
Necelých 16,5 tisíce účtů si pak Ukrajinci založili v Raiffeisenbank, která jim poskytuje víceměnový aktivní účet zdarma a od minulého týdne i online bankovnictví v ukrajinštině. Dalších více než jedenáct tisíc účtů vzniklo v České spořitelně, u níž mají uprchlíci nárok na finanční bonus tři tisíce korun. ‚‚Zájem akceleroval minulý týden v souvislosti s rozšířením našich mobilních poboček do devíti uprchlických center,“ uvádí mluvčí spořitelny Filip Hrubý.
Takové přepážky České spořitelny se nyní nacházejí v centrech v Praze, Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře, Příbrami, Liberci, Karlových Varech a Jihlavě. Banka nyní jedná s centry v Plzni a Ústí nad Labem, kde by se měly otevřít tento týden. V uprchlických centrech v největších městech jsou i mobilní pobočky ČSOB a Komerční banky a Raiffeisenbank má v Praze a Brně asistenční centrum.
Oproti jiným cizincům ze zemí mimo Evropskou unii je zakládání účtů pro ukrajinské uprchlíky jednodušší i z hlediska předkládání potřebných dokladů. V některých bankách jim stačí pouze biometrický pas, u jiných potřebují navíc razítko cizinecké policie nebo vízum.
Jednání o zjednodušené identifikaci lidí, kteří utíkají před válkou, iniciovala ČBA, nová metodika vznikla po konzultacích s Finančním analytickým úřadem a ministerstvem vnitra. „S těmito úřady zůstáváme ve spojení a další problémy jsme připraveni operativně řešit. Každá banka sama vyhodnocuje rizika a rozhoduje se, komu účet otevře. My se jim snažíme maximálně pomoct a vše zjednodušit,“ uvedla výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.
Mezi další výhody, které banky uprchlíkům nabízejí, patří i odpuštění poplatků za posílání peněz na Ukrajinu či za výběry z ukrajinských karet. ‚‚Každý měsíc poskytneme navíc zdarma dva výběry hotovosti ze všech ostatních bankomatů v Česku i v Evropě. Také veškeré korunové platby v Česku i SEPA úhrady v rámci Evropské unie jsou zdarma,“ dodává za Komerční banku mluvčí Michal Teubner.
Běžný účet se hodí i pro bezhotovostní vyplacení humanitární dávky, na kterou mají utečenci nárok. ‚‚Pokud účet u české banky máte, nemusíte chodit osobně na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Vyhnete se tak čekání ve frontě,“ uvádí úřad na svých stránkách.
Banky postupně odstraňují i jazykovou bariéru. Nabízejí internetové stránky v ukrajinštině nebo návody na použití mobilního bankovnictví. V mobilních pobočkách v uprchlických centrech pak mají k dispozici tlumočníky. Některé banky kvůli tomu přemísťují svoje pracovníky z regionů, popřípadě nabírají jazykově vybavené zaměstnance.
‚‚V podobné situaci je důležitá hlavně empatie a porozumění. Naši kolegové na pobočkách byli řádně instruováni a s přicházejícími Ukrajinci se zvládli dorozumět i třeba ,rukama nohama‘,“ uzavírá Jakub Heřmánek z Fio banky.