V Česku vznikl světový unikát, který by mohl být dalším potřebným dílem v honbě za udržitelným stravováním. Firma Sens, za níž stojí člen 30 pod 30 z roku 2021 Radek Hušek a jeho parťák Daniel Vach, vytvořila první cvrččí jerky.

Startup, který léta z tohoto druhu hmyzu vyrábí protein pro tyčinky nebo těstoviny, čímž si dokázal vysloužit finanční podporu i několika českých miliardářů, revoluční produkt vyvíjel přes dva roky. Výsledkem je potravina, která je nejen výživná a šetrná k životnímu prostředí, ale také levnější než tradiční varianta z hovězího masa.

Jerky z cvrčků, které se vzhledem i chutí podobají opravdovému sušenému masu, jsou vyrobeny ojedinělou technologií z cvrččího proteinu a rostlinných bílkovin. „Na dva naše balíčky cvrččích jerky ale spotřebujeme téměř o tři tisíce litrů vody méně a vyprodukuje se také stokrát méně CO2,“ tvrdí spoluzakladatel Sens Radek Hušek.

Cvrččí jerky plánují Sens prodávat v kamenných obchodech nebo i na čerpacích stanicích, kde jsou hovězí nebo krůtí jerky velmi oblíbené. Jako první ho na trh uvede společnost Rohlík.cz, se kterou Sens spolupracuje již sedm let.

Foto Sens

Sens, která loni utržila z prodejů svých výrobků kolem pětadvaceti milionů, vznikla se záměrem zasadit se o revoluci na poli udržitelné výroby jídla. Na trh totiž přinesla produkty z komponentu, který je pro kvalitní obsah bílkovin, tuků, vlákniny i svou šetrnost k životnímu prostředí označován za superpotravinu budoucnosti.

Pro svou myšlenku nadchli Hušek a spol. spoustu výrazných tuzemských investorů, jako jsou fondy Presto Ventures, Reflex Capital Ondřeje Fryce a UP21 Karla Janečka nebo Michal Dědek z SFG, kteří do něj vložili v souhrnu vyšší desítky milionů korun.

Dosud firma vyprodukovala přibližně dvacet tun cvrččího proteinu, z nějž už vyrábí nejen těstoviny, proteinové tyčinky a nápoje, ale také oříšková másla, snídaňové kaše nebo instantní outdoorová jídla.