Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Podle tamního antimonopolního úřadu k tomu společnost využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.
„Prostřednictvím Androidu a obchodu s aplikacemi Google Play má společnost Google dominantní postavení na trhu. To jí umožňuje mít pod kontrolou i vývojáře aplikací a jejich vliv na koncové zákazníky,“ píše se v oznámení antimonopolního úřadu AGCM. Skoro tři čtvrtiny Italů podle úřadu používají chytré mobilní telefony právě s operačním systémem Android.
Antimonopolní úřad jako příklad zneužití dominantního postavení na trhu uvedl rozhodnutí Googlu neumožnit firmě Enel X umístit na platformu Android Auto aplikaci JuicePass. Platforma Android Auto umožňuje používat aplikace při řízení vozidla a JuicePass poskytuje služby pro elektromobily. Google podle antimonopolního úřadu nespravedlivě omezil využití aplikace na úkor svého produktu Google Maps.
Google neumožňuje aplikaci JuicePass využívat na platformě Android Auto už dva roky. Firmě Enel X, která je divizí italské energetické společnosti Enel, tak mohl zkomplikovat snahu vybudovat si uživatelskou základnu, upozorňuje AGCM.
„Takový postup může ovlivnit rozvoj e-mobility v té nejdůležitější fázi,“ uvedl antimonopolní úřad. Případné negativní dopady se podle něj mohou projevit při dalším nástupu elektromobilů. Vedle pokuty antimonopolní úřad firmu Google vyzval, aby umožnila aplikaci JuicePass, která uživatelům umožňuje najít na mapě dobíjecí stanici a prohlédnout si k ní i podrobnosti, instalovat na platformu Android Auto.
Google se potýká s problémy ve více evropských zemích. Evropská komise firmu vyšetřuje od roku 2010, kdy začala zkoumat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání. Později se přidaly obavy i kvůli Androidu. V roce 2017 tak Google dostal pokutu 2,42 miliardy eur, o rok později rekordní pokutu 4,34 miliardy eur a v roce 2019 pokutu 1,49 miliardy eur.