Saúdská Arábie získala ze sekundárního prodeje akcií ropného koncernu Aramco 12,35 miliardy dolarů (téměř 290 miliard korun). To je o jednu miliardu dolarů více, než země původně čekala. S odkazem na středeční oznámení vlády o tom informují zahraniční tiskové agentury.
Saúdská Arábie v červnu prodala 1,545 miliardy akcií v ceně 27,25 rijálu (170,6 koruny) za kus, což představuje 0,64 procenta akcií firmy.
Ve stabilizačním období však manažer emise, což je společnost Merrill Lynch, mohl odkoupit a vrátit státu 154 milionů akcií, pokud by akcie oslabily pod nabídkovou cenu. Stabilizační období trvající třicet dní nyní skončilo a žádné stabilizační obchody se neuskutečnily.
Sekundární nabídka akcií byla mnohem nižší než nabídka primární, ze které země v roce 2019 získala třicet miliard dolarů. Primární veřejná nabídka firmy se tak stala největší na světě. Sekundární nabídka je však pro vládu důležitým zdrojem příjmů.
Vláda v letošním roce zvýšila zadlužování a předpokládá rozpočtové deficity nejméně do roku 2026. Pouští se totiž do masivního výdajového plánu, jehož cílem je vytvořit pracovní místa, rozvinout zcela nová města a nastartovat nová průmyslová odvětví.
Společnost Aramco chce také získat nejméně tři miliardy dolarů z prvního prodeje dluhopisů za poslední tři roky. Tím by se zadlužení Saúdské Arábie ještě zvýšilo, upozornila agentura Bloomberg.
Aramco vyplácí největší dividendu na světě. Dividendy, které firma akcionářům vyplácí, mají větší hodnotu než součet dalších osmi největších dividend jiných společností dohromady.
Saúdská Arábie má ve firmě Aramco spolu s podniky pod kontrolou státu podíl celkem asi devadesát osm procent. Hodnota firmy činí zhruba 1,8 bilionu dolarů.
Ceny ropy jsou ale nyní pod úrovní, kterou vláda potřebuje k vyrovnání rozpočtu, a země také zaostává za svým cílem přilákat více než sto miliard dolarů přímých zahraničních investic ročně.
Těžbu firmy Aramco pak omezují restrikce dohodnuté v rámci OPEC+, což je Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Saúdská Arábie, která je faktickým vůdcem kartelu OPEC, se tak snaží oživit trh a zvýšit ceny.
Aramco má kvůli tomu velké nevyužité těžební kapacity a vláda firmě na začátku roku nařídila zastavit další rozšiřování kapacit.