Západní technologické společnosti to v Rusku nikdy neměly jednoduché, čelily například výtkám, že v rozporu s ruskými zákony ze svých stránek opakovaně neodstraňovaly zakázaný obsah. V posledních měsících po ruském vojenském útoku na Ukrajinu se ocitly pod ještě větším tlakem.
Jednu ránu za druhou tak dostává konkrétně Apple, který v reakci na agresi hned na začátku března v Rusku pozastavil prodej všech svých výrobků a omezil fungování Apple Pay a dalších služeb.
Koncem dubna ruští uživatelé prostřednictvím moskevské advokátní kanceláře Chernyshov, Lukoyanov & Partners žalovali Apple právě za ukončení provozu platební služby Apple Pay. Žaloba podaná u moskevského soudu požadovala pro spotřebitele dotčené tímto krokem odškodné ve výši devadesáti milionů rublů.
Přerušení služby Apple Pay podle nich omezilo funkčnost přístrojů Apple na ruském trhu, a snížilo tak jejich hodnotu. Žaloba rovněž požadovala, aby Apple fungování služby Apple Pay pro ruské uživatele obnovil.
Nestalo se tak a nyní moskevský soud vyměřil americkému technologickému gigantovi pokutu v hodnotě dvou milionů rublů. V přepočtu 830 tisíc korun by firma měla zaplatit, protože odmítla uchovávat data ruských občanů na ruském území.
Apple však není jedinou společností, na kterou se moskevští právníci zaměřili. Podniky, které po napadení Ukrajiny Rusko opustily, podle nich porušují práva ruských spotřebitelů. Se stejným argumentem podala právní společnost Chernyshov, Lukoyanov & Partners žalobu také na Netflix. A tím údajně nekončí.
„Na začátku naší cesty jsme si mysleli, že to budou tři, čtyři nebo pět velkých společností, ale ve skutečnosti je jich mnohem víc,“ uvedla firma pro agenturu Reuters.