Dánská prokuratura dnes oznámila, že obvinila tři americké a tři britské občany z podvodu na dánském státu. Podle agentury Reuters přišly dánské daňové úřady kvůli podvodu o více než 1,1 miliardy dánských korun (více než 3,85 miliardy korun českých).
Obvinění se týkají akciových obchodů označovaných jako „cum-ex“. Při těchto transakcích si účastníci mezi sebou rychle vyměňují akcie, aby finanční úřady ztratily přehled o jejich vlastnictví a přitom poskytovaly vrácení daně z kapitálového příjmu.
Tyto podvody postihly více evropských zemí a vyšetřují je například úřady v Německu, Belgii a Británii. Jenom dánský stát při nich podle Reuters přišel o více než 12,7 miliardy dánských korun.
Už v lednu Dánsko z podvodů obvinilo dva Brity, takže celkový počet obviněných v případu už dosáhl osmi. Obvinění podle vyšetřovatelů žádali dánské úřady jménem investorů a firem z celého světa o refundace daní z kapitálového příjmu. Nově obviněná šestice byla podle prokuratury obviněna z podvodů prostřednictvím německé North Channel Bank v letech 2014 a 2015.
Loni v březnu odešli od soudu v německém Bonnu s podmíněným trestem dva britští bankéři, kteří se podíleli na systému cum-ex. Bylo to poprvé, co soud označil cum-ex obchodování za nezákonné, do té doby se aktérům dařilo po léta tvrdit, že využívali mezery v zákoně.
Podezřelé transakce se vztahují k rozhodnému dni pro výplatu dividendy nebo k době těsně před tímto datem. Akcie se mohou prodávat buď s nárokem na dividendu pro nového majitele, což se označuje jako cum, nebo bez nároku, tedy ex, což umožňuje získat vrácení daně. Transakce obvykle zahrnují obchody přes hranice v rámci syndikátu bank, investorů a hedgeových fondů, aby se vytvořil dojem mnoha majitelů, z nichž má každý nárok na vrácení daně.