Hra o trůny je největší seriálový fenomén posledních let. Nic na tom nezměnila ani poslední řada, která sice budila rozpaky a odnesla si prachbídné recenze, ale pár kontroverzních dílů nemohlo vymazat úžasnou fantasy podívanou, kterou HBO na motivy knih George R. R. Martina naservírovalo.
Od chvíle, kdy jsme poprvé nakoukli do Západozemí, kde soupeří mocné rody o vládu nad Sedmi královstvími, uplynulo deset let. HBO toto jubileum připomíná různými novými trailery, pořady či záběry ze zákulisí, už nyní na HBO GO můžete vidět talkshow Conana O’Briena, u něhož se herci sešli a sázeli historky z natáčení. Věděli jste třeba, že herec Isaac Hempstead Wright, představitel Brana Starka, to chtěl hned na začátku věčně deštivého natáčení zabalit?
V rámci MaraThrone se mají objevit i tipy, jak si seriál znovu užít a na které epizody se podívat, pokud se chcete zaměřit jen na určitou postavu nebo linii. Chcete sledovat třeba jen proměnu Aryi Stark? Nebo napínavou cestu Daenerys Targaryen? Nebo si zopakovat největší bitvy? Ať už zvolíte cokoli, na dlouhé hodiny bingewatchingu máte vystaráno.
První díl Hry o trůny měl premiéru 17. dubna 2011, epizod nakonec bylo celkem 73 v osmi řadách. Seriál posbíral 59 cen Emmy a jeho sledovanost v průběhu let významně narostla. Zatímco první řadu sledovalo průměrně 2,5 milionu diváků, tu poslední už takřka 12 milionů a samotné finále pak 13,61 milionu diváků. Hra o trůny unikátně spojila diváky napříč světem i různými věkovými skupinami. Dokázala to, co v posledních letech boomu quality TV žádná jiná show: být tím jedním seriálem, na který koukají (skoro) všichni.
Jistě jí k tomu vydatně pomohla i silná předloha od amerického spisovatele Martina, zvaná Píseň ledu a ohně. HBO ji však dokázalo doplnit skvělým castingem, v němž nechyběly hvězdy typu Seana Beana, ale i neznámé tváře jako Emilia Clarke, z níž seriál superstar udělal.
Stanice rovněž neváhala investovat do Hry o trůny velké peníze, díky čemuž toto televizní fantasy sneslo srovnání s filmovou podívanou. A tyto investice navíc v průběhu let a s rostoucí popularitou rostly až trojnásobně: na začátku stála epizoda průměrně pět milionů dolarů, v poslední řadě už patnáct milionů.
A nesmí se zapomínat ani na hudbu, která si udržela excelentní kvalitu celých osm řad a německý skladatel Ramin Djawadi za ni třikrát získal nominaci na cenu Grammy.
Ale seriál se nevyhnul ani kontroverzím. Leckomu vadilo množství násilných a sexuálních scén, kvůli nimž se třeba v Číně seriál výrazně upravoval. Obecně však fanouškovskou obec rozčílil zejména závěr seriálu, v němž se tvůrci David Benioff a D. B. Weiss nemohli spolehnout na knižní předlohu (spisovatel Martin ságu ještě nedokončil) a divákům se nelíbilo, jakým způsobem scenáristé dovedli seriál do finále. Petici za předělání poslední řady podepsalo přes 1 840 000 diváků, jeden z šéfů Casey Bloys však takovou myšlenku odmítl. Ačkoli… Nedávno jsme u nového sestřihu Ligy spravedlnosti poznali, že je lepší nikdy neříkat nikdy.
Jisté každopádně je, že se ze světa Západozemí dočkáme zbrusu nových seriálů. Oficiálně se zatím ví jen o desetidílném projektu House of the Dragon, který má vycházet z Martinovy knihy Oheň a krev, odehrávat se 300 let před Hrou o trůny a věnovat se historii rodu Targaryenů. Premiéra se chystá na rok 2022 a z herců se v něm objeví třeba Rhys Ifans, Olivia Cooke nebo Matt Smith.
A tím to neskončí. Nedávno se objevily spekulace o dalších třech zvažovaných prequelech, mluví se také o animovaném seriálu či o zpracování jiného Martinova díla, Příběhů Dunka a Egga. Vzhledem k úspěchu Hry o trůny se lze jen těžko divit – a fanoušky, kteří nezapomínají, jistě uklidní, že na nových projektech už se nemají podílet mnohými proklínaní Benioff s Weissem. Při pohledu z okna to tak tedy možná nevypadá, ale zima se už zase blíží…