skip to main content

Filmová událost karantény. Fanoušci se dočkali Snyderovy verze Ligy spravedlnosti

Kina jsou v Česku i mnoha dalších zemích stále zavřená, ale přece se diváci dočkali výjimečné filmové události. Ve čtvrtek měla premiéru na HBO Max (v zámoří) a HBO GO (u nás) Liga spravedlnosti Zacka Snydera, velkolepá čtyřhodinová komiksová podívaná, kterou fanoušci takřka zbožně vyhlíželi. Příběh jejího vzniku by totiž vydal na film sám o sobě a rozhodně by zaujal nejen fanoušky superhrdinů.

Liga spravedlnosti, tedy film, který by dal dohromady hrdiny z komiksového univerza DC, se začal chystat už v roce 2007. O sedm let později jako režiséra nabral Zacka Snydera, který měl za sebou hity jako 300: Bitva u Thermopyl, Strážci – Watchmen nebo Muž z oceli. Fanoušci Batmana, Supermana nebo Aquamana napjatě vyhlíželi chystanou odpověď superhrdinské týmovce Avengers, která zbláznila diváky do světa konkurenčního Marvelu.

Jenže natáčení se začalo komplikovat. Snyderova představa se nelíbila studiu Warner Bros. Mluvilo mu do scénáře, nutilo ho sestříhat film do dvou hodin. A pak zasáhla tragická událost. Snyderova dvacetiletá dcera, která bojovala s depresemi, v roce 2017 spáchala sebevraždu. Zdrcený režisér i jeho manželka Deborah, která funguje jako producentka, se z natáčení filmu stáhli. Neměli sílu srovnávat se s rodinným traumatem a do toho ještě vést spory se studiem.

Film musel rychle dodělat Joss Whedon, režisér prvních dvou dílů Avengers, který odešel ke konkurenci. Rozhodl se však snímek upravit podle svého, přepracoval scénář a přetočil některé scény. Vedlo to však k bizarním situacím.

Třeba Henry Cavill, představitel Supermana, už tou dobou pracoval na filmu Mission: Impossible – Fallout, kde měl ve smlouvě, že bude mít knírek. Režisér tohoto snímku Christopher McQuarrie nabídl tvůrcům Ligy spravedlnosti, že si Cavill bude moci knírek oholit, pokud jim zaplatí tři miliony dolarů, aby se pokryly náklady na nečekané změny a digitální dopracování knírku. To však štáb odmítl a místo toho se uchýlil k digitální úpravě sám a Cavillův knírek v Lize spravedlnosti vymazal.

Jestli jste si najednou začali přát vidět Supermana s knírkem (my víme, že ano), tak tady ho máte. | Foto Warner Bros.

Problémů však bylo mnohem víc a dle všeho ještě mnohem vážnějších než jeden knír. Řada členů štábu si stěžovala na Whedonovo vystupování na place. Herec Ray Fisher uvedl, že „jeho chování bylo hnusné, hrubé, neprofesionální a naprosto nepřijatelné“. Podle jednoho z lidí pracujících na speciálních efektech zase Whedon při natáčení pomlouval Zacka Snydera.

Reklama

Změny, kontroverze a neklidná atmosféra na natáčení se podepsaly také na výsledku. Na mezinárodní filmové databázi IMDB má Liga spravedlnosti z roku 2017 průměrné hodnocení nevýrazných 6,3, průměr od kritiků na Rotten Tomatoes je pouhých 40 procent. Film sice vydělal 657 milionů dolarů, jenže jeho výroba spolykala rovněž astronomických 300 milionů dolarů.

Whedon je pod snímkem podepsán jako scenárista spolu s Chrisem Terriem, Snyder zůstal uveden jako režisér. Což je další zvláštní okolnost, hlavně s přihlédnutím k tomu, že on sám prý finální verzi snímku nikdy neviděl. Nedívat se na ni mu po zhlédnutí doporučili i jeho manželka a kamarád, režisér Christopher Nolan. „Věděla jsem, že by mu to zlomilo srdce,“ řekla Deborah Snyder.

Doteď se přesně neví, co vše Whedon upravil. Mělo jít až o 80 stránek scénáře. Kameraman Fabian Wagner dokonce uvedl, že Whedonova kino podívaná obsahuje pouze 10 procent Snyderových záběrů.

Původní verze se zachovala. Nedokončená, bez postprodukce, v černé a bílé, kterou Snyderovi pouštěli svým blízkým. Mysleli si, že to tak zůstane navždy. Jenže fámy o existujícím tajemném sestřihu, který téměř nikdo neviděl, se začaly šířit a fanoušci si Snyderovu verzi vymodlili. Petici za ni podepsalo skoro 180 tisíc příznivců.

Neváhali si dokonce koupit billboard žádající její zveřejnění na Times Square, případně nechat na Comic-Conu v San Diegu proletět letadlo s transparentem vyzývajícím k tomu samému. A přidali se i herci. Jason Momoa, představitel Aquamana, prohodil, že Snyderův sestřih viděl, a dva roky po vydání původního filmu se na sociálních sítích rozjela kampaň s hashtagem #ReleasetheSnyderCut. Tedy: Vypusťte Snyderovu verzi. Zapojili se do ní další hvězdy filmu Ben Affleck, Gal Gadot nebo Ray Fisher.

Den poté zavolali Snyderovým z HBO Max a nabídli jim zveřejnění jejich sestřihu na streamovací službě. Když manželé uvážili úspěch nejsledovanějších show na Netflixu, rozhodli se kývnout. Nakonec dostali na dodělání své vize velkorysých 70 milionů dolarů. Začaly dotáčky, které vzhledem ke koronaviru leckdy probíhaly velmi improvizovaně: třeba herce Ezru Millera režíroval Snyder přes Zoom a natáčel ho štáb Fantastických zvířat, na jehož novém dílu Miller loni na podzim pracoval.

Až se 18. března fanoušci konečně dočkali Ligy spravedlnosti Zacka Snydera. Kritici film převážně chválí a považují ho za lepší než verzi z roku 2017, na Rotten Tomatoes má průměr 74 procent z novinářských recenzí, a dokonce 97 procent od fanoušků. Leckomu sice vadí jeho mimořádná délka, ale na druhou stranu: kdy jindy si takový film vychutnat než teď? Pusťte si jej a další čtyři hodiny lockdownu máte za sebou.