Třídenní výlet na oběžnou dráhu posádky mise Inspiration4 se chýlí ke konci. Vesmírní turisté dosáhli ve svém apogeu, tedy nejvyšším bodu oběžné dráhy, neuvěřitelných 585 kilometrů. Tedy celých 177 kilometrů nad oběžnou dráhou Mezinárodní vesmírné stanice. Od mise raketoplánu STS-103 v roce 1999 nikdo takové výšky nedosáhl.
Miliardář a pilot Jared Isaacman, doktorka Sian Proctor, lékařská asistentka Hayley Arceneaux a datový inženýr Christopher Sembroski, kteří posádku Inspiration4 tvoří, se v uplynulých dnech mohli kochat vskutku nevídaným výhledem. Rekordní velikost skleněné kopule na palubě Crew Dragon Resilience překonala velikost oken, kterými se v červenci při svém vesmírném výletu chlubil na palubě rakety New Shepard Jeff Bezos.
Mise zaznamenala ještě jeden zajímavý rekord. V den startu, tedy ve středu 15. 9. 2021, se v jeden moment ocitlo nejvíce lidí ve vesmíru v historii – celkem čtrnáct osob. Čtyři zmínění turisté z mise Inspiration4, sedm lidí na Mezinárodní vesmírné stanici a tři kosmonauti z čínské stanice Tchien-Kung.
Posádka turistické mise si však po celou dobu letu neužívala jen ojedinělý výhled z vesmíru. Mise posloužila i vědeckým účelům. Experimenty zahrnovaly ultrazvuk, vzorky mikrobů a řadu zdravotních experimentů za letu jako měření proudění tekutin, záznam aktivity EKG, hladiny kyslíku v krvi, srdeční frekvence a podobně. Cílem pokusů bylo vyzkoumat působení extrémního prostředí na lidská těla běžných lidí, kteří dosud nebyli pečlivě prověřeni a důkladně vyškoleni jako profesionální astronauti.
Nyní ale loď Crew Dragon Resilience i s civilní posádkou uvnitř čeká druhý nejnebezpečnější okamžik celé mise. První rizikovou fází byl přirozeně start. Nyní musí vesmírná loď zabrzdit ze své stávající rychlosti 28 tisíc kilometrů za hodinu, což je pro představu desetinásobek rychlosti vystřelené kulky, a vstoupit do zemské atmosféry.
Při vstupu do atmosféry v takové rychlosti dochází k extrémnímu zahřátí spodku lodi, který je právě proto vybaven odolným tepelným štítem. Z historie známe tragédii raketoplánu Columbia, který se následkem poškození křídla při vstupu do atmosféry rozpadl. Pro vesmírnou loď není důležitá jen rychlost vstupu, ale také úhel.
Při návratu vesmírných lodí Apollo například astronauté řešili nebezpečí, kdy hrozilo, že se loď od zemské atmosféry jakoby odrazí a s nedostatkem paliva bude vymrštěna do vesmíru. Naopak příliš strmý úhel by mohl loď rozžhavit natolik, že tepelný štít tuto teplotu již nevydrží. Dalším důležitým bodem bezpečného přistání je včasné a správné otevření mohutných brzdných a poté hlavních padáků, které zaručí ladný dosed lodi na hladinu oceánu.
Na lodi Crew Dragon Resilience je nyní vše řízeno autonomně, i když má posádka, která byla pro nouzové situace trénována, možnost do řízení lodě zasáhnout manuálně. Věřme, že tak jako dosud veškeré pilotované mise SpaceX dopadly vždy precizně a bez komplikací, hladce a s dobrým koncem skončí i mise Inspiration4.
Přistání lodi je plánováno na dnešní noc ze soboty na neděli, okolo jedné hodiny ranní našeho času.