Jeden se staral o babičku, druhý o dědečka a oběma při tom cosi chybělo. A tak když Viktor Pokorný a Radim Čech, spolužáci z ostravského sídliště, seděli jednou nad pivem, řekli si: Přece není možné, aby lidé se zdravotními problémy v domácí péči neměli dostupnou polohovatelnou postel. A když, aby na ni čekali tak dlouho.
Z těch úvah vznikla firma INVIRA, která za pomoci Moravskoslezského kraje a jeho programu TechArt Voucher v únoru přijde na trh s lůžkem Evobed.
Tento příběh začal před osmi lety. Pokorný s Čechem, tehdy posluchači inženýrského studia, chtěli svým prarodičům pomoci a pustili se do pátrání. „Ale v té době byla pro domácí péči špatně sehnatelná,“ říká 34letý Čech, jeden z dvojice zakladatelů a jednatelů firmy.
Když se podařilo najít zdroj v zahraničí, pořídili postele pro sebe a s dalšími otevřeli půjčovnu. Aby tak lůžka, která jsou známá z nemocnic, ale nejsou příliš pohledná, dostali do domácností. A právě pro ty estetické slabiny se nakonec společně rozhodli, že lůžka začnou vyrábět sami. A hezčí.
„Nemocniční polohovací lůžko doma přece nikdo nechce,“ říká Čech, a tak s kolegou navrhli takové, které má všechny funkce elektrických polohovacích postelí ve špitálech, ale současně parametry klasických postelí. „Funkčnost je zachována, ale vzhled domácký a luxusně designový.“
Vznikl model Evobed, jaký pod značkou Czech Made nemá obdoby. Existují tu sice klasické polohovací postele se zvedacím zádovým nebo nožním dílem matrace, ale nemají další, pro nemocné nezbytné vychytávky: možnost přimontovat hrazdu a bočnice, osadit postel kolečky, a hlavně elektrické polohování výšky celé postele, které každý postižený, jenž má problém se vstáváním a ukládáním, potřebuje. V konfigurátoru bude možné postavit lůžko na míru, cenu základního modelu dnes podnikatelé odhadují na 30 tisíc korun.
„A taky design s 10 možnými druhy potahů zapadne do většiny prostředí,“ vyzdvihuje Čech další výhodu a přidává ještě jednu – snadnou montáž. Postel dostanete v krabici a postavíte ji sami doma bez potřeby odborné montáže. „Chtěli bychom lůžka dostat do domácností jako běžného pomocníka. Stejně jako sušičku prádla nebo myčku, o kterých si lidé před 20 lety taky nemysleli, že je budou mít běžně doma.“
Pět let vývoje a pomoc z kraje
Postel už INVIRA představila na listopadové akci Meat Design Ostrava, odkud si odnesla pozitivní ohlasy, v únoru s ní vyrazí na trh a tím završí zhruba pětiletou cestu vývoje. Pod tou finální, ladící je podepsán i Moravskoslezský kraj, konkrétně jeho finanční nástroj TechArt Voucher, určený pro malé a střední firmy, které mají chuť inovovat. Na severu Moravy ho vytvořili hlavně kvůli navýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků v kraji.
„Právě takové firmy totiž často nemají pocit, že by měly něco na svém produktu měnit, protože při denních povinnostech jim na to vlastně ani nezbývá dostatek času a financí. Jiné firmy zase mají skvělé nápady, ale potřebují zkušeného poradce,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Právě pro tyto případy zřídil kraj TechArt, aby u zavádění změn a nových postupů stál u firem někdo zkušený, a ty tak nemusely projít spoustou nevydařených pokusů a omylů, což je neefektivní, a hlavně drahé.
„Moravskoslezskému inovačnímu centru MSIC patří velký dík za to, že nás přesvědčili, abychom do programu vstoupili a využili dotaci. Bez ní bychom se báli pustit do spolupráce s designéry,“ připouští Čech. „To je klasické české vnímání: když máte zaplatit nemalé peníze za vylepšení, řeknete si, že to raději zvládnete sami. I my takový pocit měli, ale je lepší nechat si poradit. Bez designu by lůžka nebyla prodejná.“
Moravskoslezský kraj přišel už s novou výzvou na podporu podnikání, od 1. do 10. ledna 2020 se můžou uchazeči přihlásit do programu TechArt, a získat tak finanční podporu až do výše 450 tisíc korun. Pro to, aby se mohl zhmotnit možná další bohulibý projekt.