Je tomu rok, co fotbalovým světem zahýbala přestupová vlna způsobená fotbalovými kluby Saúdské Arábie a jejich investicemi ve výši okolo jedné miliardy dolarů. Těmi přilákala některá velká jména světového fotbalu. Od té doby však tamní trh s hráči značně ochladl.
Cena ropy klesá a Saúdská Arábie řeší řadu rozdělaných megaprojektů, díky kterým téměř bilionový státní investiční fond začal narážet na nedostatek hotovosti.
Pro superhvězdy, které si v minulých letech našly cestu na Blízký východ, na saúdských šecích stále svítí domluvené horentní sumy. Čtyři hráči saúdské profesionální ligy se řadí mezi deset nejlépe placených fotbalistů světa, do srovnání se započítávají jak jejich výdělky na hřišti, tak jejich roční příjmy ze sponzorských smluv, memorabilií a dalších obchodních aktivit. Hvězdami nabitá anglická Premier League si v žebříčku nárokuje jen tři místa, španělská La Liga další dvě a Lionel Messi je jediným zástupcem americké Major League Soccer.
Jak saúdské peníze zamávaly s příjmy fotbalistů a kdo je v první desítce nejbohatších?
Nejlépe placení fotbalisté světa 2024
1. Cristiano Ronaldo, 285 milionů dolarů
- Věk: 39 let
- Země: Portugalsko
- Klub: Al Nassr (Saúdská Arábie)
- Výdělek na hřišti: 220 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 65 milionů dolarů
Ronaldo je s více než devíti sty miliony sledujících na sociálních sítích Instagram, Facebook a X nejpopulárnějším sportovcem planety a jeho aktivita v online světě se nedávno ještě zvýšila, když v srpnu spustil svůj YouTube kanál. K překonání hranice jednoho milionu odběratelů mu stačilo pouhých devadesát minut, čímž stanovil nový rekord této platformy.
Kanál „UR Cristiano“ od té doby zvýšil počet svých diváků na téměř 65 milionů a nasbíral více než 544 milionů zhlédnutí na pouhých 59 videích. Mezi Ronaldova tradiční partnerství patří Nike, Herbalife a Whoop (ve kterém má i majetkový podíl), značné příjmy mu pak plynou z vlastní řady hotelů, vůní a spodního prádla se značkou CR.
Všechny tyto obchodní aktivity jistě devětatřicetiletého fotbalistu zaměstnají, až se rozhodne pověsit kopačky na hřebík – Ronaldovi po této sezoně skončí smlouva s klubem saúdské nejvyšší fotbalové ligy Al Nassr.
2. Lionel Messi, 135 milionů dolarů
- Věk: 37 let
- Země: Argentina
- Klub: Inter Miami (USA)
- Výdělek na hřišti: 60 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 75 milionů dolarů
Jen několik měsíců poté, co Messi dovedl Argentinu k 16. titulu na Copa América a druhému ve své kariéře, má šanci získat první ligový titul se svým současným klubem Inter Miami. Klub z jižní Floridy nasbíral v základní části 74 bodů a z první pozice tak vstoupí do play-off, které začíná 23. října. Ať už se Messiho týmu povede vyhrát pohár, či nikoli, argentinský fotbalista na východním pobřeží USA zřejmě ještě neřekl své poslední slovo.
Má podepsanou smlouvu do konce roku 2025 a opci na rok 2026, přičemž majitel Interu Miami Jorge Mas v dubnu pro Forbes uvedl, že si je „velmi jistý“, že se hvězdný útočník vrátí. Kromě lukrativního kontraktu se Messi může pochlubit působivým portfoliem partnerů mimo hřiště – včetně Adidas, Apple TV a Konami – a účtem na Instagramu s více než půl miliardou sledujících.
Minulý měsíc také založil vlastní produkční společnost s názvem 525 Rosario, pojmenovanou podle svého rodného města v Argentině a čísla svého rodinného domu.
3. Neymar, 110 milionů dolarů
- Věk: 32 let
- Země: Brazílie
- Klub: Al Hilal (Saúdská Arábie)
- Výdělek na hřišti: 80 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 30 milionů dolarů
Neymarovo angažmá v Saúdské Arábii neprobíhá úplně podle plánu. Brazilská superhvězda si v dresu týmu Al Hilal zahrála pouze pět zápasů, než si Neymar loni v říjnu přetrhl přední křížový vaz v koleni. Od té doby už začal s klubem znovu trénovat, nicméně teď se musí rozhodnout, zda na Blízkém východě zůstane, či nikoli.
Jeho smlouva s Al Hilalem údajně obsahuje takové výhody jako možnost využití soukromého letadla, několik luxusních vozů, sídlo pro zaměstnance či možnost žít se svou přítelkyní, což by kvůli islámskému právu jinak nebylo možné. Smlouva vyprší na konci sezony 2024–25.
I přes nejistotu ohledně jeho dalšího působení na hřišti se však Neymar o svou budoucnost nejspíš bát nemusí. Na Instagramu má 225 milionů sledujících, což mu přináší luxusní sponzorské smlouvy, včetně dlouhodobých spoluprací se značkami Puma nebo Blaze Casino. Nejnovějším přírůstkem v jeho portfoliu je saúdský parfumér Ibrahim Al-Qurashi.
4. Karim Benzema, 104 milionů dolarů
- Věk: 36 let
- Země: Francie
- Klub: Al Ittihad (Saúdská Arábie)
- Výdělek na hřišti: 100 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 4 miliony dolarů
V první sezoně v Saúdské Arábii Benzema kvůli zranění odehrál pouze 21 zápasů a vstřelil jen devět gólů, což je nejméně od sezony 2009–10. Šestatřicetiletý útočník se však od té doby dal zdravotně dohromady a na začátku letošní sezony našel i své střelecké umění, kdy vstřelil sedm gólů v šesti zápasech a pomohl svému týmu k pěti vítězstvím.
V minulé sezoně skončil Al Ittihad v ligové tabulce na pátém místě, nicméně Benzema je ohledně vyhlídek na ligový titul optimistický, zejména poté, co klub doplnil francouzský manažer Laurent Blanc. „Je to někdo, kdo se ve fotbale vyzná, má velmi blízko ke svým hráčům a můžete se s ním otevřeně bavit,“ prohlásil Benzema pro Eurosport. „Jeho příchod je dobrý pro tým i pro mě osobně.“
5. Kylian Mbappé, 90 milionů dolarů
- Věk: 25 let
- Země: Francie
- Klub: Real Madrid (Španělsko)
- Výdělek na hřišti: 70 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 20 milionů dolarů
Po letech dohadů se Mbappému konečně splnil jeho dětský sen a přestoupil do Realu Madrid. „Chci si se svou rodinou užít každou vteřinu, protože tenhle den si budu pamatovat do konce života,“ prohlásil na červencové tiskové konferenci, na které ho přišlo na stadion Santiaga Barnabéu přivítat téměř osmdesát tisíc fanoušků.
Pětadvacetiletá francouzská hvězda však nadále bojuje se svým starým klubem Paris Saint-Germain o zhruba šedesát milionů dolarů nevyplacené mzdy ve sporu, který míří k soudu. Jeho odchod pocítil celý francouzský fotbal.
Podle francouzského deníku Le Monde nejvyšší fotbalová soutěž Ligue 1 zdaleka nedosáhla na 1,1 miliardy dolarů ročních poplatků za mediální práva, o které usilovala při novém projednávání vysílacích smluv. Místo toho za domácí a mezinárodní práva inkasuje jen něco málo přes 700 milionů dolarů.
6. Erling Haaland, 60 milionů dolarů
- Věk: 24 let
- Země: Norsko
- Klub: Manchester City (Anglie)
- Výdělek na hřišti: 46 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 14 milionů dolarů
Během dvou let v Manchesteru City zvládl Haaland posbírat hned několik významných trofejí – dva tituly mistra Premier League, FA Cup i titul v Lize mistrů. Podstatně méně úspěšná je jeho cesta s národním týmem. Norsku se nepodařilo kvalifikovat na mistrovství světa od roku 1998, na Euru se neobjevilo od roku 2000. A minulý týden ho v zápase Ligy národů UEFA rozdrtilo Rakousko 5:1.
7. Vinícius Júnior, 55 milionů dolarů
Věk: 24 let
Země: Brazílie
Klub: Real Madrid (Španělsko)
Výdělek na hřišti: 40 milionů dolarů
Výdělek mimo hřiště: 15 milionů dolarů
Vinícius, jediný nováček v letošním žebříčku, působí v Realu Madrid od svých osmnácti let a za tu dobu vyrostl ve špičkového střelce, který za španělský klub ve 273 zápasech nastřílel 85 gólů. Spolu s jeho fotbalovým renomé stoupá i jeho marketingová hodnota, populární je zejména v Latinské Americe.
Brazilec má jedenáct smluv se světovými značkami, včetně Sony PlayStation, Pepsi nebo šamponu Clear. Na hřišti pak v tichosti podepsal v roce 2022 smlouvu, kterou se upsal „bílému baletu“ až do roku 2027.
8. Mohamed Salah, 53 milionů dolarů
- Věk: 32 let
- Země: Egypt
- Klub: Liverpool (Anglie)
- Výdělek na hřišti: 35 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 18 milionů dolarů
Salahova popularita sahá od anglické Premier League až do severní Afriky a na Blízký východ, takže je pro značky působící v tomto regionu velmi horkým zbožím. Spolupracuje například se společnostmi Vodafone, Mountain View Egypt, Pepsi nebo Adidas a může se pochlubit téměř sto miliony sledujících na Facebooku, Instagramu a X.
9. Sadio Mané, 52 milionů dolarů
- Věk: 32 let
- Země: Senegal
- Klub: Al Nassr (Saúdská Arábie)
- Výdělek na hřišti: 48 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 4 miliony dolarů
Mané už se léta snaží díky svému mnohamilionovému platu pomoci ke změnám ve svém rodném Senegalu. V roce 2019 prozradil, že každému obyvateli „velmi chudého regionu Senegalu“ věnuje 70 eur měsíčně. Dvaatřicetiletý Mané také pomáhal financovat řadu infrastrukturních projektů ve své zemi, včetně výstavby čerpací stanice či pošty a zavedení mobilního pokrytí 4G.
10. Kevin De Bruyne, 39 milionů dolarů
- Věk: 33 let
- Země: Belgie
- Klub: Manchester City (Anglie)
- Výdělek na hřišti: 35 milionů dolarů
- Výdělek mimo hřiště: 4 miliony dolarů
De Bruyne údajně odmítl lukrativní nabídku ze Saúdské Arábie, protože nechtěl stěhovat svou rodinu z Manchesteru. Arabská země však možná ještě neřekla poslední slovo, šíří se zvěsti o tom, že Cristiano Ronaldo vede kampaň za přivedení belgické hvězdy do svého týmu Al Nassr. Mimo hřiště De Bruyne spolupracuje s několika světovými značkami, jako je například Nike nebo McDonald’s.
Metodologie
Žebříček nejlépe placených fotbalistů na světě sestavený časopisem Forbes zahrnuje odhady výdělku na hřišti pro sezonu 2024–25, včetně základních platů, bonusů a v některých případech i smluv o právech na image. (V případě Lionela Messiho, který hraje v MLS v kalendářním roce, odráží údaj o výdělku jeho odměnu za rok 2024.)
Odhady mimo hřiště odrážejí roční příjmy ze spoluprací, licencí, vystoupení a memorabilií a příjmy z podniků provozovaných hráči. U některých hráčů, jako jsou Messi a Cristiano Ronaldo, se předpokládá, že jejich smlouvy dotují kluboví nebo ligoví sponzoři, tato hodnota je zohledněna v odhadech výdělku na hřišti.
Čísla jsou odvozena z veřejně dostupných databází, včetně Capology.com, a z rozhovorů s lidmi znalými prostředí. Většina z nich si přála zůstat v anonymitě, ale Forbes by rád ocenil fotbalového korespondenta Tancrediho Palmeriho, Mariana Trasandeho z DODICI Sports Management a Shea Richarda Somu z Xeric Sports Management.
Všechny sumy jsou přepočteny na americké dolary podle aktuálního směnného kurzu. Forbes nezahrnuje příjmy z investic, jako jsou úroky nebo dividendy, ale zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali. Forbes neodečítá daně ani poplatky agentům. Poplatky za přestup jsou vyjmuty.