Společnosti po celém světě by mohly za letošní rok vyplatit na dividendách rekordních 1,64 bilionu dolarů, tedy přibližně 36,3 bilionu korun, když v samotném druhém čtvrtletí objem vyplacených dividend stoupl o více než šest procent.
Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu investiční firmy Janus Henderson, podle které ve druhém čtvrtletí osmaosmdesát procent firem buď zvýšilo dividendu, nebo ji ponechalo na stejné úrovni.
Nejrychleji rostly ve čtvrtletí dividendy v Evropě, kde řada zemí jako Itálie a Španělsko zavedla nebo se chystá zavést mimořádnou daň z vysokých zisků bank a energetických společností. V Británii se však výplaty dividend snížily, protože zdejší ropné a plynárenské firmy zaznamenaly skokový růst výplaty poté, co ruská invaze na Ukrajinu způsobila zvýšení cen komodit.
Vysoký růst úrokových sazeb po celém světě znamenal, že banky přispěly ke zvýšení dividend po celém světě polovinou. V samotné Evropě pak čtvrtinou.
„Očekáváme, že růst dividend bude pokračovat,“ uvedl analytik firmy Janus Henderson Ben Lofthouse. Dodal, že pohonem růstu po zbytek roku bude bankovní sektor, a to navzdory slabšímu ekonomickému prostředí.
Ve Spojených státech růst dividend již šesté čtvrtletí za sebou zpomalil. I tak je zde ale situace příznivá. Janus Henderson uvádí, že osmadevadesát procent sledovaných amerických společností buď výplaty zvýšilo, nebo je udrželo na stejné úrovni, což je výrazně nad celosvětovým průměrem. K růstu pomohly zejména zdravotnické a realitní společnosti. Naopak největší snížení dividend zaznamenali výrobce čipů Intel kvůli poklesu tržeb a firma Blackstone, které prudce klesl zisk.
V Asii je situace smíšená. V Japonsku více než polovina firem zvýšila dividendu o nejméně deset procent, v čele s automobilkou Toyota. V Číně však většina firem výplatu dividendy snížila.