Dlouhodobý investiční produkt (DIP) má za sebou zhruba rok fungování a už si získal více než sto tisíc příznivců. Jak jeho první rok hodnotí odborníci a proč by i přes pomalejší start mohl být DIP revolučním nástrojem, který Čechy naučí dlouhodobě investovat?
Dlouhodobý investiční produkt vláda schválila v závěru roku 2023. Od té doby využilo nástroj, jehož prostřednictvím stát podporuje tvorbu individuálních rezerv na důchod, odhadem více než sto tisíc Čechů.
Podle Jany Brodani, výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR), která data ohledně DIP za celý trh sleduje, se dá zájem Čechů hodnotit jako velký.
„Svědčí o tom i to, že DIP překonává rozjezd jiných produktů zajištění na stáří v prvním roce po jejich zavedení,“ vysvětluje svůj názor Brodani a podotýká, že zájem by byl větší, kdyby ke spuštění produktu došlo hned od Nového roku.
Rozjezd DIP byl pomalejší. Řada poskytovatelů jej nespustila souběžně se startem nového roku, ale postupně během první poloviny loňského roku.
Připraveni na něj podle Brodani nebyli ani zaměstnavatelé, z nichž mnozí DIP nestíhali zavést jako zaměstnanecký benefit. Zájem o DIP podle Marcela Vanducha, investičního analytika Partners, negativně ovlivnila i názorová nejednotnost napříč politickým spektrem.
V začátcích se terčem kritiky stala také nízká informovanost o výhodách DIP. Poskytovatelé si stěžovali, že ministerstvo financí, z jehož dílny novinka pochází, DIP propaguje jen minimálně. Úřad pro změnu vzkázal, že osvěta je na firmách, které ho poskytují a mají z něj zisk.
Jana Brodani očekává, že letos zájem o DIP výrazně poroste. „Poskytovatelé i mnozí zaměstnavatelé již nastavili potřebné procesy, což zpřístupní tento produkt širšímu okruhu zájemců,“ vysvětluje Brodani.
Ze zkušenosti poskytovatelů a zprostředkovatelů vyplývá, že na DIP se ptají zejména mladší ročníky. „Zájem je především ze strany mladší generace klientů, která má i při využití nízkých investičních částek šanci dojít k dostatečnému finančnímu zajištění, k němuž přispěje i případné dlouhodobější využití daňového zvýhodnění nebo využití příspěvku zaměstnavatele,“ potvrzuje Vanduch.
Dlouhodobý investiční produkt aktuálně nabízí už třicet českých poskytovatelů a čtyři zahraniční. Jejich nabídka se liší – nabízejí různé instrumenty i formy investic. Základní podmínky a parametry DIP jsou ovšem ze zákona – takže jsou všude stejné.
Ve většině případů poskytují investiční platformy dostatečně širokou nabídku pro efektivní diverzifikaci portfolia.
Správná diverzifikace je klíčovým principem, který by měl dlouhodobý investor upřednostňovat. Pomáhá nejen zachovat kupní sílu investovaných prostředků a zajistit odpovídající výnosový potenciál, ale také výrazně snižuje riziko případných ztrát.
„Rozdíly mohou být v poplatkových modelech, kde některé poplatkové modely mohou vypadat jako velmi levné, ale pokud si investor detailněji rozklíčuje službu a přidanou hodnotu této služby, kterou za tento poplatek dostává v kontextu s dlouhodobým řešením, pak nemusí jít zdaleka o nejlevnější a nejefektivnější řešení,“ upozorňuje Vanduch.
Výhodou DIP je, že pokud dodržíte podmínky, kdy v něm máte zainvestováno minimálně deset let a minimálně do šedesáti let, můžete si uplatnit daňové zvýhodnění.
„Pro uplatnění tohoto zvýhodnění musíte mít nějaký příjem, ze kterého si jej můžete odečíst, a také mít perspektivu, že jej alespoň těch deset let budete mít. Na druhou stranu, když jej zrušíte předčasně, nic zásadní se neděje, jenom dodaníte to, co jste si v průběhu investic do DIP odečetli,“ vysvětluje Brodani s tím, že DIP je zajímavý prakticky pro každého, kdo daňovou výhodu dokáže uplatnit. A to už od první zainvestované koruny.
Dalším benefitem DIP je, že na rozdíl od předdefinovaných portfolií penzijních fondů umožňuje lidem dát peníze do mnohem více investičních instrumentů. Lze tak investovat třeba do veřejně obchodovaných akcií, akciových indexů jako S&P 500, dluhopisů, bankovních účtů, investičních fondů či ETF.
Na otázku, proč raději DIP, a ne rovnou třeba oblíbený index S&P 500, odpovídá Marcel Vanduch jednoduše: „Investice do amerických akcií by měly při nastavování investičního portfolia v rámci dlouhodobé investice určitě hrát důležitou roli.“
Na druhou stranu však dodává: „Nespoléhal bych pouze na americké akcie, protože mohou nastat období jako po splasknutí technologické bubliny začátkem nového tisíciletí.“
Tehdy došlo u amerických akcií k výrazným poklesům oproti ostatním regionům a například v období 2001 až 2021 vykázaly americké akcie lehce nižší výkonnost než akcie z rozvíjejících se trhů.
„DIP je jenom obálka, ve které může být široká nabídka regulovaných instrumentů. Stát tímto umožnil lidem, aby se rozhodli, jakým způsobem si budou vytvářet zajištění na stáří. Proto je DIP zajímavý pro každého, kdo má prostředky, které si chce odkládat na důchod,“ dodává na závěr Brodani.