Martin Heřmanský patnáct let šéfoval prodeji motorek Harley-Davidson v Kanadě, Evropě, na Blízkém východě nebo i v Africe. Jenže loni v říjnu ikonickou americkou značku vyměnil za čínskou značku BYD. Dnes automobilového obra z Dálného východu přivádí do Česka.

„Značku BYD jsem zaznamenal už před několika lety. Už tehdy mě oslovila vizí o budoucnosti mobility, technologickým pokrokem, který bez debaty přinášela. A zároveň i tím, jak globálně neuvěřitelně rychle roste,“ říká Martin Heřmanský v prvním rozhovoru pro česká média, který v nové funkci poskytl.

Čínská automobilka BYD je obr, který nepřestává růst. Čínu už pohltil a pomalu obsazuje i Evropu. Značka, za níž stojí čínský podnikatel Wang Čchuan-fu, loni celosvětově prodala 4,27 milionu vozů, což představuje nárůst o víc než čtyřicet procent, přičemž 1,76 milionu aut bylo čistě elektrických. Pro srovnání – hlavní globální soupeř v podobě automobilky Tesla loni prodal 1,79 milionu aut.

Pokud se nestane něco nepředvídatelného, BYD letos Teslu na poli elektromobilů přeskočí. Zatímco Tesle prodeje klesají, BYD expanduje a čím dál víc pozornost zaměřuje i na Evropu.

Značka, která už vyrábí jen hybridní a elektrická auta, před třemi lety nabídla své vozy v západní a severní Evropě. Teď se dostala i do Česka a na Slovensko, kde hodlá začít se dvěma elektromobily a jedním hybridním vozem. Cena všech tří aut se pohybuje kolem milionu korun.

Že BYD expanzi myslí vážně, dokazuje na několika frontách. Loni například na mořskou hladinu spustil největší loď na přepravu automobilů na světě pojmenovanou BYD Shenzhen. Loď dlouhá přes 200 metrů z Číny zvládne najednou přepravit skoro deset tisíc aut.

Jen na dovoz ale BYD nesází. Motivují ho k tomu i cla, která EU na dovoz aut z Číny loni zavedla. Řešení? BYD postaví v Evropě vlastní fabriky. Jednou z nich bude dokončovaná fabrika v Maďarsku, která má provoz spustit v říjnu.

Během pár let tak bude automobilka schopna v Evropě vyrobit až tři sta tisíc nových, převážně elektrických aut. Spekuluje se i o tom, že by jedna z fabrik mohla stát přímo v Německu, v srdci automobilové Evropy.

info Foto Michael Tomeš
Martin Heřmanský

BYD, což je mimochodem zkratka výrazu Build Your Dreams, v Česku a na Slovensku nehodlá šokovat cenou, která se od konkurence v podobě Tesly, případně domácí Škody Auto zase tolik neliší. S čím ale rozhodně přichází, je sebevědomí.

„Vstupujeme do Česka cílevědomě, to ano, ale nechybí nám ani pokora. Stejně jako do ostatních zemí Evropy i sem přicházíme s moderními technologiemi. Máme naprosto kvalitní, bezpečný produkt se super designem, špičkovým výkonem, velkou zárukou. V současné době době neexistuje lepší čínská značka než BYD,“ říká Martin Heřmanský.

Český zákazník je konzervativní. Proč by si měl začít kupovat čínské auto?

Naším cílem je v první řadě seznámit český trh se značkou BYD, budovat povědomí o našich vozech a zároveň vedle toho samozřejmě postavit kvalitní prodejní a servisní síť. 

Není to jen o čínských značkách, ale o fenoménu elektromobility. My víme, že existuje cesta, jak zákazníky přesvědčit, jak je na cestu k elektromobilitě dostat.

Jak tedy?

Prostřednictvím našich modelů, které v sobě mají takzvanou DMI technologii, což je naše specifická technologie plugin hybridů. Díky ní nemáte problém s těmi stereotypy, jako je omezený dojezd nebo obava z toho, že někde zůstanu stát, že nebudu mít kde dobít energii do baterií. 

Co to je za technologii prakticky? Co umí?

Jde o to, že vůz s takovou technologií má v sobě dva motory. Jeden spalovací a jeden elektromotor poháněný baterií. Velmi zjednodušeně řečeno, zajímavé je to, že primárním pohonem je ten elektromotor, nikoli spalovací motor, který pomáhá dobíjet tu baterii. 

Ve výsledku to pak vede k tomu, že s takovým autem, které má nádrž na šedesát litrů benzinu, na jedno tankování ujedete přes tisíc kilometrů. 

S jakými modely do Česka vstupujete?

V současné době zatím, a to slovo zatím je velmi důležité, protože modelová řada se bude rozrůstat, budou v nabídce tři modely. Dva modely jsou v kategorii SUV. Jedním je čistě elektrický Sealion 7, dalším je plug-in hybrid Seal U DM-i. Třetí model je pak elektrický sedan Seal.

info Foto BYD
BYD Seal

Za jaké ceny budete prodávat?

Nejdeme na český trh soupeřit cenou. S konkurencí jdeme soupeřit prostřednictvím technologií, kvality designu a určité prémiovosti. Ceny máme nastavené tak, aby byly víc než konkurenceschopné

Zkuste být konkrétní.

Hybridní Seal U DM-i ve výbavě skutečně prémiového vozu bude stát 966 tisíc korun.

Jaké z těch tří aut bude podle vás nejprodávanější?

Bude to právě Seal U DM-i, protože pro zákazníky to je ten nejjednodušší způsob, jak se přiblížit elektromobilitě. 

Za kolik budou dva čisté elektromobily?

Sealion 7 bude mít startovací cenu 1 198 000 korun. Je to auto, které jde proti Tesle Y. Seal sedan bude o padesát tisíc korun levnější. 

info Foto BYD
BYD Sealion

Co nabídnou, pokud jde o dojezd?

Sealion 7 má dojezd až 520 kilometrů. Baterii má s kapacitou 82,5 nebo 93 kilowatthodiny. To je nejnovější auto, které jsme uvedli. U Sealu je baterie s kapacitou 82,5 kilowatthodiny a dojezd 520 kilometrů.

Vstup čínských značek v Evropě až dosud drhnul na nedostačující dealerské síti. Podobný problém řeší i Tesla, která má v Česku jen dvě servisní místa. Jak se tomu chcete vyhnout? 

V první řadě tím, že do Česka a na Slovensko vstupujeme napřímo, nikoli prostřednictvím soukromých importérů. Navíc máme poměrně jasný plán, jak vybudovat dealerskou síť, která bude zajišťovat už koncem letošního roku příjemné dojezdové vzdálenosti prakticky komukoli v republice. Abych byl konkrétní, do konce roku plánujeme otevřít zhruba třicet dealerství.

Začínáme zatím se třemi dealerstvími v rámci společnosti Auto Louda s pobočkami v Praze, Poděbradech a v Teplicích. Dál pak jednáme se zhruba patnácti zájemci, přičemž u některých jsou ta jednání ve velmi pokročilé fázi.

Musíte dealery přesvědčovat, nebo se ozývají sami?

Naštěstí je BYD tak silný brand, který vzbuzuje silné očekávání, takže prakticky obden dostanu jeden nebo dva e-maily nebo telefonáty s nabídkou na otevření dealerství. Ambici splnit třicítku prodejních míst se servisem tak teď vidím jako reálnou.

Máte na starost i Slovensko. Tam plánujete expandovat jak?

Podobně jako v Česku. V první fázi otevřeme tři lokace a celkem bychom chtěli naše auta prodávat a servisovat na dvacítce míst. Není ale naší filozofií se v Česku nebo na Slovensku spojovat s třiceti nebo dvaceti jednotlivým partnery.  Spíš nás zajímají ti s renomovanými dealerskými skupinami, které mají regionální dosah.

info Foto Michael Tomeš
Martin Heřmanský.

Kolik aut budete muset letos prodat?

Toto nechci komentovat, ale jak jsem říkal, pro nás je skutečně nejdůležitější vybudovat tady povědomí o značce, důvěru zákazníků, dealerskou síť a čísla pak prostě přijdou sama.

Auta se zatím budou dovážet z Číny, ale chystáte továrnu v Maďarsku, pak ještě na dalším místě v evropském regionu a mluví se i o další a třetí fabrice v Německu. Víte, jaké modely se budou v Maďarsku vyrábět?

Tohle nemůžu komentovat. Každopádně tím, že budeme mít fabriku v Maďarsku, výrazně stoupne dostupnost a rychlost dodání jednotlivých modelů.

V Česku se víc než dvě třetiny aut prodají firemním zákazníkům. Je i tohle skupina, kterou čínská auta osloví?

Myslím, že určitě. Máme a ještě budeme mít další modely, které rozhodně osloví fleetové zákazníky. Jsou firmy, které dávají přednost elektromobilům, takže i tohle je směr, kterým se chceme vydat, a já se na to neuvěřitelně těším.

BYD nedávno odhalil super e-platformu, o které se mluví jako o revoluční. Co přesně umí?

Je to platforma, která přináší obrovskou změnu mimo jiné z pohledu dobíjení. Auto se díky ní každou sekundu nabije na dva kilometry jízdy a na 400 kilometrů má energii za pět minut. Ukazuje to, jakým způsobem BYD investuje jednak do technologií a budoucnosti. Zatím ale platí, že je to technologie určená zatím pro Čínu a my teď budeme čekat, kdy se dostane do Evropy. 

Super e-platforma je jedním z výsledků toho, že BYD je jednou z největších technologických firem na světě. Máme sto dvacet tisíc inženýrů ve vývoji a výzkumu. Denně přihlašujeme přes čtyřicet vlastních patentů. To je síla, se kterou nikdo z automotive světa nemůže soupeřit.