Vítám vás při rozbřesku čerstvým Espressem. Mám pro vás jako vždy všehochuť novinek a inspirace, tak doufám, že vás dnešní shot nakopne do úspěšného čtvrtka.
Máte 1 minutu?
Stamiliardové jádro. Včera ČEZ zahájil konkrétní jednání s korejskou firmou KHNP. Jde o největší zakázku v historii na stavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Když vše půjde hladce, první z nich by měl být hotový v roce 2036.
TV Křetínský. Stanice druhého nejbohatšího Čecha už brzy na vašich přijímačích. Teda pokud žijete ve Francii. Réels TV, kterou iniciovala společnost CMI France českého miliardáře Daniela Křetínského, dostala včera zelenou.
Olympijští vlajkonoši. Českou vlajku na zahájení olympijských her v Paříži ponesou mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková a dvojnásobný olympijský šampion v judu Lukáš Krpálek. Snad tam naši vlajku uvidíme plápolat ještě mnohokrát!
Máte 5 minut?
Made in Bangladesh. Občanské protesty v zemi eskalují. Telefony ani internet nefungují. A to dopadá i na český byznys, především ten módní. Firmy s výrobou v deváté nejlidnatější zemi světa nevědí, kdy se ke svému zboží dostanou.
Made in USA. Nejbohatší muž světa Elon Musk se po atentátu za Donalda Trumpa plně postavil a přislíbil jeho kampani finanční podporu. Ale prý to nakonec nebude těch megalomanských 45 milionů babek měsíčně, jak zaznívalo v médiích.
Tip Forbes Espressa: Jak se staví úspěšný fintech s globálními ambicemi? Kolik něco takového vůbec stojí? Co potřebují české fintechy, aby dokázaly uspět v zahraničí? V tom chce pomáhat Visa a Global Payments.
Máte 10 minut?
Udržitelná krása. Než začali vlastní byznys, procestovali spolu svět, což jim posloužilo jako přípravka pro vlastní podnikání. A zafungovalo to. Green Butiku se dnes náramně daří v Česku i za hranicemi. Jak se jim to povedlo?
Přemnožení turisti. Nikdo nemá rád turisty, ale všichni je potřebujeme. Nepřináší totiž do měst jen hluk a odpadky, ale také peníze a rozvoj. Nad dvousečností masové turistiky se v komentáři zamýšlí náš redaktor Mirek Němý.
Buďte na sebe hodní!
Adél, Forbes