Největší banka v Česku má zhruba čtyři a půl milionu klientů. Banka, kterou vybudoval a vede Marek Hovorka, jich chce deset milionů. Přinejmenším. Ve Vietnamu. Bez poboček a ideálně bez karet, jen v digitálu. Nepopsaný příběh Čecha, který uspěl na druhé straně světa.
Leží mezi námi krabička, která by pamětníkům připomněla hezký obal na cédéčko. Tohle ovšem není žádný relikt minulosti, naopak. Je to banka. Celá banka. „Nemám moc rád spojení digitální banka. Spíš se mi líbí banka nového typu,“ říká Marek Hovorka. Potkali jsme se v chladný den, kdy jaro teprve nesměle bralo za kliku, v klidu pražské Troje, na dohled Vltavy.
Neexistuje snad větší kontrast mezi takovým prostředím a divokým, sluncem rozžhaveným shlukem vjemů, vůní a pachů jménem Ho Či Minovo Město. Právě tady, v obchodním srdci Vietnamu, probíhá story s neobvyklým byznysovým i technologickým rozsahem.
„Na deset milionů klientů cílíme určitě. I proto, že firma na spotřebitelské úvěrování, kterou jsem spoluzakládal, jich už ve Vietnamu měla dvacet milionů. A na ně se budeme zaměřovat,“ vypráví jedenapadesátiletý muž s pestrým životem i stylem, na rozhovor ostatně přišel s každou teniskou jiné barvy.
Není to chvástání. Hovorka jako CEO stvořil firmu, která dnes nese název FE Credit a kvůli níž ve Vietnamu už nehraje prim Home Credit od PPF. FE Credit má v úvěrovém portfoliu přibližně tři miliardy dolarů, v zemi se stem milionů obyvatel si drží více než padesátiprocentní tržní podíl.
„Byl to pro naše majitele dobrý deal,“ usměje se Hovorka. Vlastníkem je vietnamská VP Bank a vydělala královsky: „V roce 2010 nás koupili za pár milionů dolarů, loni prodávali za 3,85 miliardy dolarů.“
Takový životopis už zní jako doporučení, a tak Hovorka stvořil Übank. Začala naplno fungovat letos, a splní-li se plány podložené předchozím úspěchem, půjde o důkaz monumentální síly asijských trhů – vždyť tuzemská jednička Česká spořitelna operuje se zhruba 4,5 milionu klientů.
Je to rovněž exkurz do budoucnosti bankovnictví, Übank byla loni singapurskými experty ve své kategorii vyhodnocena jako nejslibnější fintech společnost celé Asie a Hovorka byl vyhlášen jedním z nejlepších fintech lídrů kontinentu. Abychom ale mohli přejít k barvám dneška, je potřeba začít u šedi. U šedi komunismu.
Pojď studovat k nám, prosím
Je těsně po listopadové změně a na pražské VŠE visí na nástěnce nabídka s magickým slovem scholarship. Kluk z Brna neváhá. „Pocit toulavých bot jsem asi měl vždy,“ říká Hovorka. „Možnost studovat v zahraničí mě fascinovala. Hned jsem po tom šel. Pokud si dobře pamatuju, v tom úplně prvním kole byli na každé místo asi dva zájemci. A polovina musela být nekvalifikována už tím, že ani neuměla jazyk.“
Přízeň okolností nakombinovaná s odvahou dokáže velké věci. „Kamarádi mi říkali: Jeď si to vyzkoušet a potom nám povíš, třeba pojedeme taky. Jenže už ve druhém kole bylo na každé místo přes sto zájemců. Chytil jsem first mover advantage, jak se říká,“ vypráví Hovorka.
Atěžko mu vyčítat angličtinu – od chvíle, co nastoupil na čtyřiadvacetihodinovou cestu autobusem z Brna do Londýna a začal studovat v Bradfordu, ve světě zůstal. Pokračoval stipendiem ve Vídni a následně plným MBA stipendiem v Americe.