Tahle kancelář má odvahu v krvi. V dnešní podobě vznikala před čtrnácti lety, v roce 2008, v začátcích nejhlubší recese. Zatímco dnes platí za jednu z nejlepších v oblasti práva obchodních korporací u nás, tehdy v Česku už osmým rokem působila pod britskou značkou Linklaters, jedné z největších transakčních kanceláří na světě.

Těsně před krizí, o které si tenkrát londýnští právníci zatím jen šuškali, se česká pobočka spolu se třemi dalšími ve východní Evropě rozhodla postavit na vlastní nohy. A západní právničinu, kterou do té doby dělala v největších světových ekonomikách, přinést na trhy, kterých se všichni báli, jako Turecko, Srbsko nebo Kazachstán.

„Možná to nebyla úplně nejlepší doba začínat s transakční poradenskou kanceláří,“ směje se šéf pražské pobočky Kinstellar Lukáš Ševčík, když vzpomíná na její začátky.

Přehřátá ekonomika ze dne na den zastavila převážnou část akvizic. Právě ty tvořily kolem osmdesáti procent práce těchto právníků a rázem z nich byla jen necelá polovina. Taková to byla doba.

„Pro Linklaters byla už před krizí střední a východní Evropa tak trochu pilotní projekt. Firma se postupně chtěla soustředit jen na největší globální trhy a malým jurisdikcím se tolik nevěnovat. Ty totiž přinášely konflikty zájmů v případě, že velcí hráči chtěli kupovat menší, regionální firmy. A to se stávalo často,“ vzpomíná Lukáš Ševčík.


„My v těchto trzích naopak viděli příležitost, proto jsme se v dubnu roku 2008 dohodli, že se nějak pokojně rozdělíme,“ dodává právník, který už v Linklaters vedl pražský tým věnující se fúzím a akvizicím.

Forbes Digital Premium