Většině tuzemských domácností by mohly platby za elektřinu a plyn v příštím roce klesnout. Velká část dodavatelů chystá s příchodem nového roku zlevnění v řádu stovek korun za spotřebovanou megawatthodinu. O dalších úpravách cen v průběhu roku rozhodne vývoj na energetickém trhu.
Pro přesný vývoj cen bude důležitá také regulovaná část ceny energií. Její podobu pro rok 2025 oznámí Energetický regulační úřad v příštím týdnu. U elektřiny letos tvoří regulovaná složka pro domácnosti více než devětatřicet procent výsledné ceny, u plynu asi pětinu.
V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.
Zlevňování základních ceníků bez fixace od 1. ledna už ohlásila řada dodavatelů. Patří mezi ně i největší tuzemský dodavatel ČEZ, který na začátku příštího roku sníží ceny pro celkem 1,7 milionu zákazníků. Cenu elektřiny na dobu neurčitou sníží o zhruba šest procent na 3388 korun za megawatthodinu bez DPH a cenu plynu o deset procent na 1346 korun za megawatthodinu.
„Ve strategii rychlého promítání poklesů cen na velkoobchodních trzích do koncových ceníků pro zákazníky chceme pokračovat i v roce 2025. Vývoj na trhu tedy bedlivě sledujeme. Momentálně je cena elektřiny na burze poměrně vysoko, ale výhled na další roky stále ukazuje postupný pokles, takže jsme optimističtí, že prostor ke zlevnění bude,“ uvedla mluvčí Alice Horáková.
Změnu cen ohlásilo také innogy, které tak ale učiní ještě před koncem roku. Od začátku prosince zlevní elektřinu a plyn zhruba o 360 korun za megawatthodinu. Společnost se už ovšem chystá i na příští rok. „Pokud se na energetických trzích přes zimu nestane něco nečekaného, co by vyhnalo ceny na burzách nahoru, dočkají se naši zákazníci další vlny zlevňování v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl ředitel maloobchodu innogy David Konvalina.
Se současnými ceníky vstoupí do nového roku Pražská energetika, která upravovala ceny elektřiny a plynu bez fixace v září, kdy snížila ceny elektřiny až o pětinu na 3,20 za kilomegawatthodinu bez DPH a ceny plynu o šestnáct procent na 1,45 za kWh bez DPH.
„Vše závisí na vývoji velkoobchodních cen a situaci na trhu. Pohlížíme do budoucna na vývoj cen spíše s optimismem, ale bylo by v tuto chvíli předčasné jednoznačně mluvit o dalším konkrétním zlevňování,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.
„Aktuální vývoj na trhu a naše nákupní strategie nám daly možnost dalšího snížení cen pro naše stálé zákazníky,“ uvedl místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotocký. Podnik avizoval zlevnění pro sedm set tisíc klientů bez fixace s platností od 1. ledna, kdy elektřina zlevní o osmnáct procent na 3933 korun s DPH za MWh.
Snížení cen od začátku příštího roku se dočkají také klienti MND. Plyn zlevní o 320 korun za MWh na 1606 korun za MWh s DPH a MWh elektřiny o 470 korun na 4074 korun za MWh s DPH. „Stejně tak jako letos, kdy nám vývoj cen roku 2024 umožnil ceny snižovat, a to opakovaně, tak i v roce 2025 ke zlevňování přistoupíme, pokud nám to situace dovolí,“ uvedl mluvčí Martin Beneš.
Další do řady, kdo sníží ceny od ledna, je Centropol. MWh elektřiny zlevní o třináct procent, u plynu o dvaadvacet procent, což podle firmy bude pro průměrné domácnosti znamenat roční úsporu v řádu tisíců korun. „Pokud bude potvrzen návrh regulovaných cen pro rok 2025, dojde k dalšímu snížení cen u odběratelů elektřiny z řad domácností, kteří elektřinou ohřívají vodu anebo elektřinou vytápějí,“ podotkl člen představenstva Jiří Matoušek.
Společnost epet zatím o cenách na příští rok zcela jasno nemá, klíčová podle ní bude regulovaná část. „Jinak za společnost epet vidím ceny pro naše stávající i nové klienty pořád dle možnosti velice optimisticky, neboť můžu potvrdit, že již máme velkou část nakoupenou a opět se nám podařilo v nabídkách nakoupit to nejlepší na energetické burze. Trend roku bude tedy pravděpodobně kopírovat letošní rok i v roce 2025,“ uvedl obchodní ředitel Roman Šmíd.