První oficiální meme coin, tedy kryptoměna, která původně vznikla jen jako recese, je tu s námi již devět let a za dobu své existence si prožila ledacos. Jedno je ale jasné, na piedestal věčné slávy se Dogecoin dostal ve chvíli, kdy se stal další hračkou Elona Muska. Masová popularita si ovšem vybrala také daň, o které se příliš nemluví. První kryptoměna se Shibou Inu ve znaku má i svoji temnou historii.
Řeč teď nebude o tom, jak autor kryptoměny, softwarový inženýr Billy Markus a marketingová hlava projektu Jackson Palmer nechali komunitu na holičkách, nebo o tom, že se z kryptoměny s velmi nízkou kapitalizací stalo prakticky od začátku populární hřiště pro pump and dump hry, jak hezky ilustruje dobový blog post The Game of Deception. To vše je již minulost.
My se budeme bavit o serióznějším zločinu. Dogecoin, který byl zprvu zajímavý maximálně na mikrotransakce, jenž nevyžadují příliš vysoké zabezpečení, se dnes čím dál častěji používá jako regulérní platební metoda.
Dary v něm oficiálně přijímá třeba ukrajinská vláda a kryptoměna patří mezi desítku nejúspěšnějších kryptoaktiv, co do tržní kapitalizace – v jejím případě zhruba deset miliard dolarů. Vedle toho se ale Dogecoin stal také oblíbenou platební metodou za nelegální zboží a služby.