Dopady vysoké inflace pociťuje pětaosmdesát procent Čechů, na 44 procent dopadly změny obsažené ve vládním konsolidačním balíčku. Lidé i nadále chtějí šetřit na potravinách a energiích a omezují návštěvy restaurací. Zároveň se ale proti loňsku zvýšil podíl lidí, kteří věří, že budou letos s financemi vycházet lépe než v předchozím roce.
Je jich 37 procent, před rokem to bylo 31 procent, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro Generali Investments CEE.
V průzkumu uvedlo 67,3 procenta respondentů, že si loni s vysokou inflací dokázali poradit jen obtížně. Je to o sedm procentních bodů víc než v roce 2022. Zároveň ale sílí optimismus ohledně letošního vývoje.
„V loňském roce čelily české domácnosti negativním dopadům vysoké inflace a obavám z vývoje cen energií. Zároveň klesl HDP a nedařilo se průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Prognózy pro rok 2024 podle něj však předpovídají růst české ekonomiky o více než jedno procento.
„Optimističtí můžeme být též ve vidině růstu spotřeby domácností, a to díky klesající inflaci, která by letos měla dosáhnout 2,6 procenta. Také ceny energií se konečně stabilizovaly a pozitivně zapůsobí také klesající úrokové sazby. Díky souběhu těchto vlivů by se spotřebitelům mělo v novém roce finančně ulevit,“ dodal Jáč.
Inflace už přestala být hlavním strašákem pro osobní finance, ukázal průzkum. Zatímco loni se jí obávalo 46,8 procenta Čechů, letos to je 27,9 procenta. Přetrvávají naopak obavy z vysokých cen energií, které má 33,6 procenta lidí, před rokem to bylo 30,7 procenta.
Podle autorů průzkumu je to dáno i tím, že ke konci loňského roku skončila platnost vládních stropů na energie a od ledna spotřebitelé znovu hradí v ceně elektřiny i podporu obnovitelných zdrojů energie.
Výsledky průzkumu také ukázaly, že Češi nadále hodlají šetřit na potravinách. Počítá s tím 57,4 procenta lidí, před rokem to bylo 61,5 procenta. Lidé chtějí pokračovat i ve snižování spotřeby energie a vody, vyslovilo se tak 62,2 procenta respondentů, když loni jich bylo 70,5 procenta.
Zvýšil se podíl lidí, kteří omezují návštěvy restaurace, když letos o tom hovoří 53,7 procenta Čechů, zatímco před rokem to bylo 49 procent.
Průzkum se uskutečnil na přelomu ledna a února na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku osmnáct až pětašedesát let ze všech krajů Česka.