Armádě šachových figurek velí tak geniálně, že s její pomocí vybudoval impérium v hodnotě padesát milionů dolarů. Magnus Carlsen už dalece přesáhl bitevní pole šachovnice, poněvadž nejen na ní plánuje několik tahů dopředu. Takovým tahem patrně byl i aktuální rozruch v New Yorku – jeho vyvoláním sledoval velmistr vlastní byznysové zájmy.

Dokonce i pro mnoho z těch, kteří snáze proniknou do jiných galaxií než do základů šachových pravidel, je Magnus Carlsen fascinující postavou. Při vší úctě ke všem Carlsenovým předchůdcům – včetně excentrického Bobbyho Fischera, jenž přesáhl hranice hry v souvislosti s politikou studené války – je čtyřiatřicetiletý Nor první šachovou pop star v dějinách.

A podle toho se chová, viz jeho minulé dny v New Yorku. Ve městě, které nikdy nespí, nedovolil spát vládcům šachového světa z mezinárodní federace FIDE. Svými kousky jim naopak zařídil bezesné noci. Zařídil, že se jako vládci šachového světa rozhodně necítili.

Pod hlavičkou FIDE se v New Yorku konal světový šampionát v rapid a bleskovém šachu čili v šachu v rychlém a ještě rychlejším (bleskovém) tempu. Nejžhavější tempo ovšem zvolil sám Carlsen – ve způsobu, jakým se z turnaje pakoval.

Do duelu v rapid šachu nakráčel v džínách, čímž porušil dress code. Dostal za to pokutu, jakýsi veřejný šach, varování. Carlsen však kontroval matem, definitivním koncem hry. Z mistrovství odstoupil, údajně z principu.

Láká-li cirkus na artistu, nad něhož na planetě není, následně ho potrestá a ten z trucu opustí šapitó, kdo tratí víc? Promotéři lesku zbaveného představení, nebo umělec, o nějž nepřestane být ani na vteřinu zájem?

Odpovídat netřeba a stejně to viděla i FIDE. Proto vděčně uvítala návrat hvězdy do klání o šampiona v bleskovém šachu.

Bleskové šachy přinesly hrom. Ohromení. A opět z vůle šachového „boha“: Carlsen se dostal do finále, kde tvrdě bojoval s Janem Něpomňaščim. Pak tvrdě bojovat přestal a bitvu vyřešil po svém – za stavu 3,5:3,5 navrhl, že se o světový titul podělí, a soupeř jeho nabídku přijal.

Z Carlsenova rozhodnutí tak trůn obsadili dva králové a FIDE to navzdory pravidlům, jež sama stanovila, nedůstojně odklepla. „Jsme oba unavení, nervózní a po pěti hodinách hry byl konec stále v nedohlednu,“ vysvětlil Carlsen, proč svévolně zápas utnul.

Bílý i černý král shodně jásají, protože vyhráli oba? V šachové partii je to oxymóron, vyloučená absurdita. V tomhle šachovém zápase se ale přesně tohle stalo.

Za špatný vtip označil dvojvládí americký velmistr Hans Niemann. „Nemohu uvěřit, že FIDE je pod kontrolou jediného hráče. A to hned dvakrát během týdne,“ přidal Niemann komentář, v němž připomněl i Carlsenovo odstoupení, pro které byly záminkou džíny.

Záminkou? Vyslanec džínové kultury je velký stratég, takže jeho „úprk“ z newyorského pódia nevypadá jako spontánní akce. Spíš to jde vyložit jako další a vysoce sofistikovaný tah génia v duelu s FIDE.

Tahle bitva navíc nevypukla na přelomu starého a nového roku v „Novém“ Yorku. Carlsen už dřív veřejně obvinil FIDE z vyhrožování šachistům, aby se neúčastnili Freestyle Chess Grand Slam Tour, specifické šachové akce, za níž stojí německý miliardář a byznysmen Jan Henric Buettner.

Do Buettnerova projektu investoval podle všeho Carlsen velké peníze a Niemann tvrdí, že se Nor snaží zdiskreditovat FIDE, aby přitáhl pozornost k projektu a vydělal co nejvíc peněz.

Skutečně tomu tak je? Zaměřme se na fakta.

Faktem je, že někteří hráči víceméně potvrdili, že šachová federace nese nelibě jejich účast na prvním ročníku Freestyle Chess Grand Slam Tour. To je svého druhu show, jež svým formátem bourá tradiční šachy, poněvadž rozmístění figurek v zadní řadě se určí náhodně až před samotnou hrou. Letos je na programu pět turnajů, postupně v Německu, Francii, USA, Indii a Jihoafrické republice.

Faktem také je, že nehlasitější kritik Niemann byl v září 2022 obviněn Carlsenem z podvádění a tuhle pošramocenou pověst nese jako ohavné a neodstranitelné závaží, takže nyní je ve svých prohlášeních odvážnější než ostatní. To ale nevylučuje, že se jeho prohlášení neblíží pravdě čili faktu, že se Carlsen prostřednictvím šachů stará o svůj byznys.

Koneckonců, v tom si dlouhodobě počíná velmi obratně. Využívá toho, že pro popularitu šachů udělal patrně nejvíc ze všech postav v historii. Že jeho vliv s napoleonskou suverenitou překročil prostor čtyřiašedesáti černobílých políček, ostatně na takovém prostoru by se říše v hodnotě padesáti milionů dolarů ani vystavět nedala.

Carlsenovu platformu koupila konkurence za téměř 83 milionu dolarů.

Na druhou stranu není sporu, že základy této říše ze šachovnice vyrostly. V roce 2013, kdy už nevyvratitelně stvrdil status zázračného dítěte, spoluzaložil Carlsen společnost Play Magnus Group. Ta přišla s aplikací „Play Magnus“, umožňující hrát proti AI simulující hru Carlsena v závislosti na schopnostech uživatele.

Společnost rychle expandovala, akvírovala další platformy, například chess24, a organizovala významné turnaje. V roce 2022 ji získal konkurenční Chess.com za téměř 83 milionů dolarů a tato transakce několikanásobně navýšila šachistovo jmění.

Peníze plynuly i odjinud. Carlsen se stal společně s herečkou Liv Tyler a pilotem formule 1 Maxem Verstappenem modelem oděvní značky G-Star Raw nebo byl tváří kampaně na Porsche 911. Od roku 2020 také spolupracuje se sázkovou společností Unibet a propaguje zodpovědné hraní a předminulý rok podepsal kontrakt s globálním gigantem Puma.

Loni představil startup Take Take Take (původně Fantasy Chess) s cílem učinit šachy interaktivnější a pro diváky přístupnější. Aplikace nabízí sledování probíhajících zápasů, jejich jednoduchou, a tedy uživatelsky komfortní analýzu či možnost sledovat oblíbené hráče.

Jméno skandinávského velmistra přilákalo do Take Take Take investory včetně fondů mocných mužů, jako jsou Peter Thiel, Jim Breyer nebo Mark Zuckerberg. Investoři podpořili rozjezd startupu třemi miliony dolarů, a když pak razantní a úspěšný rozjezd přišel, přišlo i další finanční nabobtnání Carlsenova impéria.

Pokud si myslíte, že nemůžete vyhrát, budete činit v klíčových okamžicích zbabělá rozhodnutí.

Hezký, byť menší vliv na růst šachistova konta měly prize money z turnajů, nejen z těch šachových. Carlsen hraje na špičkové úrovni i poker, jedním z pozoruhodných výsledků je výdělek 5160 eur na Norwegian Poker Championship.

Hráč též spolupracuje s Esports World Cup Foundation, aby přivedl šachy před davy fanoušků esportu. Šachy i proto budou premiérově součástí Světového poháru v esportu 2025 v Rijádu a někteří skvělí šachisté zamíří do Saúdské Arábie, aby se v „dresech“ esportovních týmů utkali o velké peníze. Carlsen je reklamní tváří průlomového debutu.

„Šachy mě naučily dělat ve velmi krátkém čase správná rozhodnutí, i když mám k dispozici jen neúplná data,“ prohlásil jednou Magnus Carlsen a na základě toho lze vyvodit, že šachy jsou velmi užitečnou průpravou pro byznysové počínání.

Ovšem i pro ty, kdo šachy neovládají a přece chtějí úspěšně podnikat, má velmistr radu: „Sebevědomí je strašně důležité. Pokud si myslíte, že nemůžete vyhrát, budete činit v klíčových okamžicích zbabělá rozhodnutí.“

Pravdivost vlastního citátu autor před pár dny v New Yorku sám dokázal. Rozhodoval se tam kontroverzně, nikoli zbaběle. A vyhrál.