Vývoz vojenského materiálu loni vzrostl o více než šedesát procent ve srovnání s rokem 2022 a dosáhl na 48,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za loňský rok. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle ní udělilo loni 1580 licencí k vývozu vojenského materiálu do 99 zemí v hodnotě téměř 68,2 miliardy korun.
Hodnota dovezeného materiálu loni činila přes 11,5 miliardy korun, což je téměř trojnásobek oproti materiálu za 4,1 miliardy z roku 2022. „K dovozu vojenského materiálu ze 36 států bylo uděleno 633 licencí s hodnotou zboží 35,9 miliardy korun, což je nárůst o 2,6 miliardy korun oproti roku 2022,“ stojí ve zprávě.
Nejvíce udělených licencí, konkrétně 262, se loni týkalo vývozu na Ukrajinu, Slovensko (141 licencí), do Polska (86), USA (82), Německa a Turecka (v obou případech 67). Největší hodnotu měl vývoz ve výši 20,2 miliardy na Ukrajinu, která čelí ruské vojenské invazi. Následovalo Nizozemsko s částkou 5,1 miliardy, Bulharsko (4,8 miliardy), Slovensko (1,9 miliardy) a Vietnam (1,9 miliardy).
Vývozy se loni týkaly 98 zemí a dohromady dosáhly na částku 48,9 miliardy korun. Jde o vývozy na základě licencí z minulého roku, ale i předchozích let. Částka loni narostla o více než šedesát procent ve srovnání s 29,7 miliardy korun z roku 2022, a je dokonce více než trojnásobná oproti roku 2021, kdy byl vyvezen vojenský materiál v hodnotě bezmála 14,1 miliardy korun, uvedlo ve zprávě ministerstvo.
K dovozu materiálu spojeného s následným vývozem, tzv. brokeringu, bylo loni uděleno 29 licencí v celkové hodnotě dovozu 13,9 miliardy a následného vývozu 17,9 miliardy korun. Na základě brokeringových licencí se loni skutečně dovezl materiál téměř za 1,2 miliardy korun, hodnota následného vývozu činila bezmála 1,5 miliardy.
Ke konci loňského roku disponovalo povolením k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem 346 právnických a osm fyzických podnikajících osob. Ve správních řízeních nedostaly povolení mimo jiné k vývozu do Ruska, Běloruska, Íránu, Jižního Súdánu, Severní Koreje, Súdánu, Sýrie, Západní Sahary a Zimbabwe.
O licencích rozhoduje ve správním řízení ministerstvo průmyslu poté, co získá závazná stanoviska od ministerstva zahraničních věcí, ministerstva vnitra a v případě významného vojenského materiálu i ministerstva obrany. Udělení licence mohou zabránit vedle nesplnění zákonných požadavků také zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy České republiky, stojí v dokumentu.