Je nejen největším z Baleárských ostrovů, ale také největším ostrovem Španělska. Její pobřeží dosahuje 550 kilometrů, z toho padesát připadá na písečné pláže. Chlubit se může slunečním svitem přes 300 dní v roce, azurovým mořem i pestrou přírodou. Taková je Mallorca, jedna z nejoblíbenějších turistických destinací na světě, a také rodiště slavného tenisty Rafaela Nadala.
Důvodů, proč si vybrat Mallorku jako cíl své dovolené, je hned několik. Třeba pro její přírodní parky Alfubera a Cabrera nebo architektonické památky, které zachycují historii ostrova od Římské a Byzantské říše přes arabské období až po Španělské království. Vyhledávaná je i pro čilý noční život a vynikající baleárskou kuchyni. Ale nejlákavější jsou její písčité pláže a průzračné moře. Najdete tu jak ty, na kterých je rušno, tak i romantické zátoky „calas“ vklíněné mezi útesy.
A právě středomořské klima, slunce, moře a krásná příroda dělají z Mallorky destinaci, kam nechtějí Češi jezdit jen na několikatýdenní dovolenou, ale kam se chtějí vracet. Do svého. Ale pozor, na rozdíl od samotného Španělska bydlení na jeho největším ostrově nepatří právě mezi levné. Pokud chcete vilu přímo u moře, připravte si několik milionů euro.
„Mallorca patří mezi exkluzivní destinace. Ceny nemovitostí jsou tu zhruba o třicet procent dražší než na pevnině. Nabízí ale vysokou úroveň ve službách, výbornou infrastrukturu a německou preciznost. Je to tím, že v sedmdesátých letech sem létaly hlavně německé cestovky a Němci si tu začali kupovat nemovitosti,“ uvádí Lucie Pilipová Gaffi z realitní kanceláře Mediterránea.
Na cizince jsou tu zvyklí
V restauracích tak na vás budou většinou mluvit buď anglicky, nebo německy, málokdy španělsky. Na cizince tu jsou zvyklí, ostatně původní obyvatelé Mallorquíns pracují ve službách minimálně. A i když Mallorca patří mezi ty dražší, i tady lze sehnat bydlení za podobné ceny jako v Česku.
Tak například, luxusní vilu o velikosti 135 metrů čtverečních v oblasti Port d’ Andratx, což je jeden z přírodních přístavů na Mallorce, lze pořídit za 430 tisíc euro, v přepočtu tedy za necelých jedenáct milionů korun. Za takovou cenu získáte třeba zrekonstruovaný byt 3 + kk v Brně Černovicích, v cihlovém domě bez výtahu.
V nabídce realitní kanceláře Mediterránea je i luxusní apartmán 2 + 1 o velikosti 83 metrů čtverečních v blízkosti pláže s bazénem se slanou vodou v Sa Rapita, a to za více než sedm milionů korun. Ještě o něco levnější je pak byt s balkonem a garáží ve městě Pollenca, který vás vyjde na 265 tisíc euro, tedy zhruba 6,6 milionu korun. Tolik zaplatíte i v Brně Králově Poli za družstevní podíl k bytu 3 + 1, před rekonstrukcí.
Nejdražší bydlení je na jihozápadě ostrova
Podle Jana Rejchy z realitní kanceláře Rellox mají Češi zájem jak o luxusnější nemovitosti nad milion euro, tak i o standardní apartmány od zhruba 300 tisíc euro. Nejdražší oblastí je jihozápadní část ostrova, západně od hlavního města Palma de Mallorca. Tady se nacházejí luxusní letoviska jako Port d’ Andratx nebo Santa Ponca.
„Výrazně levnější je severní a východní část ostrova, tady stále možné koupit nové apartmány v bezprostřední blízkosti u moře, třeba i přímo v první linii. Zároveň je ale tato východní část Mallorky velice snadno dostupná. Z mezinárodního letiště v Palmě se dostanete na východní pobřeží ostrova do zhruba jedné hodiny autem,“ upozorňuje Jan Rejcha.
Do 500 tisíc euro
Do milionu euro
Nad milion euro
Výhodou Mallorky je rovněž velice dobré letecké spojení z Prahy, případně z dalších letišť ve střední Evropě. I to je důležité pro klienty, kteří se rozhodují do bydlení na ostrově investovat. „Drtivá většina našich klientů pak kupuje nemovitost na Mallorce hlavně pro sebe, bez toho, abx by ji chtěli dál pronajímat,“ dodává.
Ale pozor, koupě bytu na Mallorce není zas tak jednoduchá. Pokud je v bytovém domě, musí s ní souhlasit i ostatní obyvatelé a na základě toho si k němu musíte ještě koupit turistickou licenci. Ta stojí v řádech několika set eur a platná je pouze na jeden rok. Pak ji musíte znovu obnovit a znovu za ni zaplatit. Turistická licence je potřeba i u koupi domu, v tomto případě ale souhlas sousedů nepotřebujete.
Co však nutné je, musíte si vyřídit daňové identifikační číslo N.I.E. a založit účet v bance. Bez toho si nemovitost koupit nemůžete. Daň z jejího převodu se pohybuje v závislosti na její ceně od osmi do jedenácti procent. A pak počítejte ještě s placením státní daně, notářům i právníkům.