Fotbalová Sparta prohrála v Liberci 1:3 a po sedmi kolech je v tabulce Fortuna ligy sedmá. Na vedoucí Slavii ztrácí devět bodů.
Tolik branky, body, vteřiny – mnohem zajímavější jsou ovšem jiná čísla, která s další porážkou Sparty přímo souvisí. A to počet milionů korun, jež v neděli nemohly v rudém dresu „vyběhnout“ na liberecký trávník. Marodka letenského týmu je dlouhodobá, ovšem pod Ještědem kulminovala – přepočtena na peníze – do závratných hodnot.
Spartě z nejrůznějších zdravotních důvodů chybělo 12 hráčů (Ben Chaim, Costa, Dočkal, Drchal, Frýdek, Kadlec, Kanga, Mandjeck, Panák, Pulkrab, Vindheim, Zahustel) a jen na lavičce ještě zůstali sedět Štětina, Graiciar, Juliš či turecký stoper Semih Kaya. Ten je s měsíčním příjmem 100 tisíc eur čistého nejlépe placeným hráčem Sparty.
Z áčka tak „hrálo“ jen 5,6 milionu korun z 21,3 možných. Jinými slovy, hráči, jejichž základní měsíční platy činí dohromady 15,7 milionu korun, do utkání vůbec nezasáhli.
Forbes dal přehled platů sparťanských hráčů dohromady po konzultacích s několika hráčskými agenty a insidery – jedná se o hrubý měsíční příjem bez výkonnostních bonusů a prémií (těch stejně na Spartě asi v poslední době moc nerozdávají).
Podle výpočtů vyplácí Sparta svým hráčům přes 21 milionů korun měsíčně. Do kategorie nejlépe placených fotbalistů vedle Kayi patří také záložníci Kanga a Ben Chaim (oba lehce přes 2,5 milionu korun), o kategorii níž jsou brankář Nita a středopolaři Dočkal a Mandjeck (všichni přes milion).
Mimochodem, Ben Chaim je zraněný od loňského července, Dočkal od března a Mandjeck ve sparťanském dresu letos odehrál dva zápasy…
Přehršel hráčů na soupisce (Sparta na svém webu uvádí 32 hráčů A týmu) a neúměrně vysoké platy některých z nich jsou do velké míry pozůstatkem éry trenéra Andrey Stramaccioniho. Nové vedení klubu v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým se některých drahých smluv snaží zbavit, ale zatím se mu to moc nedaří.
Příliš mnoho zraněných hráčů je podle předního fotbalového novináře Luďka Mádla „finanční zátěž, která Spartu táhne ke dnu“. Podle jeho slov by měl být klub mnohem přísnější při vstupních zdravotních prohlídkách. „V zahraničních ligách, ať už je to Španělsko, Německo, nebo Anglie, jsou mnohem důslednější a nevzali by hráče, u kterého hrozí dlouhodobá zdravotní absence,“ říká Mádl.
Na Letné jsou ale v tomto ohledu poněkud benevolentnější. Například obránce Filipa Panáka v zimě koupili z Karviné nedlouho po těžkém zranění kolene a v květnu ho poslali na operaci s tím, že rekonvalescence potrvá minimálně půl roku.
Z pohledu majitele Sparty Daniela Křetínského se tak nečekaně vysoký počet nehrajících hráčů v rámci finanční rozvahy mění z aktiva spíše na pasivum.