Zatímco v zahraničí zažívají dřevostavby velký boom, v České republice jejich rozkvět tlumí zejména přísné požární limity. I přesto se společnost Skanska Residential rozhodla, že na nevyužívaném pozemku na Praze 5 postaví dřevěný bytový dům.
Podle jejího generálního ředitele Petra Michálka půjde o unikátní projekt a jeho cílem je vyzdvihnout dřevo jako stavební materiál, který je šetrnější k životnímu prostředí.
„Společnost Skanska se už před lety přihlásila k uhlíkové neutralitě. Chceme jí dosáhnout v roce 2045. Uvědomujeme si, že stavebnictví představuje velkou uhlíkovou zátěž a jednou z cest, jak ji snižovat, je použití i jiných než jen konvenčních materiálů,“ říká generální ředitel.
Skanska se proto spojila s Jakubem Ciglerem, zakladatelem architektonického studia Jakub Cigler Architekti, a společně vymysleli podobu čtyřpatrového, dvanáct metrů vysokého domu, kterému dali jméno Radlický Dřevák.
„Co se týče dřevostaveb, tak jsme trochu zelenáči, nicméně jsem velmi rád, že jsme se s developerem potkali, protože celý ten projekt považuji, s ohledem na udržitelnost, za výjimečný. Ve srovnání s okolními zeměmi, třeba Rakouskem nebo Švýcarskem, jsme pozadu desítky let,“ upozorňuje.
Kromě dřevěné budovy vyrostou na pozemku i dvě další, které ale bude Skanska stavět z běžných materiálů, tedy z cihel a betonu. A i to je podle Petra Michálka záměr, budou mít tak jedinečnou příležitost stavby porovnat. Z hlediska času, nákladů i postupu, a také dopadu na životní prostředí. „Podle našich předběžných propočtů bychom měli být o 28 procent níže, co se týče uhlíkové stopy při použití dřeva na výstavbu objektu tohoto typu,“ dodává.
Kdy výstavba prvního dřevěného bytového domu začne a kolik bude celý projekt stát? Jak bude dům uvnitř vypadat? A mají o něj zákazníci už teď zájem? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast.