Investoři sestoupili z horských středisek do podhůří. Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice nebo Semily mají ambice stát se novými centry krkonošského dění, čile v nich rostou apartmány, domy i byty a Češi je stejně čile skupují. V době home officu velmi rychle pochopili, že je celkem snadné žít aktivní život a zároveň pracovat z druhého domova, který přitom může být výrazně blíž lesům. 

A přesně na tento trend nové projekty reagují – lákají na mix přírody a komfortního městského bydlení, odkud je stejně blízko do hor jako do dobré restaurace nebo na nákup. 

„Město se za poslední roky rozvíjí správným směrem. Je tu dobrá nemocnice, řada restaurací, ve kterých se velmi dobře najíte za rozumné peníze. Kultura funguje, je tu sportovní areál a brzy se začne stavět i krytý bazén,“ popisuje výhody Vrchlabí vyhledávaný architekt Martin Vokatý.

Právě Vrchlabí se postupně zařadilo mezi nejatraktivnější a nejperspektivnější podkrkonošská střediska, i díky tomu, že se z něj dá dobře dojet do lyžařských areálů na východě i západě Krkonoš. „Mohlo by z něj být takové české Zell am See,“ usmívá se architekt, který stojí za projektem Viva Vrchlabí, jedním z bytových komplexů, jež ve městě vznikají. 

Nižší nadmořská výška = nižší ceny

Velkou roli na posunu investorů z vyhlášených horských středisek do nižší nadmořské výšky hraje cena. Byt ve Špindlu nebo Peci pod Sněžkou dnes vyjde na podobné či dokonce větší peníze než v Praze, platí se 150 i 200 tisíc za čtvereční metr. Byty, kterých ve čtyřech domech projektu Viva Vrchlabí vznikne 58, budou výrazně levnější. Přestože nabídnou vysoký standard. 

„Lidé z Hradce Králové nebo z Prahy můžou mít na horách srovnatelné bydlení jako ve městech. Budou mít veškerý komfort. Podobný dům by se dal postavit za dvě třetiny ceny, ale nebyl by ničím unikátní. My jsme chtěli nabídnout nadstandardní bydlení a na projektu je to vidět. Byty jsou například vybaveny technologiemi pro efektivní vytápění a pro chytré domácnosti – smartphonem je možné ovládat žaluzie, osvětlení nebo topení. Zatopit si můžete už cestou na hory,“ popisuje architekt.

Komfortní bydlení jako ve městě

Investor chce oslovit dobře vydělávající lidi z města, kteří díky dostatečnému pohodlí a dostupnosti veškerých služeb budou moci v blízkosti přírody trávit s rodinami velkou část roku. V zimní i v letní sezoně tam najdou druhý domov. „Nechceme, aby bylo v bytech většinu roku zhasnuto a rozsvěcovalo se jen na víkend. Mysleli jsme na veškeré zázemí pro aktivní a zdravý život.

Například věnujeme hodně pozornosti dispozicím jednotlivých místností a užitných prostor, aby obyvatelé měli možnost uložit si bezpečně kola nebo aby měli dost místa na lyžařskou výbavu. Sám jsem byl v minulosti poměrně úspěšný lyžař, projel jsem celou řadu lyžařských center a vím, co aktivní sportovec potřebuje,“ říká Vokatý.

Na přelomu osmdesátek a devadesátek byl členem lyžařské reprezentace a sportu se věnuje i po ukončení svojí sjezdařské kariéry. Je spoluautorem pražské O2 arény i sousedního O2 Universa, které získalo letošní ocenění Stavba roku, podílí se také na rozvoji lyžařských areálů ve Špindlerově Mlýně a stojí i za několika dalšími bytovými projekty v podhůří Krkonoš.  

Citlivá proměna na moderní středisko

Postupná proměna měst, jako je Vrchlabí, by podle něj měla probíhat s citem. Není nutné zastavovat horské louky a kácet stromy. Například právě Viva Vrchlabí bude stát na místě zdevastovaného areálu bývalé továrny Mileta. „Podobných opuštěných areálů je v Podkrkonoší celá řada. Stojí většinou uprostřed měst nebo vesnic. A městu vždycky prospěje, když se podaří citlivá rekonstrukce nebo i demolice zdevastovaných budov a stavba nových městských domů, jako v našem případě. Vyhneme se tak nesmyslnému zastavování krajiny a horské město se nerozrůstá do zelených luk, ale kultivuje se zevnitř,“ vysvětluje svůj pohled Martin Vokatý.

Díky tomu, že město prosperuje, nemusí místním ani tolik vadit, že nové byty do Vrchlabí přilákají další „lufťáky“. I nové domy jsou koncipované tak, aby příliš nevyčnívaly. „Vrchlabí není Špindl nebo Strážný, je to město, takže tvar a výraz domů může být městský. Přizpůsobili jsme objemy, aby nové domy nebyly agresivní vůči okolí, ale celkově jsme se snažili navrhnout městské domy, ne horské apartmány pobité dřevem,“ popisuje autor projektu. 

Ani v podhůří se ale nezapomíná možná na to nejzásadnější, co lidé od takového bydlení očekávají – na propojení s okolní přírodou. „Každý byt má velkou lodžii, kde se dá grilovat a užívat si sluníčka. Byť to bylo nákladnější, zachovali jsme co největší prosklené plochy zcela bez rámů, takže člověk má i uvnitř pocit, jako by byl součástí přírody,“ dodává Vokatý.

***

Martin Vokatý
Absolvent Fakulty architektury VUT Brno, spolumajitel trutnovské architektonické kanceláře ATIP. Mezi jeho projekty patří například O2 arena, výzkumné centrum Univerzity Karlovy v Hradci Králové, rozvoj skiareálu Špindlerův Mlýn a řada bytových domů ve Vrchlabí. Byl členem české lyžařské reprezentace, působí jako inspektor lyžařské organizace FIS. Je spolumajitelem společnosti Snowhill, která provozuje skiareály na českých horách.