V sobotu ve 12:34 SEČ proběhl úspěšný start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z kosmodromu Vandenberg v Kalifornii. Na její palubě byla mimo jiné i družice LASARsat, kterou vyvinul tým českých středoškoláků v rámci projektu LASAR.

Tento okamžik je vrcholem úsilí, které začalo vítězstvím v soutěži Space Center Houston, kde český tým zaujal odborníky z NASA svou vizí využití laserů ve vesmírných technologiích. Start se uskutečnil v rámci mise Bandwagon-2, která vynáší na oběžnou dráhu několik malých satelitů, a LASARsat se tak stala třináctou českou družicí na oběžné dráze.

Hlavní úkol družice LASARsat spočívá v testování intenzity laseru po průchodu atmosférou a odpařování materiálu s jeho pomocí. Tato technologie má potenciál výrazně usnadnit správu a obnovu družic na oběžné dráze, což je výzva, kterou vesmírný průmysl intenzivně řeší.

„Jsme nesmírně hrdí na to, že jsme dokázali realizovat tento ambiciózní projekt a vypustit naši družici do vesmíru. Je to velký krok nejen pro náš tým, ale i pro možnosti ve vědě pro žáky a studenty v ČR,“ uvedl vedoucí týmu Simon Klinga.

Družice vznikla ve spolupráci s českými firmami a institucemi, včetně HiLASE, Planetum, Spacemanic, SkyFox Labs a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. LASARsat byl nejprve sestaven v České republice, následně upraven v Německu a poté dopraven do Kalifornie, kde jej převzala SpaceX.