Extrémní bezpečnost, čistota, luxus, dostupnost a vysoký výnos z pronájmů. Investoři stále častěji kupují apartmány v srdci Spojených arabských emirátů. S tím jim pomáhá realitní makléř Petr Brzobohatý, který destinaci sám propadl, když tam před čtyřmi lety se ženou koupili první apartmán.
Od té doby pomohl s nákupem nemovitosti 140 klientům a celkově překročil obrat jedné miliardy korun. „Dubaj je jedna z lokalit, kde je trh nastavený na krátkodobý pronájem. I z toho důvodu láká stále více českých i slovenských investorů,“ říká makléř, který s manželkou provozuje také několik apartmánových domů v Česku.
Své klienty doprovází od chvíle, kdy se rozhodnou, že by si rádi nějaký apartmán v Dubaji pořídili. Vše začíná vyplněním formuláře, kde si klient určí preference a rozpočet. Na oplátku se dozví, jakou nemovitost a na jakém místě by za tu cenu mohl získat. Služeb Petra Brzobohatého využil i slovenský investiční poradce Robert Koch, který si díky němu koupil apartmán „naslepo“. Spolupráci si nemůže vynachválit.
„Jsem sice zkušený investor v Česku i na Slovensku, ale na novém trhu jsem se cítil nejistý. Tak jsem se svěřil do rukou někoho, kdo tomu rozumí. Petr nás velmi rychle provedl celým procesem a na dálku jsme získali byt, z něhož jsme nadšení,“ chválí si proces Koch.
Rozdíly při koupi nemovitosti jsou přitom podle Petra Brzobohatého zásadní. Už od začátku se klient potkává s jinou praxí, než na jakou je zvyklý z Česka nebo Slovenska. „V momentě, kdy si s klientem odsouhlasíme byt, požádáme developera o platební odkaz a klient pak složí první zálohu sto až tři sta tisíc korun. V tu chvíli developer stahuje byt z nabídky. Poté dostane klient rezervační formulář a po zaplacení zálohové platby i kupní smlouvu,“ vysvětluje makléř.
V Česku jsou přitom zákazníci zvyklí, že jako první podepisují kupní smlouvu, od které se vše odvíjí. Něco ale přece jen funguje v obou zemích stejně. Jak Praze, tak v Dubaji jsou pro investory nejvíce lukrativní garsonky, ze kterých je také nejvyšší výnos. U nás je to ale dražší. Zatímco v Praze se cena bytu pohybuje od 130 do 200 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena napříč Dubají je aktuálně 110 tisíc korun za metr čtvereční. Navíc dubajské nemovitosti mají často k dispozici recepci, bazén, wellness, dětské hřiště, kino, obchody a další výhody.
Výnos z dubajských nemovitostí se podle Brzobohatého často dostane nad sedm procent. „V Praze si ve starším panelovém domě na Proseku koupíte za pět milionů tři sta tisíc korun garsonku o velikosti pětatřicet metrů čtverečních. Výnos u ní bude maximálně tříprocentní. V Dubaji jsem prodával garsonku o pět metrů čtverečních větší a kousek od pláže za pět milionů čtyři sta tisíc korun,“ přibližuje rozdíly Brzobohatý.
Jak je to s vlastnictvím nemovitosti v Dubaji? Je pravda, že je Dubaj daňovým rájem? Jaké jsou možnosti financování apartmánů? A na co by si měli dát klienti při nákupu pozor? To a mnohem více informací se dozvíte v dalším díle Forbes BrandVoice podcastu.