Využívají je v průmyslu, designéři si na 3D tiskárnách vytvářejí modely svých budoucích projektů, dokonce už zaznělo, že by za pomoci kmenových buněk šlo na tiskárnách replikovat i lidské orgány. Inženýři z cenami ověnčené architektonické firmy SOM teď přišli s něčím možná méně odvážným, zato rozměrově ohromujícím. Jejich 3D vytištěný dům je největší polymerovou strukturou světa.
Energii spotřebováváme každý den, při jízdě v autě, při pobytu v našich domech. Po celou dobu tyto zdroje existovaly nezávisle na sobě, to se ale mění, informuje server Highsnobiety. SOM spojila své síly s Americkým odborem pro energii a s Oak Ridge National Laboratory a společně představily projekt AMIE.
Čtěte také: Naučili roboty fotit. A vy si tak v e-shopech můžete vybírat ve 3D
Tato 3D tištěná budova je navržena tak, aby vyráběla a skladovala obnovitelnou energii a tu bezdrátově sdílela s 3D tištěným vozidlem, které bylo vyrobeno právě americkým odborem pro energii.
AMIE mění způsob, jakým se do nynějška přemýšlelo o vytváření, skladování a používání elektrické energie. Projekt totiž používá integrovaný energetický systém, díky kterému dochází ke sdílení energie mezi budovou a automobilem. „Toto je skvělý příklad toho, jak design a věda můžou spolupracovat a posunovat tak limity při řešení urgentních problémů s energií a urbanismem,“ tvrdí Brian Lee a Philip Enquist, partneři architektonického studia.
Tento pět let trvající společný projekt dobře ilustruje potenciál čisté energie. Obousměrná bezdrátová energetická technologie se spojila s vysoce odolným materiálem, aby se stala nezávislou na energetické síti.
3D tištěná chatka byla postavena z dílů ve tvaru písmene C, jedenáct metrů dlouhých, čtyři metry vysokých a tři a půl metru širokých. Místo tradičního systému čtyř stěn se tvůrci rozhodli pro systém podobný lastuře, který vede ke snížení spotřeby stavebního materiálu a může taktéž vést k nulovému stavebnímu odpadu.
Čtěte také: Škola hrou aneb Jak český startup uspěl s interaktivními a 3D modely
Schránka AMIE je z 80 procent tvořena z neprůhledných materiálů, zbytek je čirý, což ve výsledku tvoří efektivní prostor. Interiérová žebra jsou navržena tak, aby do nich mohly být instalovány vysoce funkční izolační panely.
Na střeše této budovy jsou umístěné pohyblivé fotovoltaické panely, které spolu s generátorem na zemní plyn dodávají energii pro osvětlení i pro centrální mikrokuchyni. Přes den dobíjejí baterii uloženou pod budovou, jež zajišťuje provoz příbytku v noci.