Lasercentrum Asklepion provedlo za dobu své existence neuvěřitelné dva miliony estetických i léčebných zákroků. Majitel a zakladatel sítě center estetické medicíny Roman Šmucler přitom říká, že Asklepion před 27 lety vybudoval ze zoufalství. Jak to bylo doopravdy?
„Na univerzitě nebyly v devadesátých letech peníze ani podmínky, a tak jsem se velmi zadlužil, abychom měli ve státní nemocnici špičkové technologie,“ vzpomíná Šmucler s tím, že to dnes může znít zvláštně.
„Spojení soukromého a státního výzkumu předběhlo dobu asi o dvacet let. Tak jsme se nakonec vydali cestou ryze soukromého pracoviště s jediným cílem – provozovat nejlepší možnou medicínu světové kvality,“ dodává majitel sítě Asklepionu.
Aplikace botulotoxinu v Česku
Vraťme se zpět do poloviny devadesátých let, do doby před sociálními sítěmi. Praha sice měla předválečnou tradici v plastické chirurgii, díky které i tehdejší režim toleroval existenci Ústavu lékařské kosmetiky, nicméně nic běžného to rozhodně nebylo. Za pár měsíců už mělo být všechno jinak. Například jedna z prvních aplikací botulotoxinu proti vráskám byla v Česku provedena právě v nově založeném Asklepionu.
Od té doby jich zde lékaři provedli stovky tisíc a také školí techniky aplikace botulotoxinu lékaře v Česku i v zahraničí. Podstupovat tato ošetření se od té doby mezi ženami i muži stalo stejně běžné jako návštěvy kadeřníka.
První estetické ošetření
„Asklepion byl první prakticky ve všech kategoriích estetické nechirurgické medicíny – botulinum toxin, výplňové injekční materiály a samozřejmě lasery – těmi jsme začali,“ vzpomíná na nástup tehdy nového oboru estetická medicína Šmucler.
Pro novou sekci medicíny tehdy neexistoval ani název, ale estetická medicína se rychle etablovala jako obor v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně a sdružila pod sebou řadu multioborově spolupracujících lékařských disciplín.
První lasery, které se začaly používat k čistě estetickým účelům, byly lasery epilační a první epilační laser v Evropě zkonstruoval Roman Šmucler spolu s inženýrem Markem. Jen ve Spojených státech se první trvalé odstranění chloupků provedlo zhruba o třicet let dříve. V Evropě pak drží prvenství v množství odstraněných chloupků opět Asklepion, a to i dnes, kdy jsou na trhu nejrůznější levné náhražky vysokovýkonových epilačních laserů.
„Klíčovým know-how je velmi pečlivá odpovědná práce s vědeckými daty. Estetická medicína je neblaze proslulá novinkami ‚za každou cenu‘ a nereálnými sliby. Nás vždy zajímala v laboratořích naměřená data v napojení na špičková vědecká centra v zahraničí, zejména v Americe. A k tomu jsme měli vlastní výzkum i ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Medicína postavená na tvrdých vědeckých faktech, to je naše DNA,“ vysvětluje Roman Šmucler.
Asklepion má také vlastní vývoj na poli zubních implantátů, které se vyrábějí v Německu, Koreji a USA a vyvážejí do zhruba stovky zemí světa. Roman Šmucler a primář Petr Barták přednášejí o vlastních stomatologických technologiích a postupech v Česku i ve světě.
Šedesát tisíc dětských pacientů
Asklepion od počátku fungoval také jako odborný garant nově se rodících medicínských disciplín, spolupracoval s mnoha výzkumnými a univerzitními domácími i zahraničními pracovišti a podílel se na množství klinických studií nadnárodního významu. Mezi jeden z největších patří výzkum léčby cévních nádorů u dětí, provedený na unikátním počtu šedesáti tisíc pacientů. Za výzkum věnovaný fotodynamické terapii byl Roman Šmucler oceněn v roce 2008 Cenou ministra zdravotnictví.
Hlavní trend dneška: Zpomalit stárnutí
Medicína během posledních let pochopila, jak jde skutečně zpomalit stárnutí, a proto je hlavním trendem estetické medicíny prevence. „Nesnažíme se vyvolat iluzi omlazení, ale zpomalit stárnutí jako takové. Udržovat elasticitu kůže, posilovat svaly, udržovat tvar kostry. Ne že se vyřízne kus kůže a budeme se tvářit, že to je jako kdysi,“ uzavírá Roman Šmucler.