Roman Abramovič, jeden z nejznámějších ruských oligarchů usazených v Londýně, sice v britské metropoli tráví čím dál méně času, přesto dál pumpuje velké peníze do fotbalového klubu Chelsea F. C. Na zápase se prý nebyl podívat už více než dva roky, ale klub od něj aktuálně inkasoval 324 milionů dolarů.
Pohled do účetnictví londýnského klubu naznačuje, že by se Chelsea bez peněz svého ruského mecenáše neobešla. Ke konci loňského června vykázala před zdaněním ztrátu 126 milionů dolarů, přitom v témže období loni vykazovala zisk 78 milionů dolarů.
Přestože se obrat zvýšil z 588 na 593 milionů dolarů, Chelsea loni přišla zhruba o 10 milionů na příjmech ze zápasů (z prodeje lístků, z prodeje suvenýrů v den zápasu a tak dál) a o dalších pět milionů vinou nižších zisků z prodeje vysílacích práv. Klubu se navíc nedařilo v evropských pohárech, kvalifikoval se jen do Evropské ligy a zůstal za branami daleko lukrativnější Ligy mistrů.
Chelsea na druhou stranu hodně nakupovala a jen do nových hráčů v čele s Američanem Christianem Pulišićem z Borussie Dortmund nebo Brazilcem Jorginhem z Neapole investovala 632 milionů dolarů. Aktuální závazky londýnského klubu dosahují výše 455 milionů dolarů, což je nárůst o 262 milionů dolarů, z toho jen dluhy vůči ostatním klubům dosahují výše 299 milionů dolarů.
Velkou finanční ranou pro Chelsea byl i vyhazov trenéra Antonia Conteho, kterému musel vyplatit tučné odstupné. Celkem prý klub jeho odchod přišel na 35 milionů dolarů, v čemž je započítané nejen odstupné, ale i další „personální a organizační změny na postech (jeho) spolupracovníků“.
Conte, který dnes trénuje Inter Milán, přišel do Chelsea v roce 2016 a strávil tam dvě plné sezony. Dovedl klub k zisku mistrovského titulu v Premier League i k vítězství v FA Cupu. Vyhazov dostal za to, že se s klubem ve své druhé sezoně neprobojoval do Ligy mistrů.
Romanovy problémy
Loni se dokonce spekulovalo o tom, že se Abramovič klubu zbaví. Zájem o něj projevil miliardář Jim Ratcliffe a v létě se zdálo, že jej i získá, nakonec ale z dohody sešlo. Před pár týdny přinesl list The Wall Street Journal zprávu, že s další nabídkou na koupi za Abramovičem přišel americký finančník Todd Boehly, vedle jiného spolumajitel baseballového klubu L. A. Dodgers. I jeho ale nakonec Abramovič odmítl.
Podle Kierana Maguira z University of Liverpool, který se specializuje na ekonomiku fotbalových klubů, je Abramovičův současný vztah k Chelsea „velmi zvláštní“. Jak řekl Forbesu, klub podle něj negeneruje dostatečné příjmy na to, aby si mohl dovolit nakupovat nové hráče.
„Abramovič se z Londýna stahuje, protože si nerozumí s premiérem Borisem Johnsonem. Zažádal o izraelský pas a ten dostal. Už delší dobu nechodí na zápasy. Co se ale finanční podpory týče, ta snad nikdy nebyla štědřejší,“ shrnul Maguire. Na otázku, proč oligarcha ještě Chelsea neprodal, má jasnou odpověď: „Protože se ještě nenašel moula, který by za ni dal požadované tři miliardy liber.“
Tři miliardy liber, což je zhruba 3,94 miliardy dolarů, prý odpovídají aktuálnímu nacenění z loňského listopadu. Tehdy investoval americký fond Silver Lake 510 milionů dolarů do City Football Group (CFG), jinak firmy, která spoluvlastní konkurenční klub Manchester City. Hodnota CFG tím rázem vzrostla na 3,73 miliardy liber, potažmo 4,8 miliardy dolarů.
„Investice okamžitě zvedla hodnotu všech klubů Premier League, které teď chtějí víc peněz. Na druhou stranu, tři miliardy liber je až moc peněz za něco, co negeneruje žádný zisk,“ dodává Maguire.
Abramovič se domohl svého majetku v odhadované hodnotě 12,4 miliardy dolarů po rozpadu bývalého Sovětského svazu, když skoupil podniky na výrobu oceli a dalších ušlechtilých kovů a k nim rafinerie zemního plynu. Od roku 2018 má i izraelský pas, který si pořídil poté, co britské úřady otálely s prodloužením jeho pobytového víza.