Kdykoli se Eduardo Saverin vítá v kanceláři v osmém podlaží singapurského mrakodrapu Land Tower s obchodními partnery, čeká, kdy se ho konečně zeptají na to, co všechny nejvíc zajímá. Na jeho angažmá ve Facebooku.
Šestatřicetiletý Saverin je jedním ze zakladatelů Facebooku, díky čemuž se z něj stal nejen jeden z nejmladších miliardářů na světě (odhadovaná hodnota jeho jmění je 10 miliard dolarů), ale i známá startupová postava. To díky filmovému ztvárnění příběhu Facebooku ve snímku Davida Finchera The Social Network z roku 2010.
Rok poté se Saverin vzdal amerického občanství, údajně kvůli tomu, aby se vyhnul zdanění ve výši zhruba 700 milionů dolarů.
Saverin vždy popíral, že se do Singapuru přestěhoval právě kvůli daním, a se svým hollywoodským alter egem prý nemá nic společného – na rozdíl od něj se cítí lépe ve světě kalkulací než na stříbrném plátně.
Ale všechno se dá zužitkovat, v jeho případě k tomu, aby se svět právě teď dozvěděl víc o jeho úspěšně rozjeté firmě B Capital, která se věnuje rizikovým investicím a rychle roste.
„Jsem otevřený všemu. Dobře chápu, odkud se všechna ta zvědavost bere,“ řekl Saverin v aktuálním rozhovoru pro Forbes, po dlouhých sedmi letech prvním interview, které vedl s jedním jediným novinářem. „Jsem šťastný, že se lidé konečně dozvědí víc ode mě samotného a nebudou těžit jen z filmu,“ dodává.
Firmu B Capital rozjel se svým obchodním partnerem Rádžem Gangulym v roce 2015. Tehdy začínali s fondem, v němž bylo nějakých 360 milionů dolarů (určitou část peněz do něj napumpoval sám Saverin, neříká ale, kolik přesně) a jehož cílem bylo investovat do technologických startupů. Rozhodli se přitom jít na to jinak, než bývá zvykem.
Vetšina podniků s rizikovým kapitálem začíná na lokální úrovni a investuje do firem, které mají takzvaně za rohem. B Capital vsadila hned od začátku na globální zásah – najala 30 lidí a vedle Singapuru založila další pobočky v Kalifornii (konkrétně v San Francisku a Los Angeles) a v New Yorku. Dalším úspěšným strategickým tahem bylo uzavření spolupráce s Boston Consulting Group, díky čemuž se Saverinovo portfolio firem dostalo k elitním poradcům a jejich movitým klientům. Firmě se následně povedlo získat pár lidí zvučných jmen, mezi nimi například exšéfa jiné firmy či partnerku s referencemi od Applu a Boxu (technologické firmy založené v roce 2005). Byznys se zkrátka rychle rozjel a B Capital už pro Saverina není jen koníček. Není proto divu, že s Gangulym plánují v blízké době založit druhý, mnohem větší investiční fond.
„Měl jsem dosud v životě docela kliku, ale nechci zbytek života strávit tím, že se budu válet na pláži,“ říká Saverin. „Ještě je co vymýšlet, ani zdaleka nemáme dotažené technologie, které mají šanci opravdu změnit svět.“
Když Mark Zuckerberg v květnu 2012 slavil uvedení Facebooku na burzu, byl jeho někdejší parťák a spoluzakladatel firmy Saverin dávno zapomenutý kdesi tisíce mil daleko. Jeho podíl v hodnotě 53 milionů dolarů byl převedený do veřejně obchodovatelných akcií. Saverinovo angažmá ve firmě skončilo v roce 2005 a jeho odchod se neobešel bez právních tahanic. Cítil se ošizený a žádal větší podíl.
V roce 2009 se odstěhoval do Singapuru a o dva roky později se vzdal amerického občanství. Jeho život se údajně změnil v jednotvárné klišé – rychlá a luxusní auta, stůl rezervovaný na jméno Saverin v elitním nočním klubu a tahy, při kterých prý za večer padlo až 50 tisíc dolarů.
Saverin dnes vypráví trochu jiný příběh. Narodil se v brazilském Sao Paulu, ale jeho rodiče se krátce poté přestěhovali do Miami, kde pak vyrůstal. Po střední škole se dostal na Harvard, kde se ještě jako student prvního ročníku potkal s Zuckerbergem. Po Facebooku se krátce angažoval v několika startupech a nakonec se odstěhoval do Singapuru, kde původně jen pomáhal jednomu ze svých kamarádů rozjet jeho vlastní byznys. A už tam zůstal natrvalo. Ne kvůli daním, ale proto, že se v Singapuru zamiloval do své dnes už manželky Elaine. Ta je původem právě odsud, ale Saverin se s ní poprvé potkal už v USA, tehdy studovala na Tufts University.
Druhým, neméně důležitým důvodem, proč se rozhodl zůstat v Singapuru, byl prostý fakt, že ho to tam baví. „Pro lidi, jako jsem já, je to úplný ráj. Odsud je to pouhých pět hodin letu do všech klíčových oblastí světa,“ říká. A znovu odmítl, že by za jeho rozhodnutím zůstat v Singapuru stály daně. „Je to nesmysl,“ dodal.
Facebooková parta
Před 15 lety začala pětice studentů Harvardu v rámci kampusu s experimentem, který nazvali Facebook. Dnes, kdy se z kolejního pokusu stal gigant s tržní hodnotou 475 miliard dolarů, je na palubě z původního osazenstva už jen Mark Zuckerberg.
1. Mark Zuckerberg (34)
Výkonný šéf Facebooku nedávno oznámil, že plánuje těsnější propojení Facebooku s dalšími dvěma aplikacemi, které vlastní – s WhatsAppem a s Instagramem.
2. Dustin Moskovitz (34)
Zuckerbergův někdejší spolubydlící z koleje, aktuálně spoluzakladatel a výkonný šéf firmy Asana, která si vytkla za cíl zdokonalit produktivitu práce.
3. Eduardo Saverin (36)
Spoluzakladatel firmy B Capital, která podniká s rizikovým kapitálem.
4. Chris Hughes (35)
Pracoval jako vůbec první mluvčí Facebooku. V roce 2012 koupil časopis The New Republic, ale o čtyři roky později jej prodal. V roce 2018 mu vyšla kniha o nerovných šancích a příležitostech v byznysu.
5. Andrew McCollum (35)
Autor vůbec prvního loga Facebooku. Aktuálně výkonný šéf internetové televize Philo, která v červenci 2018 od investorů vybrala 40 milionů dolarů.
Když na to všechno dnes Saverin vzpomíná, je znát, že se se svou facebookovou minulostí už vyrovnal (mimochodem, pořád ještě je jedním z největších sólo akcionářů – ve firmě, která má na trhu hodnotu 475 miliard dolarů, drží dvouprocentní podíl). Dvakrát během hovoru zmínil, že je pro něj Facebook dál „srdeční záležitostí“, a chválil Zuckerberga a jeho pravou ruku, provozní šéfku (COO) Sheryl Sandberg, za to, jak firmu dál vedou.
„Jsem fakt pyšný na to, co všechno Mark dokázal. Pyšný na to, jak velká a hodnotná firma se díky němu z Facebooku stala. Dál neúnavně pracuje na tom, aby Facebook neustále rostl,“ říká Saverin.
Ať už je Saverinův smířlivý tón výsledkem toho, že o pár let zestárl a nabral víc zkušeností, nebo jen výsledkem sebevýchovy, zní upřímně. V lednu nicméně s Forbesem komunikoval přes službu Google Hangouts, a tak se přímo vnucovala otázka, jestli už využil konkurenční aplikaci a zařízení pro chaty a videohovory Portal, vyvinuté právě Facebookem. Zařízení šlo do prodeje loni v říjnu, ale Facebook za něj zatím sklidil kritiku (hlavně proto, že prý nedostatečně chrání soukromí uživatelů). Saverin si jedno zařízení koupil, ale dosud jej nepoužil. Nicméně je prý optimista a věří, že i jeho syn, teď ještě batole, se jednoho dne stane jedním z miliard uživatelů Facebooku.
„Aktuální to teď není, je přece jen ještě moc malý. Ale věřím tomu, že se jednou na Facebook přihlásí. Že se Facebook do té doby nejen udrží, ale ještě dál vylepší,“ říká Saverin.
Co se firmy B Capital týče, mají s parťákem Gangulym jasně rozdělené role. Saverin je vizionář, určuje strategii, která dnes hodně staví na investicích v jihovýchodní Asii a v Indii. Ganguly je hlavně provozním šéfem – v jeho gesci je řízení každodenních operací. Přestože se Saverin snaží držet zpátky, „slávu“, kterou mu jednou provždy zajistil film The Social Network, mu už nikdo neodpáře. „Lidé čekají, že se setkají s nějakou hvězdou,“ líčí Ganguly. „Ale když za ním přijdou, začne se jich místo tlachání ptát na tvrdá čísla,“ dodává.
Ganguly spolupracuje se Saverinem už od roku 2012. Znají se přitom déle – z Harvardu, kde Ganguly studoval ekonomii. Pracovně se dali dohromady, když se Saverin usadil v Singapuru. Ganguly měl za sebou angažmá v poradenské firmě Bain Capital, kde začínal jako konzultant, ale rychle se tam vypracoval až na viceprezidenta. Saverin v té době už dotoval pár menších startupů, ale po setkání s Gangulym se rozhodl jít do investování naplno a založit fond, do kterého společně přizvali další investory.
Jejich první aktivum se jmenovalo Velos Partners a bylo v něm zhruba 80 milionů dolarů. V roce 2015 ale Ganguly a Saverin změnili strategii a vsadili na dvě věci: na obchod v jihovýchodní Asii s jejími překotně vznikajícími novými trhy, kde zkušení obchodníci takřka nemají konkurenci, a na dohazování kšeftů pro Boston Consulting Group, jinak konzultační firmu s jedním z nejlepších renomé na světě.
Když se dnes podíváte na portfolio B Capital – tvoří jej kolem 20 investic –, najdete v něm nejrůznější firmy ze všech koutů světa. Saverin a Ganguly preferují subjekty podnikající v obchodě a logistice, zvlášť firmy z Evropy, Indie nebo Asie, které se nedostaly do hledáčku dravců ze Silicon Valley a jejichž největší výhodou je dokonalá znalost místního prostředí.
Jeden příklad za všechny: Ninja Van, velká logistická firma, která obstarává oblast jihovýchodní Asie. Původně singapurský startup dnes zaměstnává dva tisíce lidí a spolupracuje s desetitisícem řidičů. Tohle je obecně drahé a rizikové, protože komplikované podnikání, ale B Capital se do firmy rozhodla investovat. „Eduardo a jeho tým nám pokládali ty správné otázky,“ říká dnes šéf firmy Laj Čchang-wen. „Díky jeho investici jsme rázem získali širší perspektivu, geograficky i byznysově.“
V portfoliu B Capital jsou ale i tradičnější firmy podnikající ve zdravotnictví nebo vyvíjející software – v jejich případě B Capital spolupracuje s už zmiňovanou Boston Consulting Group (BCG). Venture kapitál láká poradenské firmy, jako je právě BCG, dlouhodobě. Problém je v tom, že představuje příliš velké riziko. A tak není divu, že právě tyhle projekty bývají první, které se nemilosrdně ořezávají, když začne ekonomika zpomalovat. Byznys Saverina s Gangulym ale spočívá v tom, že zásadně snižují míru rizika a berou jej na sebe. Boston Consulting Group je tak v B Capital pasivním investorem, což znamená, že své konzultanty zapojuje jen v případech, kdy si to vysloveně přejí majitelé firem. Dobrým příkladem je společnost Bellevue, která vyvíjí software. Díky konexím s Boston Consulting Group získala v uplynulé době přinejmenším tři smlouvy za několik desítek milionů dolarů.
Tahle strategie udělala dojem i na nejnovějšího partnera B Capital, Karen Appleton Page. Někdejší manažerka v Boxu a v Applu se stala novou posilou sanfranciské pobočky firmy. Když dnes vzpomíná na své začátky v Boxu, kde byla v pořadí teprve osmým zaměstnancem a šéfovala vývoji, říká: „V Boxu bychom tehdy dali nevím co za to, kdybychom získali takové konexe na BCG.“
Page není jediná, koho B Capital zaujala. Dalším partnerem a dnes šéfem celé firmy je Howard Morgan, spoluzakladatel First Round Capital, která investovala například do Uberu nebo do značky brýlí Warby Parker. V roce 2017 se Morgan rozhodl z byznysu stáhnout, ale pak jej zaujala právě B Capital, a tak se do světa rizikových investic vrátil.
B Capital rychle roste, přesto je ještě příliš brzy na to, říct, jestli se Saverinův druhý podnikatelský pokus povedl. Firma zatím žádnou svou investici nezhodnotila exitem. Jen zhruba pět jejích investičních projektů vykazuje známky nárůstu hodnoty a některé své investice, hlavně do značky výrobce skútrů Bird, realizovala poměrně pozdě. Ale Saverin s Gangulym jsou optimisté. Podle zdrojů Forbesu se v blízké době chystají rozjet druhý investiční fond, který by měl být dvakrát tak velký jako ten současný. Oficiálně to ale zatím společnost nijak nekomentuje.
Majitelé firem, kteří se dnes potkávají se Saverinem a jeho týmem, nemají jistotu, jestli jednají s budoucím dravcem, nebo s miliardářským diletantem. Přesto Saverinovi nelze upřít zkušenosti, které mohou řadě podnikatelů pomoct překonat krušné začátky.
Facebook prý v začátcích své zaměstnance vybízel, aby „jednali rychle a nebáli se věci rozbíjet“. O 15 let později Saverin tohle motto obměnil a říká: „Dělejte chyby, ale okamžitě si z nich berte ponaučení. Omluvte se, pokud se přitom někoho dotknete. A zajistěte, aby se něco takového už příště neopakovalo.“