Do práce jedete elektromobilem, zaparkujete u dobíjecí stanice před budovou a protože máte ještě čas, jdete se nasnídat do bistra s farmářskými potravinami a samoobsluhou řízenou tabletem na stole. Ve speciální mobilní aplikaci si vyberete obědové menu v restauraci, zarezervujete stůl a zasedačku, kde dnes budete pracovat, nebo zjistíte, co se děje v okolí. Tak to funguje v českém sídle firmy Skanska s téměř 500 zaměstnanci, která od února sídlí v pražském Karlíně v ekologicky šetrné budově Corso Court.
“Před sedmi lety jsme se rozhodli, že budeme lídry v ekologickém stavění a toho jsme také dosáhli. Všechny budovy děláme udržitelně a navíc se snažíme zpříjemnit život i jejím uživatelům třeba tím, že třeba provozujeme tzv. bike-sharing nebo půjčovnu elektromobilů,“ vysvětluje marketingová specialistka Petra Machartová, která má na starosti ve Skanska inovace.
- Pod nápaditý návrh budovy se podepsalo studio Ricarda Bofilla, které do Prahy aplikovalo typické znaky katalánského architekta: obloukové prvky, sklo a ocel. Díky prosklené fasádě je v interiéru dostatek denního světla, na které navíc reaguje automatický systém LED osvětlení Daylight Control tak, že ho zastoupí v případě potřeby. Tím znatelně uspoří oproti běžným světlům.
- Každý, kdo v Corso court pracuje, si může půjčit nejen kola, ale i elektromobily. „Pořádáme různé vzdělávácí a zábavné akce, například kurzy první pomoci a lekce jógy. Chceme, aby sem naši lidé chodili rádi,“ dodává Petra Machartová. „Projekt Corso Court získal certifikát ekologicky šetrné stavby LEED Platinum a navíc se nese v duchu skandinávského stylu, který je součástí naší firemní DNA,“ vyzdvihuje přednosti české pobočky.
- Při čekání na recepci si mohou návštěvníci zpříjemnit čekání brouzdáním po webu skrz tablet napevno zabudovaný v dřevěném barovém stole.
- Úspory jako by byly hlavním motivem budovy, proto tu funguje jedinečný systém vytápění, chlazení a větrání. Budova hospodaří i s dešťovou vodou, která se následně využívá k zalévání rostlin na zahradě.
- Na každém patře je jeden coffee point. Místo, kam si všichni – včetně generálního ředitele – chodí vařit kafe.
- Pracovat se tady může na jakémkoliv místě – ať už v soukromé prosklené miniaturní kanceláři (tzv. focus roomu), otevřeném prostoru s ostatními kolegy, zasedačce se speciálním rezervačním systémem, project roomu (pro vyřizování urgentních záležitostí), „telefonní budce“, kavárně nebo knihovně; zkrátka kdekoliv se to zrovna hodí. Klidně i na zahradě s rychlým wi-fi a zásuvkami pro nabíjení notebooků. Jen se nesmíte nechat rozptýlit šachovými a ping-pongovými stoly.
- Zahrada slouží jako coworkingový prostor určený nejen pro práci, ale také pro odpočinek. V létě tu plánují například stánek se zmrzlinou, kávou nebo barbecue. Přijít sem, ale může kdokoli z venku, ne jen zaměstnanci firmy Skanska.
- Speciální tým ve společnosti vyvíjí aplikaci pro zaměstnance a návštěvníky, s jejichž pomocí ovládnete snad úplně všechno na těchto 17 tisících metrech čtverečních v pražském Karlíně. Dozvíte o všech důležitých místech okolí, od restaurací po lékárny, o akcích, které se v okolí konají. Zjistíte, kolik je volných kol před budovou nebo zda je možné si na odpoledne půjčit sdílený automobil. Můžete si ho rovnou i zarezervovat stejně, jako si přímo v aplikaci vyberete a rovnou i objednáte oběd. Budete mít i možnost si kompletně online objednat potraviny z obchodu My Food. Naklikáte si, co potřebujete, a až půjdete z práce, dostanete u východu jen tašku s připraveným nákupem.
- Svoje věci si mohou zaměstnanci dát každý večer do boxu v šatně, ráno si je vezmou a sednou si kamkoli chtějí.
Všechny vychytávky, které Skanska využívá v karlínském Corso Court, bude dodávat do všech svých projektů. Tím nejdříve dokončeným bude smíchovský Five, který Skanska dokončí v březnu 2017. Stojí v místě bývalé tramvajové vozovny, v blízkosti železničního mostu, autobusové zastávky Na Knížecí a metra Anděl. Nejvyšší patra budovy nabízí výhled na Vltavu, Vyšehrad a Pražský hrad.
Architekti ze studia Qarta se atmosféru místa snažili zachovat tím, že do moderní stavby začlenili původní obvodovou zeď. Zbytek budovy je ze skla. To aby byl v budově dostatek denního světla. Stejně jako Corso cílí nová budova na certifikaci ekologické udržitelnosti LEED Platinum.
K dispozici zaměstnancům bude také soukromá venkovní zahrada. Zeleň tu najdete i na střeše budovy. Její rezidenti budou také využívat virtuální recepci s chytrou čtečkou, která vás po přiložení smartphonu pustí dovnitř a rovnou přivolá výtah.
Five nabídne svým obyvatelům kromě zelených technologií také mobilní aplikaci ve stylu Corso Court vytvořenou na míru pro budovu, kde budou dostupné služby jako je přehled volných parkovacích míst, rezervace elektromobilu nebo samoobslužná prádelna. Zájemci si jednoduše uzamknou svůj oblek, kostým nebo košili do vyhrazené skříňky, zaplatí přes svou mobilní aplikaci a do 48 hodin si oblečení vyzvednou vyčištěné a případně i vyžehlené.
„Naším cílem je mít všechny důležité služby v jedné aplikaci, aby zkrátka nájemník po skončení pracovní doby neřešil, kde si nechat vyčistit košili nebo co nakoupit k večeři. Na mobilu budou totiž dostupné i online potraviny,“ říká Matěj Smětal z oddělení marketingu a inovací.
Foto: Anna Klvaňová a Skanska