Snad žádný pokus o technologickou akvizici tolik nepřipomíná latinskoamerické telenovely. Námluvy titána asymetrických, tedy na sledujících založených, sociálních sítí a nejbohatšího člověka planety jsou vpravdě dramatické.

Ještě před víkendem to vypadalo, že má správní rada Twitteru nakročeno k zopakování osudového rozhodnutí spoluzakladatele Yahoo. Jerry Yang tak dlouho tvrdošíjně vzdoroval nabídkám na akvizici Microsoftem, až zpečetil svoje další působení v roli ředitele firmy a Yahoo poslal na dráhu postupného zapomnění.

Pokud jde o směřování Twitteru, nevydrželo rozhodnutí rady vyhnout se hrozbě převzetí Muskem ani do neděle. V pondělí odpoledne to již pro změnu vypadá, že je dohoda skoro na spadnutí. Co dál a – což je otázka, která všechny pálí asi nejvíce – kdo na tom nejvíc získá a kdo ztratí?

Šéf Tesly v polovině měsíce nabídl, že firmu za 43 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 972,2 miliardy korun, rád převezme a udělá z ní soukromou společnost. Prý hodlá z Twitteru vybudovat platformu pro necenzurované sdílení názorů.

Stalo se tak relativně krátce poté, co vyšlo najevo, že již nakoupil v Twitteru akcie, které mu zajišťují podíl 9,2 procenta, čímž se na chvilku stal hlavním akcionářem Twitteru. Trh před oznámením oceňoval celou společnost na 37 miliard dolarů.

Muskův plán převzít Twitter za cenu 54,20 dolaru na akcii v boardu okamžitě vyvolal paniku a správní rada jednomyslně 15. dubna schválila plán umožňující současným akcionářům přikoupit akcie se slevou. To by teoreticky umožnilo rozředit Muskův současný podíl.

Forbes Digital Premium