Zatímco nový úřad pro efektivitu americké státní správy DOGE, založený Elonem Muskem, seškrtává rozpočty a propouští zaměstnance federálních institucí, společnosti Tesla a SpaceX, základní pilíře Muskova pohádkového bohatství, nadále těží z veřejných peněz. Bez nich by pravděpodobně vůbec neuspěly.

Elon Musk, miliardář jihoafrického původu, který dohlíží na masivní a chaotickou snahu prezidenta USA Donalda Trumpa snížit nadměrné vládní výdaje, patří mezi největší příjemce federální vládní podpory v historii. Dá se dokonce říct, že jeho podnikatelské impérium na ní bylo přímo vybudováno.

Jen za posledních patnáct let vysála Muskova automobilka Tesla společně s kosmickou firmou SpaceX z veřejných zdrojů ohromujících třicet miliard dolarů.

Mezitím Muskovo osobní jmění nabobtnalo až k prasknutí, když z dvou miliard dolarů v roce 2012 vystřelilo na více než 400 miliard dolarů loni v prosinci. Nyní má hodnotu kolem 360 miliard dolarů, což z Muska činí nejbohatšího člověka na světě.

Za těmito fenomenálními úspěchy stojí mimo jiné i skutečnost, že si Muskovy společnosti v uplynulých letech vytvořily symbiotický vztah s federálními programy. Zde uvádíme několik příkladů:

– Podle prezidentky Gwynne Shotwell získala společnost SpaceX za vypouštění raket, dodávky satelitů, přepravu astronautů a zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici a služby Starlink zakázky ministerstva obrany a NASA v hodnotě 22 miliard dolarů (i když podle přezkoumání veřejně dostupných údajů jde „jen“ o dvacet miliard dolarů).

– Nejméně čtyři miliardy z 11,7 miliardy dolarů regulačních kreditů, které Tesla prodala od roku 2008, pocházely z obchodů s výrobci automobilů, kteří potřebovali splnit americké předpisy o průměrné spotřebě paliva.

– Federální záruka na půjčku ve výši 465 milionů dolarů pro Teslu v roce 2009 pomohla tehdejšímu startupu obstarat první továrnu (dar od Toyoty).

– Nabíjecí síť Tesly se kvalifikovala na nejméně 31 milionů dolarů z federálních fondů v rámci programu, který Donald Trump nedávno zrušil.

– Kupci vozů Tesla byli hlavními příjemci daňových úlev ve výši 7500 dolarů za nákup elektromobilu. Od éry amerického prezidenta Baracka Obamy tato podpora celkem dělá přibližně čtyři miliardy dolarů. I ty za Trumpova vládnutí pravděpodobně zmizí.

– Tesla byla krátce označena za uchazeče o kontrakt na dodávku obrněných elektromobilů pro ministerstvo zahraničí v hodnotě 400 milionů dolarů, než ministerstvo tento plán pozastavilo.

Muskův úřad DOGE tvrdí, že se mu díky rychlým výdajovým škrtům již podařilo ušetřit Spojeným státům 55 miliard dolarů, tato částka se ale nedá nijak ověřit.

info Foto Profimedia
Elon Musk (vlevo) a americký prezident Donald Trump během tiskové konference v Bílém domě

Dále se pak DOGE zasadil o propuštění nejméně 200 tisíc vládních pracovníků, včetně zaměstnanců FAA (Federální letecká správa) a specialistů dohlížejících na bezpečnost jaderných zbraní nebo odborníků snažících se zastavit pandemii ptačí chřipky, z nichž mnozí byli propuštěni v urychleném režimu.

S ohledem na to, že se samotný Musk po desetiletí při svém podnikání opíral o vládní fondy a obohacoval se z nich, působí jeho nynější snahy v rámci DOGE jako velmi pokrytecké a rozporuplné.

Střet zájmů

Norman Eisen, vedoucí pracovník levicově orientovaného Brookingsova institutu, který se podílí na žalobě podané jménem federálních zaměstnanců s cílem zabránit DOGE v provádění opatření, která podle nich porušují americkou ústavu, si myslí, že je to znepokojivé.

„Závratná míra podpory, kterou firmy pana Muska v průběhu let získaly od federální vlády, činí ze škod, které této vládě působí, akt naprostého pokrytectví,“ říká Eisen pro Forbes.

„Ještě horší je, že při pohledu do budoucna vytváří pokračující vztah mezi jeho komerčními podniky a vládou Spojených států řadu konfliktních otázek, zřejmě jedny z nejzávažnějších, jaké jsme kdy v naší historii viděli,“ dodává Eisen.

Elon Musk na žádost o komentář k tomuto článku nereagoval a úřad DOGE nemá ustanoveného tiskového mluvčího.

„Pokud jde o obavy ohledně střetu zájmů mezi Elonem Muskem a DOGE, prezident Trump prohlásil, že střety zájmů nepřipustí, a sám Elon se zavázal, že se případných střetů zájmů vzdá,“ uvedla v e-mailovém prohlášení tisková tajemnice Bílého domu Karoline Leavitt.

Federální peníze pomohly společnostem Tesla a SpaceX prosadit se v době, kdy byly začínajícími, neprověřenými startupy.

Musk si vydobyl image podnikatele, který rád riskuje, a je pravděpodobně dosud nejúspěšnějším byznysmenem 21. století. Navzdory jeho nápadům a úsilí by však jeho podnikatelské impérium nedosáhlo současného rozsahu bez silné podpory ze strany USA.

Federální peníze pomohly společnostem Tesla a SpaceX prosadit se v době, kdy byly před více než patnácti lety začínajícími, neprověřenými startupy.

V případě Tesly, která se koncem roku 2008 jen těsně vyhnula bankrotu, se jako záchranný kruh ukázala půjčka od ministerstva energetiky na výrobu pokročilých technologických vozidel (Advanced Technology Vehicle Manufacturing, ATVM).

Díky ní se Tesle podařilo zřídit první továrnu rychleji a s nižšími náklady z důvodu nižší úrokové sazby, než kdyby se spoléhala pouze na soukromé prostředky. To umožnilo včasné zahájení výroby přelomového sedanu Model S v roce 2012, čímž Tesla získala předpoklady pro budoucí úspěch.

A kosmická společnost SpaceX, která v roce 2008 po několika neúspěších začala vynášet své rakety na oběžnou dráhu, by se nestala hlavním poskytovatelem NASA pro přepravu nákladů a posádek, kdyby tenkrát nezískala kontrakt v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, který změnil pravidla hry.

Obě Muskovy společnosti byly nejistou kartou, ale sázka na vládní fondy se jim vyplatila.

Tesla je nyní nejhodnotnějším výrobcem automobilů na světě s tržní kapitalizací 1,1 bilionu dolarů. Hodnota společnosti SpaceX se odhaduje na 350 miliard dolarů a je označována za nejvýnosnější soukromý startup světa.

V důsledku toho je velmi pravděpodobné, že Muskovo obrovské bohatství, které Forbes na základě jeho podílů v těchto společnostech odhaduje na 360 miliard dolarů, by nebylo možné bez takových federálních programů, které nyní DOGE a Trump ruší.

Omezování vládních výdajů a zvyšování efektivity je již po desetiletí palčivou záležitostí pro obě hlavní politické strany. A přestože se objevila řada iniciativ, jež se škrty zabývaly, zdá se, že se problém s časem jen prohluboval.

Velkým rozdílem za Trumpova prezidentství je, že poprvé v historii USA byla snaha o nalezení úspor zcela svěřena nikým nevolenému miliardářskému podnikateli.

Tým DOGE masivně snižuje počet zaměstnanců a finančních prostředků napříč federálními agenturami. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se příliš přemýšlelo o tom, kdo a co se bude škrtat.

Tento přístup si získal pověst „nejdřív střílej, pak se ptej“, který Musk uplatnil, když v roce 2022 koupil sociální síť Twitter a snížil počet jejích zaměstnanců o osmdesát procent.

Zastavená pomoc rozvojovým zemím

V prvních týdnech byl DOGE kromě rozpačitých a špatně promyšlených redukcí počtu zaměstnanců kritizován za zastavení výzkumných grantů NIH (Národní institut zdraví), které hrozí zpomalením průlomových objevů v medicíně.

Dále zrušil většinu rozpočtu a personálu USAID (Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj), čímž skončily americké dodávky potravin a léků rozvojovým zemím.

Zlikvidoval též Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů, snížil počet zaměstnanců daňového úřadu IRS (Internal Revenue Service) v době, kdy se rozbíhá daňová sezona, vyhodil sezonní pracovníky v národních parcích a potenciálně vyřadil ministerstvo školství, včetně škrtů v klíčových finančních zdrojích, které směřují do nejchudších školských obvodů v USA.

Dokonce i někteří Trumpovi podporovatelé, jako je například současný šéf FBI Kash Patel, poukazují na to, jak moc Elon Musk těží z federálních zakázek. „Všichni za to platíme. Proto je tak bohatý,“ řekl Patel v prosinci roku 2021 v televizi Fox News, čímž poukazoval na službu Starlink společnosti SpaceX.

To, že má Musk neomezený přístup do databází vládních agentur včetně ministerstva financí, daňového úřadu či ministerstva obrany, je nervy drásající.

Ačkoli je nejbohatší muž světa veřejnou tváří DOGE a Trump ho za jeho úsilí chválí, jeden z federálních právníků před pár dny prohlásil, že „Musk není technicky vzato za projekt snižování nákladů zodpovědný a nemá žádnou skutečnou pravomoc sám přijímat vládní rozhodnutí“.

Musk má status zvláštního vládního zaměstnance a za svou práci oficiálně nepobírá žádný plat. Avšak to, že má neomezený přístup do databází vládních agentur včetně ministerstva financí, sociálního zabezpečení, daňového úřadu a ministerstva obrany, je nervy drásající.

„Jak mohou tohoto člověka pustit předními dveřmi tam, kde jsou všechny zakázky, když je sám vládním dodavatelem?“ ptá se generálporučík americké armády ve výslužbě Russel Honoré. „Myslím, že to musí být nezákonné.“

Trumpovi zaměstnanci také uvedli, že spoléhají na to, že Musk sám identifikuje případné střety zájmů. To však Eisena, specialistu na vládní etiku v Obamově vládě a spoluobhájce soudního výboru Sněmovny reprezentantů v případě prvního Trumpova impeachmentu, zdaleka neuspokojuje.

„Navzdory jeho proklamacím o transparentnosti neznáme odpovědi na otázky typu, jaká opatření byla přijata v případě jeho spoluúčasti na určité záležitosti. Jak ošetříme, že nemá žádný osobní finanční zájem s ní související,“ upozorňuje Eisen.

Oligarcha Musk

Propouštění v mnoha federálních agenturách může brzy pocítit větší počet Američanů. Zejména lidé s nižšími příjmy, a také programy provozované městy, státy a školami, které jsou závislé na federálním financování. Americký Kongres, který všechny tyto programy vytvořil a v minulosti schválil jejich financování, zatím proti Muskově konání nezasáhl.

Eisen, který je zároveň bývalým americkým velvyslancem v České republice, je situací hluboce znepokojen a říká, že je ironické, když miliardář, jenž získal miliardy dolarů z vládních programů jako Musk a který také dal nejméně dvě stě milionů dolarů Trumpovi, aby mu pomohl ke zvolení v roce 2024, nyní škrtá federální agentury s pochybným právním oprávněním.

„Magnáti, včetně těch, co dříve těžili z vládní štědrosti, podporují kandidáta stovkami milionů dolarů, a ten je pak úspěšný a dostane se tím do pozice, kdy může přijímat vládní rozhodnutí – to všechno vyvolává takovéto konfliktní otázky,“ uvedl.

„Existuje pro to slovo: oligarcha. Jsme svědky vzniku americké oligarchie a to by mělo Američany hluboce znepokojovat,“ uzavírá Eisen.