S chutí do čtení o tom, jak nemít chuť k jídlu! Stránky světových médií a příspěvky sociálních sítí plní zprávy o léku, který sice není elixírem mladí, po němž prahli dávní alchymisté, ale i tak se bezmála jeví jako vytoužený zázrak. Razantně a s prokazatelnou účinností snižuje tělesnou váhu a reklamu mu udělaly celebrity i Elon Musk. Jenže má to svá ale.
Látka zvaná semaglutid a z ní vycházející léky na hubnutí s obchodními názvy Wegovy a Ozempic se staly hitem. Mají však i své stinné stránky a dopady. A tyto konsekvence na rozdíl od váhy pacientů nejdou příliš zúžit, naopak bobtnají.
A rozhodně je nepojme krátká noticka na Twitteru, jehož vlastník Elon Musk nedávno přispěl k ještě většímu humbuku kolem údajně revolučního prostředku. Nebyl to ale od něj žádný vykalkulovaný tah – na pohádkově bohatém muži bylo zjevně vidět, že během krátkého času pohádkově zhubl a na dotaz, jak se mu to podařilo, upřímně odpověděl, že díky půstu a Wegovy.
Ne že by tím Musk odhalil tajnou zbraň slavných a bohatých na otravně nadbytečná kila. Spíš podtrhl její účinnost a veřejně se přiznal k jejímu použití.
Už předtím se spekulovalo, že stejnou zbraň proti stejnému nepříteli tasila Kim Kardashian, aby se vešla do šatů Marylin Monroe na Met Gala 2022. Hvězdě šoubyznysu nepomohlo, že vše popřela, bulvár navíc začal psát o „hollywoodských večírcích se semaglutidem“, byť ti, co se jich měli účastnit, zpravidla přísahali, že se ničeho takového ani nedotkli.
Skoro to vypadá jako by se v Hollywoodu bránili nařčení z mejdanu, na němž byly „lajny“ kokainu delší než postranní čáry fotbalového hřiště a místo kanapek byl servírován heroin. Ve skutečnost je Wegovy zcela legální – schválily ho americké úřady, je registrován v Evropské unii, tento měsíc ho odklepla i Anglie.
Wegovy skutečně má pozitivní dopad na snížení obezity. Funguje jednoduše – dostanete injekci do stehna nebo do břicha, nedostanete do sebe jídlo. Přesněji řečeno, sníží se vám chuť k jídlu, takže jíte méně. Semaglutid simuluje hormon, který se do těla uvolňuje při požívání stravy a injekce s touhle látkou prodlužuje čas, za jaký jídlo opustí žaludek, a tedy v jistém smyslu obalamutí mozek, aby si myslel, že je organismus sytý.
Jana z anglického hrabství Kent, která injekce užívala, řekla stanici BBC, že její vztah k jídlu prošel vlivem léku takovou transformací, že měla stejný pocit, jako by ji unesli mimozemšťané. „Poprvé jsem zažila, že mé tělo při pohledu na dortíky v kavárně nekřičelo: Nutně jeden potřebuji!“ popsala žena, která během několika měsíců shodila osmadvacet kilogramů.
Jak ukázala studie, obézní lidé ztratili po užívání semaglutidu – a v kombinaci se zdravým životním stylem – v průměru zhruba patnáct procent tělesné hmotnosti. Stalo se tak během roku a po dobu dalších tří měsíců, které studie obsáhla, byla váha stabilizovaná. Injekci přitom stačilo aplikovat jedenkrát týdně.
Zejména pro lidi, kteří i navzdory různým druhům diet marně bojují s těžkou nadváhou a způsobuje jim to vážné zdravotní problémy, jsou léky na bázi semaglutinu požehnáním. Není proto divu, že zpráva o jejich dostupnosti, podpořená Muskem i drby ze světa celebrit, vyvolala poprask. Takový poprask, že mu jde například na sociálních sítích hodně nesnadno uniknout.
V Česku zatím Wegovy není uveden na trh, prodává se zde slabší varianta Ozempic, v níž je menší objem semaglutidu a je určena k léčbě cukrovky, nikoli obezity. Ostatně k léčbě diabetes původně Wegovy i Ozempic vznikly, jelikož pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Až následně se zjistilo, že vyšší dávky zabírají na hubnutí.
Tím se dostáváme ke stinným stránkám tohoto „zázraku“. Raketově zvýšený zájem o léky totiž způsobil, že začínají globálně scházet právě těm, kteří je skutečně potřebují – diabetikům. Farmaceutická firma Novo Nordisk, která Ozempic i Wegovy vyrábí a na základě o 300 procent zvednutého zájmu po loňském schválení v Americe vycítila obří byznysovou příležitost, už ovšem přispěchala se slibem navýšení produkce.
Problém vyřešen? Snad, ale ihned vyvstává jiný – úhrada pojišťovnami. Kupříkladu v USA, kde trpí nadváhou sedmdesát procent populace, stanovil Novo Nordisk pro Wegovy coby přípravku na hubnutí cenovku tisíc dolarů. Pro Kim Kardashian to samozřejmě není problém, pro spoustu dalších ano. A zatímco při léčbě diabetes s tím není problém, při léčbě nadváhy se už objevují zprávy, že pojišťovny někdy využití tohoto prostředku nechtějí proplácet.
Je složité posuzovat, nakolik je v těchto případech přístup pojišťoven pragmatický, poněvadž obezita je jak známo jednou ze „startovacích ramp“ pro vypuknutí cukrovky. Navíc o Wegovy jdou z úst nezávislých expertů vskutku velmi dobré reference. Nezřídka zní hlasy o tom nejlepším léku proti nadváze, který byl kdy v lidské historii stvořen.
Tak jako většina jiných léků má však i semaglutin vedlejší účinky, mezi nimiž jsou bolest břicha či hlavy, únava, zvracení, průjem a další problémy s trávicím ústrojím či s ledvinami. Protože je lék už v distribuci, fatálnější rizika patrně nehrozí, byť je namístě konstatování, že dosud neexistují dlouhodobá data.
Na sociálních sítích se už také začíná objevovat celá řada dezinformací spojených s užíváním Wegovy i Ozempicu. Leckdo například tvrdí, že látka lidem umožní jíst, co si zrovna umanou, a zároveň nepřibrat. Jak už jsme popsali, semaglutin funguje úplně jiným způsobem a kvůli zpomalení trávicích pochodů naopak existuje větší riziko vedlejších účinků, pokud by se lidé touto radou skutečně řídili.
Mnoho lidí se také chlubí tím, že používali Wegovy jen po několik týdnů, aby shodili pár kilogramů před svatbou nebo před letní sezonou. Nicméně k tomu účelu nebyl lék vyroben a lidé s už zdravou váhou nebyli těmi, na které se soustředily výzkumné studie. Je tak klidně možné, že nesprávné užívání léku lidmi, pro které není určen, může vést k nepředvídaným vedlejším účinkům. I proto je lék jen na předpis a jeho využití musí schválit lékař.
Možná největším problémem je takzvaný jojo efekt, tedy vědecky dobře popsaná situace, kdy se pacientovi jeho dřívější váha znovu vrátí, a často ještě zvýší. Wegovy má být ostatně jen jedním ze stavebních kamenů léčebné kůry vedoucí ke zbavení se zdravotně nežádoucích kilogramů, další její součástí musí být cvičení a změna stravování. Už jen proto, že maximální délka užívání prostředku je v tuto chvíli stanovena na dva roky.
Již zmiňované Janě z Kentu, která setkání s lékem připodobnila k setkání s mimozemskou civilizací, tyto dva roky vypršely. Mozek přestal být „obelháván“, začal volat po jídle a váha se Janě vrátila zpět na varující hodnoty. Žena nakonec podstoupila operativní zmenšení žaludku, přesto o injekcích semaglutinu dál s vděkem mluví jako o tom nejlepším, co ji v boji s obezitou kdy potkalo.
Jana z Kentu zkrátka není Jana z Arku, které do hlavy mluvil Bůh. Angličance „mluvil“ do hlavy semaglutin, to se božímu zázraku vskutku rovnat nemůže. I vědou stvořený malý zázrak ovšem může přinést velkou úlevu těm, v jejichž případě lékaři uznají, že je jeho využití namístě. Také ale přináší velké otazníky, mnohem podstatnější, než je ten, jak se Kardashian mohla vejít do šatů Marylin.