Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přineslo uplynulých 24 hodin?

  • Summit Evropské unie v noci na úterý našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Na Twitteru to krátce před půlnocí oznámil šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Cílem je podle něj co nejvíce zvýšit tlak na Rusko, aby ukončilo svou válku na Ukrajině. Michel doplnil, že balík obsahuje i další tvrdá opatření, včetně odpojení významné ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT. V reakci na toto rozhodnutí ceny ropy rostou.
  • Ruští okupanti se dostali do východoukrajinského Severodoněcku, který již delší dobu obléhají. Uvedl tak tamní starosta. V ulicích se podle něj odehrávají tvrdé boje. Ve městě zůstává odhadem asi třináct tisíc civilistů, kteří se před bombardováním ukrývají ve sklepech či krytech. Ruské dělostřelectvo už ve městě údajně zničilo kritickou infrastrukturu a řadu budov.
  • Rusové při dobývání Severodoněcku změnili taktiku. Namísto obléhání s cílem ukrajinské obránce nejprve vyčerpat, se uchýlili k městskému boji. Tato rychlejší strategie však povede ke větším ztrátám. Zvolili tak, protože chtějí třetí největší město Luhanské oblasti dobýt do oslav Dne Ruska 12. června.
  • Východoukrajinské město Rubižne, vzdálené jen několik kilometrů od dvojměstí Severodoněck a Lysyčansk, boje srovnaly se zemí. Video z dronu ukrajinské armády, které zachycuje rozbořené domy a krátery poseté ulice, na Twitteru sdílel korespondent BBC.
  • Největší ruská ropná společnost Rosněfť navrhla za loňský rok vyplatit rekordní dividendu. Umožní jí to silný růst cen suroviny na světových trzích, který se částečně dostavil jako reakce na západní sankce uvalené na Rusko.
  • V pražských Malešicích vzniká druhé stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Poskytne přístřeší až 150 lidem, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku a přespávají na Hlavním nádraží.
  • Ukrajinská kapela Kalush Orchestra vydražila trofej, kterou získala na mezinárodní soutěži Eurovize. Křišťálové ocenění o víkendu prodala za téměř 21 milionů korun. Peníze skupina pošle ukrajinské armádě, která je použije na nákup tří vojenských dronů. Podobně už Ukrajině přispěli také Litevci, kteří se složili na nákup dronů Bayraktar.
  • Rusko plánuje zavést mechanismus pro splácení dluhopisů, který má obejít americké sankce a zabránit tomu, že se země dostane do platební neschopnosti. Návrh je podobný systému pro placení za ruský plyn a má zahraničním investorům umožnit otevřít si v ruských bankách účty jak v rublech, tak ve tvrdé měně. Investoři by měli mít k penězům přístup bez omezení. Uvedl tak ministr financí Anton Siluanov.
  • Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pondělí vyjádřil k v poslední době hojně diskutovanému zdravotnímu stavu ruského prezidenta Vladimira Putina. Lavrov tvrdí, že je Putin zcela zdráv.
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že při počtu 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny budou letos náklady na jejich péči asi 6,9 miliardy korun. Příjmy z jejich zdravotního pojistného, které za ně odvede stát nebo zaměstnavatelé, budou asi o 2,4 miliardy korun nižší.
  • Rusko napadením Ukrajiny porušilo dohodu se Severoatlantickou aliancí podepsanou před 25 lety, a NATO proto může zasáhnout do bojů. V neděli to v rozhovoru s agenturou AFP řekl náměstek generálního tajemníka aliance Mircea Geoana.
  • Spojené státy navzdory opakovaným žádostem nedodají Ukrajině salvové raketomety, které by Kyjevu umožnily zasáhnout území Ruska. Podle agentury AFP to oznámil americký prezident Joe Biden. Podle Kremlu jde o racionální rozhodnutí.
  • Německo v prvních třech měsících letošního roku dovezlo o 22,2 procenta méně zemního plynu. Náklady se ale oproti předchozímu roku v důsledku prudkého růstu cen zvýšily o 158 procent. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Spolkový úřad pro hospodářství a kontrolu vývozu.
  • Celý svět má nyní zájem o turecké drony Bayraktar TB2, které ukrajinská armáda nasadila v boji proti ruským invazním jednotkám. Agentuře Reuters to řekl Selçuk Bayraktar, jeden z šéfů firmy Baykar, která tuto zbraň vyrábí. Firma podle něj již vyvíjí nové modely těchto bezpilotních letounů.