Energetická náročnost spotřebičů je pro devadesát procent Čechů důležitá. Po ceně jde o nejdůležitější kritérium při jejich výběru. Domácnosti s deset a více let starými zařízeními přitom ve srovnání s náročností současných výrobků přeplácejí i tisíce korun ročně. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro energetickou společnost epet.
Nejvýznamnějším kritériem při nákupu stále zůstává podle průzkumu cena spotřebiče. Mezi hlavní kritéria ji zařadilo téměř 79 procent respondentů. Se skoro 62 procenty už ale následuje právě energetická třída výrobku. Třetina dotázaných přitom při výběru spotřebiče vyhledává ten nejúspornější model. Až poté následují kritéria jako: značka, spolehlivost nebo funkce zařízení.
Důraz na energetickou náročnost výrobků přitom postupně stoupá. „Data našeho průzkumu ukazují, že si Češi uvědomují možné úspory, které už dnešní moderní spotřebiče nabízejí. Přesto má ale více než desetina domácností doma více než deset let staré modely ledniček, praček i mrazáků, které už nevyhovují dnešním standardům a zvyšují domácnostem náklady na energie,“ uvedl obchodní ředitel epet Roman Šmíd.
Navzdory tomu mají podle něj Češi v úsporách za energie stále mezery. „Jak přijde na další možnosti, jak šetřit energie v domácnosti, často narážíme na zažité stereotypy a uchylování se k rychlým a neefektivním řešením,“ podotkl Šmíd.
Až čtrnáct procent českých domácností například stále využívá jedenáct a více let stará zařízení, jejichž energetická náročnost bývá často výrazně vyšší. Zatímco nejšetrnější model z roku 2014 s energetickým štítkem A+++ musel mít spotřebu maximálně do 200 kWh, současné lednice musejí pro nejúspornější energetický štítek dosahovat spotřeby maximálně 110 kWh.
Se současnými cenami energií tak vlastníci starších modelů, v případě nejšetrnějších modelů, přeplácejí kolem 455 korun za rok.
Podobné je to i u dalších spotřebičů. Například u mrazáků, které patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče, používá jedenáct a více let starý model více než desetina dotázaných. Při srovnání nejúspornějších modelů tak jejich majitelé vydávají za elektřinu o 490 korun ročně více než vlastníci aktuálně nejúspornějších mrazáků.
Kolem deseti procent domácností má také přes deset let starou pračku, u níž přeplácejí za vyšší spotřebu kolem 315 korun ročně. Přes deset let starou myčku na nádobí pak využívá přes osm procent domácností, které ročně ve srovnání s aktuálními nejšetrnějšími modely přeplácejí za provoz přibližně 420 korun.
„Tato čísla ukazují, že i zdánlivě malé rozdíly ve spotřebě mohou v dlouhodobém horizontu znamenat tisíce korun navíc na účtech za energie. Naším cílem však není nabádat spotřebitele k tomu, aby si každý rok kupovali nové a úspornější spotřebiče, jako spíše upozornit na další způsoby, jak svou spotřebu a výdaje lépe optimalizovat,“ dodal Šmíd.