Zneužívá Apple svého dominantního postavení při nastavování podmínek vůči vývojářům? Podle kalifornského odvolacího soudu nikoliv. Ve sporu, v němž šlo podle odborných hlasů o budoucnost celé platformy App Store, rozhodl ve prospěch technologického giganta.
Celý případ se točil kolem podmínek v rámci online obchodu s aplikacemi App Store. Tržiště, které je pro uživatele Applu jediným místem, kde si mohou do svých chytrých zařízení nakoupit aplikace, nastavuje velmi tvrdé požadavky.
Každá nová aplikace včetně aktualizace prochází přísnou kontrolou ze strany Applu a provozovatel App Storu si navíc bere až třicet procent ze všech digitálních prodejů v rámci samotných aplikací. Právě tyto poplatky hraničí podle jednoho z nejhlasitějších odpůrců systému, vývojářskou a vydavatelskou firmu Epic Games, s vydíráním.
Tvůrce videoher, z jehož dílny pochází mimo jiné herní hit Fortnite, proti tomuto nastavení dlouhodobě brojí a proti Applu inicioval hned několik soudních tažení. Poplatky z aplikací přitom ve velkém přispívají k výnosům technologického giganta – jen loni firmě přinesly téměř osmdesát miliard dolarů.
Podle generálního ředitele Epic Games Tima Sweeneyho jde ve sporu o víc než jen peněžní výnosy z aplikací. „V sázce je samotná budoucnost mobilních platforem,“ uvedl. A spor považuje podle všeho za zásadní také žalovaný Apple. Na líčení před soudem, kterých se dosud účastnili zásadně právníci a právničky společnosti, přišel firemní praktiky obhajovat i sám generální ředitel Applu Tim Cook. A z pondělního jednání zřejmě odcházel spokojen.
Soud v Kalifornii rozhodl ve prospěch společnosti Apple rovnou u devíti z desíti projednávaných bodů. „Dnešní rozhodnutí potvrzuje drtivé vítězství společnosti Apple v tomto případu,“ okomentoval rozsudek mluvčí firmy.
Soud sice uznal, že Apple zneužívá svého dominantního postavení, avšak jen těžko by mohl najít způsob, jak se zneužití vyhnout a zároveň pořád poskytovat stejné služby.
„Federální soud sice dovodil, že jednání společnosti Apple soutěž narušuje, nicméně díky takzvané doktríně rule of reason je přijatelné,“ vysvětluje Vladimíra Glatzová, advokátka a vedoucí partnerka advokátní kanceláře Glatzová & Co. V rámci této doktríny soudy zjednodušeně posuzují, zda negativní účinky činnosti převažují nad pozitivními.
Poplatky, které si Apple v rámci App Store účtuje, se proto ani v budoucnu zřejmě nezmění. Nově však bude muset umožnit vývojářům umístit do svých aplikací odkazy, díky nimž by uživatelé mohli v rámci aplikací nakupovat mimo jeho tržiště. „Díky tomu budou moct vývojáři přesměrovat spotřebitele na svůj web a obchodovat s nimi přímo tam,“ komentoval výsledek na svém twitterovém účtu šéf Epic Games Tim Sweeney.
I přes rozhodnutí amerického soudu ve prospěch Applu však gigant nemá vyhráno. Žalobu či stížnost z obdobných důvodů na něj studio podalo nejen v Kalifornii, ale i v dalších jurisdikcích – mimo jiné ve Velké Británii, Austrálii či Evropské unii.
Právě antimonopolní stížnost podaná začátkem roku 2021 před Evropskou komisí ještě čeká na své rozuzlení. A její obsah zrcadlí žalobu ve Spojených státech. „Apple pouze nepoškozuje, ale zcela eliminuje konkurenci v distribuci aplikací a v platbách,“ stojí ve stížnosti. Obdobnou navíc před Evropskou komisí už o dva roky dříve podala streamovací platforma Spotify.
Podle advokátky Glatzové je přitom nepravděpodobné, že by Evropská komise rozhodla stejně jako soud v Kalifornii. Přenositelnost závěrů federálního soudu ve Spojených státech do praxe Evropské unie je podle ní totiž velmi omezená. „Je nutné si uvědomit, že ve Spojených státech šlo o civilní spor a žaloba byla zamítnuta v zásadě pro neunesení důkazního břemene,“ vysvětluje Vladimíra Glatzová.
„Navíc v oblasti jednostranných praktik na poli zneužití dominance se právo Spojených států a Evropské unie dosti výrazně liší, a to na rozdíl například od práva kartelového,“ dodává advokátka Gabriela Prášková z téže advokátní kanceláře. Právě zmiňovaná doktrína, podle níž pozitiva jednání Applu převažují nad negativy, se podle obou advokátek v soutěžním právu v rámci Evropské unie jako taková neuplatní.
„Důležitým aspektem také je, že v tomto případě se jednalo mimo jiné i o výši třicetiprocentního poplatku účtovaného ze strany společnosti Apple. Zatímco unijní právo zneužití dominantního postavení takzvaně excesivními cenami zakazuje, právo Spojených států tuto praktiku nepostihuje,“ vysvětluje Vladimíra Glatzová.
Tomuto závěru odpovídají i předběžná šetření Evropské komise, podle nichž Apple v rámci Unie hospodářskou soutěž opravdu narušuje. Šetření, které Komise zatím vede, navíc advokátky popisují jako podstatně širší. A shodují se, že rozhodnutí federálního soudu ve věci sporu Epic Games s Applem proto žádný přímý dopad na rozhodnutí Evropské komise mít nebude.