Co se to děje v Americe? Proč Donalda Trumpa najednou adoruje celé Silicon Valley? Jak je možné, že se přestal respektovat systém brzd a protiváh, včetně rozhodování soudů? Co sleduje Elon Musk a proč se Peter Thiel před pár týdny objevil v Bratislavě, aby si tam s bývalým ministrem vnitra promluvil o Antikristu? To popisuje tato esej, i v historických souvislostech. Kde jsou kořeny technofašismu? Proč big tech přejímá rétoriku jako z hodin náboženství? A co má slogan Make America Great Again společného s dědou Elona Muska?
Před šestnácti lety vyšla na stránkách libertariánského think-tanku Cato esej nazvaná The Education of a Libertarian od Petera Thiela. Pro uvedení do děje: libertariánství je směr upřednostňující individuální svobodu, minimální roli státu a volný trh oproti přerozdělování a rozsáhlým regulacím.
A Peter Thiel je investor, který stál u zrodu platebního systému PayPal, jenž následně zfúzoval s konkurenčním projektem X.com Elona Muska. (Tenkrát šlo ale o jinou službu, než je dnešní sociální síť X, jednopísmennou doménu si po fúzi totiž Musk ponechal.)
Později Thiel jako jeden z prvních vložil prostředky do Facebooku a stal se také velkým fanouškem prodlužování života. Ve svém textu Thiel rozporuje společné fungování demokracie a svobody. Především z toho důvodu, že demokracie v praxi podporuje rovnostářství a byrokratické struktury, což omezuje kapitalistické principy, brzdí rozvoj inovací a nakonec to má dopad i na osobní svobodu člověka.
Thiel se ve svých úvahách vrací až ke společenským změnám ve dvacátých letech dvacátého století, jakými byly etablování sociálních programů nebo zavedení volebního práva pro ženy, a tvrdí, že s rozšiřováním demokracie požadují masy od kapitalistů stále větší ústupky v podobě přerozdělování a regulace.
Na konci vyjadřuje myšlenku, že prostor pro osobní svobodu jednotlivce zajišťuje spíše technologický pokrok než politika, a svěřuje se, že své úsilí nasměroval do rozvoje kyberprostoru, vesmíru a plovoucích měst v oceánech. Dnes bývá tato esej považována za manifest technolibertarianismu.
O dva roky později objíždí Silicon Valley republikánský senátor Rand Paul, známý svou libertariánskou orientací, kterou zdědil po svém otci Ronu Paulovi, členovi Kongresu a neúspěšném kandidátovi na prezidenta v rámci Republikánské strany. Tomu pomáhal s financováním kampaně právě Peter Thiel.