Euro je zpět pod paritou s dolarem, kleslo až na 0,9928 dolaru, tedy nejníže od roku 2002. Investoři se v obavách z recese odvracejí od rizikových transakcí a nakupují zejména americkou měnu, považovanou v takové situaci za bezpečnou. Dolaru nahrává i předpoklad pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Jednotná evropská měna vůči dolaru v pondělí kolem 17:50 našeho času ztrácela přes jedno procento a pohybovala se kolem 0,9936 dolaru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval 0,8 procenta na 109,03 bodu.
K poklesu kurzu eura přispělo i páteční oznámení, že ruská plynárenská společnost Gazprom na konci tohoto měsíce na tři dny zastaví dodávky plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1. Investoři se obávají, že tento krok by mohl prohloubit energetickou krizi, která v posledních měsících zatěžuje Evropskou unii a s ní i jednotnou evropskou měnu.
Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování sazeb, i když je recese v Německu stále pravděpodobnější, řekl v rozhovoru s listem Rheinische Post šéf německé centrální banky Joachim Nagel. Předpověděl také, že meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent a zůstat nepříjemně vysoká až do roku 2023.
Čínský jüan klesl na nejnižší úroveň za téměř dva roky po zprávě, že čínská centrální banka opět snížila některé úrokové sazby. Peking chce povzbudit ekonomiku oslabenou realitní krizí a protikoronavirovými opatřeními. Zároveň jde proti trendu v ostatních velkých ekonomikách, které úroky kvůli vysoké inflaci spíše zvyšují.