Evropa musí být součástí jednání o míru na Ukrajině, musí si ale předtím sama definovat společnou pozici, kterou zkoordinuje s Ukrajinou a Spojenými státy. V debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci to 15. února řekl český prezident Petr Pavel.

Evropa podle něj zároveň nesmí dopustit, aby se jednalo o Ukrajině bez Ukrajiny. Česko takovou situaci v minulosti zažilo, dodal prezident ve zjevném odkazu na mnichovskou dohodu z roku 1938.

Jednání o míru na Ukrajině se podle českého prezidenta ocitlo ve zlomovém okamžiku. Evropa teď musí ukázat, že dokáže převzít zodpovědnost. Aby se mohla podílet na mírových jednáních, musí si ale předtím sama definovat společnou pozici, kterou poté zkoordinuje s Ukrajinou a následně i Spojenými státy, řekl Pavel.

Evropa nesmí podle českého prezidenta v žádném případě dopustit, aby se jednalo o míru na Ukrajině bez Ukrajiny. Řekl, že Česko takovou situaci „o nás bez nás“ zažilo. Odkazoval tak zjevně na mnichovskou dohodu z roku 1938, kdy se evropské mocnosti bez účasti Československa dohodly, že nacistické Německo získá rozsáhlé československé pohraničí.

Pavel v debatě také jednoznačně podpořil budoucí členství Ukrajiny v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Americký ministr obrany Pete Hegseth tento týden řekl, že si v rámci mírového plánu Ukrajinu neumí představit v NATO.

Se Spojenými státy, v jejichž čele od ledna stojí republikánský prezident Donald Trump, musí podle českého prezidenta Pavla Evropa nyní hovořit otevřeně, a bude-li třeba, i velmi přímočaře. „Musíme se ozvat, musíme být sebevědomí,“ řekl. Zájem na dobrém transatlantickém partnerství přitom podle něj mají obě strany, nejen Evropa.

Český prezident vystoupil na bezpečnostní konferenci v panelové diskusi s názvem Evropská podpora Ukrajiny. Spolu s ním se jí zúčastnili premiéři Dánska a Švédska Mette Frederiksen a Ulf Kristersson a také předseda německé opoziční Křesťanskodemokratické unie Friedrich Merz, který má velkou šanci stát se po volbách příští týden novým německým kancléřem.

Pavel je na Mnichovské bezpečnostní konferenci od pátku. Na okraj akce se setkal už mimo jiné s americkým zvláštním zmocněncem pro Ukrajinu a Rusko generálem Keithem Kelloggem a předákem německé opozice Merzem. Vedle prezidenta zastupuje Česko na konferenci v Mnichově také ministr zahraničí Jan Lipavský.

Německo nikdy nepodpoří mír, který by byl Ukrajině nadiktován. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes řekl německý kancléř Olaf Scholz. Slíbil také, že Německo bude Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba, a to i poté, co utichnou boje.

Scholz rovněž odmítl páteční kritiku amerického viceprezidenta J. D. Vance na adresu evropské demokracie. Zásahy zvenčí do německých voleb a ve prospěch krajní pravice označil za nepřijatelné.

Vítězství Ruska a zhroucení Ukrajiny by podle Scholze nepřinesly trvalý mír. Nadiktovaný mír proto Německo podle něj nikdy nepodpoří. „Nepřijmeme ani žádné řešení, které by vedlo k rozdělení evropské a americké bezpečnosti,“ dodal. Spojené státy Scholz vyzval, aby Ukrajinu, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské invazi, podporovaly společně s Evropou.

V mírových jednáních se musí podle Scholze vždy dbát na „suverénní nezávislost“ Ukrajiny, zemi musejí také zůstat vojenské kapacity, aby se ubránila případnému dalšímu ruskému útoku.

V Kyjevě i dalších evropských metropolích vyvolal obavy nedávný telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dohodli se v něm, že se setkají, nejspíš v Saúdské Arábii. Kyjev i evropské státy se obávají, že se Moskva a Washington na míru na Ukrajině dohodnou bez jejich účasti. Podle evropských politiků by takový mír nebyl trvalý a hrál by do karet jen Rusku.

Svůj projev na bezpečnostní konferenci Scholz zahájil reakcí na páteční řeč amerického viceprezidenta. Vance se oproti očekávání nevěnoval bezpečnosti, ale kritizoval evropské demokracie.

Podle něj je v Evropě na ústupu svoboda slova a zastánci jiných názorů jsou pronásledovaní. Vance rovněž nepřímo podpořil německou stranu Alternativa pro Německo, která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou.

Scholz Vanceovu kritiku ostře odmítl. Zásahy zvenčí do demokratického procesu a ve prospěch krajní pravice označil za nepřijatelné, nepatří se to podle něj obzvlášť mezi přáteli a spojenci. Německo příští týden v neděli čekají předčasné parlamentní volby. AfD by se po nich mohla stát druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.

https://forbes.cz/30-pod-30-2025/

Podle Scholze z řad AfD ale zaznívají výroky, které zlehčují zločiny nacismu. „Proto nemůžeme akceptovat, když se zvenčí někdo pokouší ve prospěch této strany zasahovat do naší demokracie, našich voleb, naší demokratické tvorby názoru,“ řekl. „Jak to bude dál vypadat s naší demokracií, to rozhodneme my,“ dodal.

Také předák konzervativní opozice a podle průzkumů pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz se proti Vanceově projevu vymezil. „Dodržujeme pravidla daná našimi demokratickými institucemi,“ uvedl. Německo je podle něj velkým zastáncem svobody slova, „falešné zprávy a nenávistné komentáře jsou ale zákonem omezeny“.

Vance se v pátek na okraj konference v Mnichově setkal také s kandidátkou na kancléřku za AfD Alice Weidel, s Scholzem se naproti tomu nesetkal. AfD otevřeně podporuje a Scholze kritizuje také miliardář Elon Musk, který je blízkým spolupracovníkem amerického prezidenta Trumpa.

https://forbes.cz/event-business-fest-prague-2025/
info Grafika: Forbes Česko