Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu zaměřeném na nečlenské země, které podle ní dostatečně nebrání Rusku v obcházení sankcí. Jde především o ty země, které nedokážou vysvětlit výrazný nárůst objemu obchodu s klíčovými produkty či technologiemi. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Mechanismus má podle zdrojů v první fázi odradit státy od pomoci Rusku a omezit obchodní kanály, které by Moskva mohla využívat. Pokud by tento postup nefungoval, mohla by EU ve druhé fázi zavést cílené restrikce na klíčové zboží. EU podle zdrojů hodlá rovněž rozšířit některá současná exportní opatření a zakázat tranzit řady druhů zboží přes Rusko.

Nový balík sankčních opatření EU se bude soustředit zejména na odstranění možností k obcházení dříve zavedených sankcí a na posílení schopnosti EU vynucovat dodržování těchto sankcí. EU tak reaguje na dosavadní schopnost Moskvy získávat velké množství zboží podléhajícího sankcím prostřednictvím třetích zemí, napsala agentura Bloomberg.

Rusko zvýšilo dovoz polovodičů, integrovaných obvodů a dalších technologických produktů ze zemí, jako jsou Kazachstán, Spojené arabské emiráty, Turecko nebo Čína. Zdroje uvedly, že nový mechanismus by se zaměřil na státy ve Střední Asii a na přímé sousedy Ruska. Čína by se podle zdrojů terčem nových opatření prozatím pravděpodobně nestala.

EU hodlá nový balík sankcí dokončit před summitem lídrů skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se bude konat 19. až 21. května v Japonsku. Podle zdrojů hodlá EU v novém balíku rozšířit dosavadní embarga na automobily, vyspělé technologie používané Ruskem na Ukrajině, průmyslové zboží, železo, ocel i produkty využívající tyto kovy.

Zdroje rovněž předpokládají, že na sankční seznamy budou přidány desítky fyzických i právnických osob. Nepovažují však za pravděpodobné, že by se terčem nového balíku stala ruská společnost Rosatom, která působí v oblasti jaderné energetiky.