Evropská unie v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Ještě bude ale třeba doladit detaily. Informuje o tom v sobotu agentura Reuters, která píše o „přelomových“ pravidlech.
Evropská unie podle ní má nakročeno k tomu, aby se stala prvním z významných světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.
„Dohoda!“ napsal krátce před půlnocí na X eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „EU se stává vůbec prvním kontinentem, který stanoví jasná pravidla pro používání umělé inteligence,“ doplnil po několikadenním jednání mezi členskými státy a zástupci Evropského parlamentu, které jen v pátek trvalo téměř patnáct hodin.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo přesvědčení, že pravidla přinesou „jedinečný právní rámec pro vývoj důvěryhodných technologií,“ které neomezí bezpečnost a základní práva občanů ani firem.
Pravidla stanoví například omezení při využívání AI pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek nebo zákaz používání takzvaného sociálního skóre či sociálního kreditu, což je hodnocení lidí na základě jejich chování a aktivit na sociálních sítích.
Spotřebitelům mají pravidla umožnit podávat stížnosti, firmám zase hrozí v případě porušení pokutami, a to v maximální výši pětatřicet milionů eur, to je v přepočtu zhruba 854 milionů korun, nebo sedmi procent celosvětového obratu dané společnosti.
Evropská pravidla by se mohla stát vzorem i pro další státy.
V rámci Evropské unie dlouho nepanovala shoda především na regulaci základních modelů neboli generativní umělé inteligence.
Základní modely, jako je ChatGPT vytvořený společností OpenAI, jsou systémy umělé inteligence vyškolené na velkých souborech dat. Mají schopnost učit se z nových dat a provádět různé úkoly.