Nový průzkum Forbesu mezi vlivnými osobnostmi z Wall Street ukazuje, že mnozí z těch, kdo dříve věřili Trumpovým ekonomickým slibům, už ho nepodporují – a naprostá většina z nich s prezidentovou hospodářskou politikou nesouhlasí.
Více než dva měsíce po nástupu Donalda Trumpa do úřadu – hned poté, co vyšly najevo podrobnosti o jeho plánu „Dne osvobození“, kdy uvalil na zbytek světa cla – oslovil Forbes padesát předních lídrů z Wall Street, včetně miliardářů, hlavních správců institucionálních aktiv a největších finančních poradců v zemi, aby zjistil, jak podporují prezidentovy ekonomické strategie.
Padesát oslovených respondentů, které Forbes vybral pro jejich mimořádný vliv, jen potvrdilo nedávné otřesy na trzích. Mezi těmito těžkými váhami z Wall Street 72 procent uvedlo, že ekonomický plán Trumpova týmu byl neúčinný, a 66 procent jeho ekonomickou politiku nepodporuje.
Málokdo by předpověděl, že se veškerý loňský optimismus vypaří během dvou krátkých měsíců.
Chris Zaccarelli, investiční ředitel Northlight Asset Management
Přitom více než polovina z nich Trumpovu ekonomickou politiku při jeho lednovém návratu do Bílého domu podporovala.
To už ale neplatí. Mezi těmi, kteří ještě před několika týdny stáli za Trumpem, jich nyní více než třetina jeho hospodářskou politiku odmítá a většina z nich – 54 procent – tvrdí, že Trump při realizaci svého plánu selhává.
Forbes se těchto velkých hráčů z Wall Street zeptal také na konkrétní aspekty Trumpova přístupu k různým hospodářským politikám a požádal je, aby je ohodnotili na stupnici od 1 do 5, přičemž pětka je nejpříznivější.
Jejich hodnocení je z velké části příšerné. Co se týče cel, dostal Trump známku 1,86 z 5, přičemž 27 respondentů mu přiřadilo nejnižší možné hodnocení. V oblasti akciového trhu to bylo podobně špatné – 1,96 (25 respondentů mu dalo 1 z 5), a skoro stejně špatnou známku 2,10 dostal za své exekutivní příkazy zaměřené na právní firmy – což je přímý útok na právní stát, který je základem amerického systému svobodného podnikání. Hodnocení v oblasti kryptoměn (2,0) a inflace (2,16) také nepřinesla žádnou útěchu.
Dva (relativně) světlé body: Trumpův výsledek v oblasti deregulace (3,08) a jeho vládní agentura pro snižování nákladů DOGE pod vedením Elona Muska (2,96).
Trumpova nová agresivní obchodní politika každopádně vyvolala v globální ekonomice otřesy. Trumpův plán je zaměřen na to, co jeho administrativa nazývá „recipročními cly“, a zavádí základní desetiprocentní clo na veškeré zboží dovážené do Spojených států, ale u mnoha největších amerických obchodních partnerů jde mnohem dál a uvaluje na ně cla mnohem tvrdší, než jsou ta, která byla zavedena doposud.
Světové akciové trhy se den po tomto oznámení propadly a hlavní indexy v Evropě, Asii a Spojených státech zaznamenaly prudký pokles. Americké trhy zažily největší jednodenní ztrátu od roku 2020, přičemž index S&P 500 klesl o 4,8 procenta, Dow Jones Industrial Average o čtyři procenta a technologický Nasdaq o šest procent. A v dalších dnech vše pokračovalo ve stejném duchu.
„Je to velmi znepokojivé,“ říká Anh Tran, řídicí partnerka kalifornské společnosti SageMint Wealth (zařazené na seznam Forbes Shook Top Wealth Management Teams), která spravuje 350 milionů dolarů pro své klienty. „Všichni nyní přemýšlejí o tom, jak vytvořit ochranu proti poklesu.“
Pokud jde o cla, Trump tento krok obhajuje tím, že ostatní země podle něj dlouhodobě využívají Spojené státy prostřednictvím nekalých obchodních praktik. Mnozí ekonomové však vážně zpochybňují metodiku, podle níž administrativa tyto nesrovnalosti vypočítává, a poukazují na to, že obchodní dohody často zahrnují složité faktory, které přesahují základní celní sazby.
Preston Caldwell, hlavní ekonom společnosti Morningstar pro USA, v nedávné zprávě označil Trumpovo zvýšení cel za „sebevražednou ekonomickou katastrofu“ pro celou zemi. „Pokud se zvýšení cel udrží, trvale sníží reálný HDP USA, a tím i reálnou životní úroveň průměrného Američana,“ napsal.
Naposledy Spojené státy zavedly takto rozsáhlá cla téměř před sto lety v roce 1930, kdy byl přijat Smoot-Hawleyho celní zákon, který vyvolal celosvětovou obchodní válku a nakonec vedl k Velké hospodářské krizi.
Investiční psychologie je zničena
Dopad Trumpových cel pocítí američtí spotřebitelé v podobě vyšších cen prakticky všeho, od potravin až po benzin. Analytici UBS odhadují, že růst amerického HDP může v letošním roce klesnout pod dvě procenta (z 2,8% růstu reálného HDP v roce 2024), zatímco Deutsche Bank odhaduje, že dopad může být ještě horší.
„Očekávejte nižší prognózy růstu a zisků, navíc s rizikem růstu inflace,“ říká Adam Turnquist, hlavní technický stratég společnosti LPL Financial. „To pro akciové trhy není dobrá kombinace.“
Některá průmyslová odvětví budou zasažena více než jiná. Zatímco výrobci automobilů se zdají být v tomto kole cel z velké části ušetřeni – díky stávajícím ochranným opatřením a pobídkám – maloobchodníci, zejména v oděvním průmyslu, se připravují na velké potíže.
Vzhledem k tomu, že mnoho amerických maloobchodníků je do značné míry závislých na dovozu ze zemí, jako je Čína a Vietnam, povedou nová vysoká cla nepochybně ke zvýšení spotřebitelských cen.
Zatímco se trhy zmítají v chaosu a podniky se ze všech sil snaží nové situaci přizpůsobit, Wall Street ztrácí v Trumpovo vedení důvěru. Chris Zaccarelli, investiční ředitel společnosti Northlight Asset Management se sídlem v Severní Karolíně, která má aktiva v hodnotě 450 milionů dolarů, říká: „Málokdo by dokázal předpovědět, že se veškerý optimismus z loňského roku vypaří během dvou krátkých měsíců.“
„Investiční psychologie je zničena a kupci se nikde neobjevují,“ uvádí se v nedávné zprávě pro investory od zakladatele Vital Knowledge Adama Crisafulla. „Veškeré snahy uvést následky nedávných událostí do pořádku se stále více míjejí účinkem.“