Loni založený realitní fond Jet Industrial Lease, patřící do byznysového impéria brněnského miliardáře Igora Faita, si připisuje velkou akvizici v zahraničí. Od společnosti Vestinlog ze skupiny KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka koupil pět průmyslových areálů v západní a střední části Polska.
Všech pět polských areálů o celkové rozloze více než 174 tisíc metrů čtverečních má své nájemce z řad velkých dodavatelů do automobilového průmyslu. Brněnský nemovitostní fond tak získává pozemky a haly obývané velkými koncerny jako Benteler, Kongsberg Automotive nebo Auto Acoustics.
„Je to portfolio moderních nemovitostí s etablovanými nájemci, dlouholetými smlouvami a velice zajímavým výnosem. Vidíme tam navíc zajímavý potenciál k dalšímu developmentu,“ dodal k akvizici Pavel Drabina, výkonný ředitel fondu Jet Industrial Lease. Ani jedna ze stran se sice k ceně transakce nevyjádřila, podle analytiků z trhu se však prodej pohybuje v řádu mnoha desítek milionů eur.
Polská transakce se skupinou KKCG je druhou dokončenou akvizicí fondu, na dalších osmi brněnský tým pracuje. Tři další projekty v celkové hodnotě přibližně čtyřicet milionů eur jsou už ve finální fázi vyjednávání, těsně před podpisem.
Polské průmyslové areály vybudované před pěti a šesti lety koupil Vestinlog v roce 2018, investici mezitím spravovala realitní divize KKCG.
„Od počátku projektu jsme plánovali exit ve vhodnou dobu, ve chvíli, kdy dojde k zajímavému zhodnocení naší původní investice. Naše podnikatelské plány se protnuly se zájmy Jet Industrial Lease a povedlo se nám uzavřít oboustranně výhodnou transakci,“ komentoval obchod Petr Pujman, generální ředitel KKCG Real Estate Group.
Celkem je v pěti polských areálech přes 54 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy, která je plně zabraná nájemci, a součástí transakce je i převzetí expanze v areálu Kongsberg Automotive ve středním Polsku. Ta kapacitu průmyslových prostor navýší o dalších sedm tisíc metrů čtverečních.
Jednotlivé pozemky navíc podle šéfa fondu Jet Industrial Lease skýtají potenciál k dalšímu developmentu. „Konkrétní představa o dalším rozvoji areálu vyplyne z požadavků stávajících nájemců. Už nám něco naznačili,“ říká Drabina s tím, že další výstavba by mohla pokrýt plochu deset až patnáct tisíc metrů čtverečních.
Velkou výhodou je podle Drabiny také rychlost povolovacích procesů souvisejících se stavebním řízením v Polsku. „Tam je možné výstavbu zahájit, realizovat a také dokončit v horizontu jednoho roku,“ dodává.
Realitní vehikl Jet Industrial Lease přibyl do portfolia brněnského byznysmena Igora Faita před rokem. „Viděli jsme velkou příležitost na trhu průmyslových nemovitostí a nemohli si ji nechat ujít,“ vysvětluje Fait.
Jeho strategie je přitom odlišná od lídrů trhu, jako je CTP nebo Accolade. „Byznys si nechte, ale prodejte mi tovární halu“ – to je heslo, se kterým Fait obchází průmyslové tycoony ve střední Evropě a vysvětluje jim, že když jemu prodají střechu a komín nad hlavou, mohou dál podnikat v podnájmu a přitom mít peníze na expanzi a investice.
„Core byznys jim pak vydělá mnohem víc, než když umrtví svoje aktiva v barácích,“ vysvětluje Fait ve velkém rozhovoru v prosincovém vydání Forbesu. Jak na to průmyslníci slyší? Ti němečtí a polští prý celkem ano, v Česku to jde pomalu. Což se možná změní s tím, jak Evropu čím dál víc svírá v kleštích vysoká inflace a Fait větří nastupující krizi.