Federální úřad pro vyšetřování vznesl obvinění proti gangu podvodníků vydírajících uživatele internetu falešnou hrozbou, že jejich počítače zničí virus. Podvodníkům naletělo hruba 7500 lidí – tolik jich uvěřilo, že bez profesionálního zásahu přijdou o veškerá svá počítačová data. Gang si přilepšil o více než 10 milionů dolarů, tedy zhruba 250 milionů korun.
Scénář se pokaždé opakoval: na monitoru zničehonic vyskočilo okno s varováním, pod kterým bylo uvedeno telefonní číslo, kam měli lidé volat pro okamžitou podporu. Podvodníci pak nad zařízením převzali vládu a předstírali, že odstraňují neexistující problém.
Za své služby si účtovali pěkně tučné částky, jejichž výše závisela na tom, jestli šlo o jednorázovou pomoc, nebo jestli se jim lidé rozhodli upsat na tzv. dlouhodobý pravidelný „servis“. Nezřídka šlo o poplatky v řádech tisíců dolarů.
Své oběti lákali podvodníci ještě do dalších pastí. Například tvrdili, že zkrachovala IT firma zajišťující servisní služby, a tudíž se budou vracet peníze. Následovalo přesvědčování, že vinou překlepu jich bylo vráceno příliš (obvykle uváděli, že místo 450 dolarů poslali 4500), a žádost o zaslání rozdílové částky.
V čele podvodnického gangu stála dvojice Romana Leyva (35) a Ariful Haque (33). Jednoduchým trikem vylákali miliony z převážně starších lidí, kteří se v technologiích neorientují a snadno sebou nechají manipulovat. Podle federálních úřadů bylo jen loni podobným způsobem v Americe podvedeno na 143 tisíc lidí, přičemž škoda dosáhla 55 milionů dolarů.
Levyu zatkli v Las Vegas, Hagueho pak v New Yorku. Společně s dalšími podvodníky operovali nejen v USA, ale i v Indii, a to už od roku 2015. Čelí také obvinění, že v rámci svých čachrů založili několik firem, v nichž podvodně vylákané peníze prali. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí dvojici až dvakrát 20 let nepodmíněně.
Falešné hrozby a vydírání jsou s námi od samých počátků internetu, přesto se pořád najde dost lidí, kteří jim uvěří a podvodníkům naletí. Letos v březnu stanul před soudem teprve čtyřiadvacetiletý Bishap Mittal ze Severní Karolíny – vyslechl si rozsudek za podíl na podvodu, který podobnými hrozbami z lidí vylákal tři miliony dolarů.