Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili, která podporuje opoziční strany, v neděli podle tiskových agentur uvedla, že se Gruzie stala při volbách obětí ruské speciální operace. Zurabišvili úřady obvinila z toho, že ve volbách sebraly občanům právo si vybrat.
Gruzínská volební komise vyhlásila vítězem dosavadní vládní stranu Gruzínský sen, která podle opozice a Západu vede autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Hlavní opoziční strany výsledky neuznaly.
Prezidentka podle agentury AP vyzvala po boku představitelů opozice obyvatele této jihokavkazské země, aby v pondělí večer přišli na hlavní třídu v metropoli Tbilisi protestovat proti výsledkům, které označila za „naprosté zfalšování, naprostou krádež vašich hlasů“.
Česko znepokojují zprávy o průběhu sobotních parlamentních voleb v Gruzii, sdělilo v neděli večer české ministerstvo zahraničí a vyzvalo všechny strany, aby se zdržely násilí. Gruzínské úřady by měly podle české diplomacie ctít demokratické hodnoty.
„Česko znepokojují zprávy o průběhu parlamentních voleb v Gruzii. Pozorně sledujeme vývoj v zemi a vyzýváme všechny strany, aby se zdržely násilí. Gruzínské úřady by měly ctít demokratické hodnoty a zvrátit kroky, které ohrožují evropské směřování Gruzie,“ stojí v prohlášení ministerstva zahraničí.
Po sečtení hlasů z téměř všech volebních okrsků volební komise uvedla, že Gruzínský sen získal 54,8 procenta. Výsledek je tak ranou pro prozápadně orientované Gruzínce, kteří věřili v úspěch opozice. Monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uvedla, že volby byly obecně dobře zorganizované.
Pozorovatelé ale upozornili na to, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování.
Řada politiků i médií dopředu volby označovala za hlasování, v němž lidé vyberou mezi Evropou a Ruskem. Gruzie dlouho patřila mezi postsovětské země s nejsilnější západní orientací. Její vztahy se Západem však silně ochladly po začátku ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru.
Gruzínská vláda odmítla zavést protiruské sankce a rétorika Gruzínského snu začala být ve stále větší míře proruská. Opozice i Západ vládnoucí stranu obviňují ze zavádění autoritářské politiky ve stylu současného ruského režimu. Gruzie je kandidátem na členství v Evropské unii, sedmadvacítka ale kvůli krokům vlády přístupový proces pozastavila.