Možná je to tím, že její tatínek nosil brýle s mnoha dioptriemi a často s nadsázkou prohlašoval, že dalším stupněm je už pouze slepota. Koneckonců, její praprapředek, král Jan Lucemburský, byl zcela slepý a tak se mu i přezdívalo. Řeč je o hraběnce Mathildě Nostitzové, která víc než dvě dekády v Česku pomáhá zrakově postiženým. Její příběh je tématem druhého dílu v dokumentárním cyklu České televize Filantrop.
Kořeny rodu Mathildy Nostitzové sahají až ke zmiňovanému králi Janu Lucemburskému. Ale navzdory tomu, že v jejích žilách koluje modrá krev, neměla rodačka z Plané u Mariánských Lázní zpočátku příliš jednoduchý život. V roce 1948, když Mathildě bylo 12 let, komunisté kvůli německému původu maminky vyhnali její rodinu z Československa a majetek Nostitzů zabavili.
Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů
Hraběnka následně v Německu vystudovala hotelovou školu a poté začala pracovat nejdříve pro francouzský hotel, pak přestoupila do německé letecké společnosti Lufthansa. Během svého života pak psala i pro deník Der Spiegel. Ve svých 34 letech našla lásku v italském diplomatovi, kterého si vzala a díky jehož povolání žila v několika zemích světa, třeba v Japonsku nebo Ománu.
Do Česka se vrátila v roce 1992, a i když jí stát dosud v restitucích nevydal dříve zabavený rodinný majetek včetně zámku v Plané, nezatrpkla a naopak zde už přes 20 let pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením, k čemuž v roce 2010 založila Nadační fond Mathilda. „Pomoc není otázkou peněz, ale srdce,“ často říká ke svým aktivitám.
Ve druhém dílu dokumentární série Filantrop, jehož premiéra poběží v neděli od 18.15 na ČT2, se mimo jiné můžete přímo s hraběnkou Mathildou Nostitzovou podívat do míst, kde se díky projektům jejího nadačního fondu vrací lidé postižení slepotou zpět do běžného života.