Podnikatel Viliam Sivek vybudoval největší síť českých hotelů, kterou v roce 2010 z větší části prodal. Spolu s manželkou Kateřinou pak založili terapeutické centrum Modré dveře, které ve Středočeském kraji pomáhá lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením. Provozují i kavárnu, která z centra dělá prostor pro přirozené setkávání zdravých s nemocnými.
„Já se vlastně za filantropa nepovažuji. Žiju v přesvědčení, že život není o tom, kdo má víc peněz a kdo má narvané kapsy,“ vysvětluje Sivek, který pamatuje i smutnější etapu života. „Zažil jsem dobu, kdy jsem měl velký hlad, kdy jsem se dělil o kousek chleba nebo o kyselou okurku. A možná, že toto ve mně zanechalo pocit povinnosti dělit se, když mám.“
Dnes je Sivek generálním ředitelem rodinného podniku Sivek Hotels, majitelem cestovní kanceláře a taky předsedou Asociace cestovních kanceláří, start jeho kariéry byl nuzný. „Fáral jsem na dole Dukla, taky jsem chvilku dělal posunovače na dráze,“ vypráví. Ale pak, když jeho maminku rehabilitovali, z něj komunisti udělali ze dne na den ředitele internátu.
Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů
„Byl to šok. Jeden den házíte uhlí a topíte a druhý den vedete internát,“ říká. Tehdy se taky rozhodl podnikat, protože Praha byla plná cizinců a každý z nich chtěl vidět to zázračné Československo, které zvítězilo nad komunismem. „Ale ti lidé hledali ubytování. Tak jsem založil první hotel, druhý, třetí, až jich bylo 45.“
Před šesti lety však většinu z nich prodal a nechal si jen pět hotelů. „Jeden si během mistrovství světa vybrali ke svému pobytu i čeští reprezentanti a náš věhlas stoupl.“ K hokeji má Sivek vůbec silný vztah a jeho syn Michal hrál v NHL za Pittsburgh. A jiná bývalá hvězda „tučňáků“ právě během pražského šampionátu podpořila jejich neziskovku. „Jarda Jágr fandil Modrým dveřím, celý tým nám fandil.“
Modré dveře se pak staly vítězem Národní ceny kvality za společenskou odpovědnost a šíře aktivit organizace je veliká. „Lidi k nám přicházejí s různými potížemi: partnerské neshody, těžkosti s výchovou dětí, potíže ve škole, v práci. K těm těžším patří duševní onemocnění nebo i sebevražedné pokusy,“ vypočítává Kateřina Siveková.
Závěrečný díl dokumentárního cyklu Filantrop o manželích Sivekových vysílá v sobotu v 18:15 ČT2.